DAATH

Aki törvényévé teszi, hogy a gondolatot tettel, a tettet gondolattal vizsgálja, nem tévedhet, és ha mégis, hamar visszatalál a helyes útra.

Johann Wolfgang Goethe

 
KöszöntőGyarapodásAnyagokKönyvtárFórumKeresésKapcsolatok


Felmérés: ELTE kannabiszhasználat önkontrollja
Felmérés: MOKE országos orvosi kannabisz felmérés
Felmérés: Global Drug Survey 2021
Tiltás: (jan. 1.) szigorúbb ÚPA büntetési tételek
Tiltás: (szept. 24.) 207 anyag lett C-listás
Könyv: Ayahuasca – A Lélek Indája


Legfrissebb hozzászólások (623 - 722)
 (Témakör: Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik)

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Fleshmagnet2006. május 1. 15:28
 
 
dr. Gonzo helyett:

---Timsel*----

(*: lehet, avagy a választás mindig rajtad áll)


FM
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Félelemreszketés2006. május 1. 02:54
 
 
Buddha, Jézus, Mohamed 1 barátja:
Ami irányítani akar az eredendően rossz, ami adni akar + 1 alternatívát, nézőpontot, lehetőséget hogy ezáltal jobban tudd irányítani magad az eredendően jó!
Kár h nem ismertem őket... ,de szerencse h. a barátaim!

Gonzo mit mond erre Steinbeck leghíresebb regényének kínai hőse?
- Mond ki!
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ajtóablak2006. április 25. 17:31
 
 
-- párhuzamos vonulat lesz. Az összes vallási formát át kell ültetni nyugati közegbe. Nyugati kulturális formába kell a tanítást öltöztetni. A szertartásokat egyszerűsíteni és egységesíteni kell. Nem tudunk mit kezdeni azzal az elburjánzott szertartásossággal, ami az idők során Tibetben a különböző hagyományokon belül kialakult, mivel szinte minden egyes nemzedék változtatott egy kicsit ezeken a formákon. Minden adott tantrán belül sok száz eltérő szertartást találhatunk, amelyek között igen kevés a lényegi különbség-- legyen szó akár beavatásról, akár napi liturgiáról. Mindezeket egységbe kell ötvözni, hogy kikristályosodhasson belőlük egy szilárd forma, a sok apró eltérés pedig el fog veszni, mert ezek mindig az adott kultúrára jellemzőek. Később aztán a nyugati hagyományon belül is kialakulhatnak majd apró eltérések, amelyeknek kulturális különbségeket kell tükrözniük. De a nyugati hagyomány párhuzamos vonulat lesz. Az egész vonalon meg kell találni a kulturális megfeleléseket. Egy lángeleme vagy lángelmék egész serege szükséges ahhoz, hogy ezt az átültetést véghezvigye. A lényeg a fontos, amit nyugati módon kell átvenni. Meg kell szabadulni a tibeti kulturális formáktól és sajátságoktól. Teljesen nyugati hagyományt kell létrehozni, s akkor nyugati energiával fog átitatódni, amitől életre kel. Nincs szükség azokra az élettelen, járulékos kulturkellékekre, amelyekhez nincs közünk, amelyek csak a tibeti kultúrára nézve bírtak jelentőséggel.
-- tényleg olyan nagy lenne a különbség a nyugati és a keleti elme között? hiszen végtére is Buddha tanításai egyetemes érvényűek, és nem hiszem, hogy olyan nehéz lenne ezeket egyik kultúráról a másikra átültetni.
-- persze, de mégis azt kell mondanunk, hogy miután ez az áthagyományozódás lejátszódott, többé már nem tibeti buddhizmusról lesz szó, hanem magyar buddhizmusról. A magyar hagyománynak pedig meg kell szabadulnia a tibeti kulturális formáktól és sajátos magyar elemekkel kell ezeket pótolnia. Ki kell fejleszteni a buddhista tantra nemzeti formáját.
-- mit gondol a New Age-ről általában? nem tartja veszélyesnek?
-- de igen. A New Age az a veszély, amely a lehetőségek skálájának túlsó végén fenyeget minket. Sőt, talán még károsabb, mert ez a tudat nem képes a különbségtételre. A meg nem különböztető tudat persze végső soron kívánatos, de a Mahámudrá-típusú meg nem különböztető tudat egészen más, mint a New Age-féle tudat, amely egyszerűen nem képes a különbségtételre. Ez a szellemi áruház bevásárló-tudata. Roppant veszélyes, mert nagyon nehéz kifogni rajta. Olyan fajta tudat, amelyre elméletileg, vagy ha úgy tetszik, metafizikailag -- lehet építeni, gyakorlatilag azonban rettentő ingatag. Az ingatagság azonban semmiféle szerepen nem játszhat a tantrában -- legyen szó akár a hagyományos, akár a nyugati tantráról. Nagyon világosan meg kell ugyanis érteni, hogy miből áll az ösvény és hová tart rajta az ember. Teljes elkötelezettségre és egyhegyűségre van szükség, ezek a tulajdonságok pedig nem jellemzők a New Age-re. A New Age egykor szép eszme volt, s talán, ha általánosan elfogadott világnézetté vált volna, akkor megőrizhette volna az értékeit. Ezzel szemben egyre inkább behatárolódott, egyre szűkebb rétegeket érintett és kommercializálódott. A társadalom alternatív vonulatának vesszőparipája lett, amin a saját fogyatékosságai miatt nem tud túllépni.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ajtóablak2006. április 25. 17:06
 
 
-- igen és ezt a saját megfigyeléseim is alátámasztják. A 60-as években pl. jól elkülönült egymástól két személyiségtípus. Akik elég lelkierőt éreztek magukban, hogy megbírkózzanak az üresség fogalmával -- vagy ha úgy tetszik, élményével --, azok a buddhizmushoz vonzódtak; míg azok, akik nem voltak annyira biztosak magukban és valamiféle fogódzót, támaszt kerestek, a saivizmushoz közeledtek. A kettő között ugyan nincs lényegi különbség, de ez az eltérés mégis elég ahhoz, hogy első, felszínes pillantásra más és más személyiségtípusokat vonzzanak magukhoz.
-- nyugaton úgy vélik, hogy minden vallás egy és alapvetően ugyanaz a céljuk.
-- Ha az ember benne él egy eleven és működőképes hagyományban, amely kielégíti az igényeit és rendelkezik azokkal a módszerekkel és eszközökkel, amelyekkel el tud jutni oda, ahová akar, akkor azt a hagyományt tisztán, épségben meg kell őrizni úgy, ahogy van, külön az összes többitől. Akkor semmi értekme azt mantrázni, hogy "minden egy, egy minden". Ám ha egy új, nyugati tantrikus tradíció megteremtéséről beszélünk, akkor érdemes behozni bárhonnan bármit, ami módszerként felhasználható. A dolgok közben majd összemosódnak és sokáig egyáltalán nem lesz világos, hogy mi lesz az egészből. Kicsit olyan lesz, mint egy olvasztótégely. Sok szálból fog összeszövődni és idő kell hozzá , hogy kialakuljon. Közben hibákat követünk el és egy ideig olyan lesz, mintha sötétben tapogatóznánk. Ellenkező esetben azonabn félő, hogy a tibeti hagyomány a kultúra peremére kerül. Én személy szerint az egész életemet erre a tibeti buddhista hagyományra áldoztam, és mégis félek, hogy egy nemzedék leforgása alatt -- mondjuk 2020-ra -- a tibeti hagyomány teljesen a perifériára kerül, elveszti jelentőségét. A ma még működő tibeti vallási formák, a rituális elemek elértéktelenednek, de továbbra is tibetiül fogják mondani a szövegeket, a liturgikus nyelv továbbra is a tibeti lesz, mint a katolikus egyházban a -- szintén teljesen marginalizálódott -- latin. Ez persze nem feltétlenül rossz, de az igazi veszélyt a hagyomány kiüresedésében, ellaposodásában látom; abban, hogy egyszer csak semmi köze nem lesz a valósághoz, mert egyéb területeken a kulturális fejlődés teljesen más irányt vesz. Addigra már nyugatiak fogják játszani a tibeti lámák szerepét, mert a tibeti népesség kiveszik a gompákból. A buddhizmus nem lesz más, mint kiüresedett rítusok összessége, amelyekből minden életszerűség kiveszett. Ugyanarra a sorsra jut, mint Szvámi Vivékananda egyháza, amit a századelőn alapítottak az Egyesült Államokban -- mára teljesen kiüresedett, pedig még mindig óriási az érdeklődés a keleti vallások iránt. Azért ment tönkre, mert nem olvasztott magába eredeti nyugati elképzeléseket, hanem átültetett indiai eszme maradt. Ezzel érvényét vesztette. A tibeti buddhizmus is ugyanígy veszendőbe megy, érvényét veszíti, ha átültetett tibeti vallás marad. Ahhoz, hogy érvényes legyen, a mi szükségleteinkben kell, hogy gyökerezzék, a mi kérdéseinkre kell, hogy választ szolgáltasson, a mi saját tudati valóságunkból kell hogy kibontakozzon. Meg kell vizsgálnunk a valóságot a tibeti modell szemszögéből, ebből kell merítenünk a példákat és a módszereket, és ezeket a módszereket felhasználva kell megoldanunk a modellben rejlő problémákat. Azután ki kell dolgoznunk a saját modellünket...
-- gondolja, hogy a nyugati hagyományvonal egészen másfajta vonulat lesz majd, mint a tibeti?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ajtóablak2006. április 25. 16:42
 
 
-- a hínajána szinten valóban nagy különbség van az atman és az anatman elve között, hiszen az előbbi pozitív abszolútum, az utóbbi pedig meghatározatlan. A XII. századra azonban a hinduk már jóval közelebb kerültek a buddhista gondolkodásmódhoz, a buddhisták pedig pozitív kifejezéseket kezdtek el alkalmazni az ürességre -- olyanokat, mint pl. szahadzsa vagy tathágatagarbha. Ezek a szavak már pozitív jelentést hordoznak. A tantrikus korszakban tehát lassan megszűnt a kettő közötti szakadék, mivel az eszmék kicserélődése folytán már nem voltak olyan fontosak azok az elvek, amelyek elválasztották egymástól a hindukat és a buddhistákat. Ekkor már nem bírtak akkora jelentőséggel ezek a hitelvi és metafizikai kérdések, így megjelenhetett pl. Matszjéndranáth és Górakhnáth -- két jógi, akiknek buddhista és hindu gurujuk is volt, akik mindkét hagyományvonalat örökölték, buddhista és hindu jógatechnikákat is alkalmaztak anélkül, hogy ez bennük bármiféle meghasonulást okozott volna, Ez a keverék-jóga került aztán Kathmanduba, ahol mindmáig fennmaradt. Itt a buddhista és hindu fogalmak elválaszthatatlanul összefonódtak egymással.
-- a két irányzat célja is ugyanaz?
-- nem. Fogalmilag teljesen más a buddhaság és a Sívával való egyesülés. A gyakorlatban azonabn... ki tudja? Mindenesetre tény, hogy a 60-as években a hindu hagyomány gyors hanyatlásnak indult. Akkoriban még sok hindu szádhu (szerzetes) gyakorló volt, manapság már csak tíz százaléka az akkorinak... Óriási hanyatlás!
-- a szellemi utat járók közül sokan úgy gondolják, hogy lényegileg minden vallás egy követendő elvről beszél, csak mindegyik más és más típusú embereknek való? lenne szíves elmondani a véleményét erről az állításról?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ajtóablak2006. április 25. 16:29
 
 
meglepő:
interjú Keith Dowman dzogcsen mesterrel, aki angliai születésű buddhista tanító és író -- a tibetei buddhista hagyomány Nyingma vonalának beavatott képviselője (megjelent a Javaslap ehavi számában, az előző számban pedig az interjú első része olvasható)
-- manapság mi a helyzet, kik jutnak közel a Dharmához?
-- nincsenek statisztikai adataim, de úgy gondolom, hogy azok az emberek, akik a Dharma-központokba járnak, a Dalai Láma és más lámák előadásaira, még mindig nagyrészt füvet szívtak. Lehet, hogy a 90-es években, miután a buddhizmus már korábban megérkezett, még mindig van valami összefüggés a két jelenség között. Nem tudom biztosan, nehéz megállapítani. Mindenesetre, ahogy a hindu tantrában, a proto-buddhista tantrikus mozgalomban sem megy ritkaságszámba az az eljárás, hogy valamilyen szer alkalmazásával megpróbálják lerövidíteni a célhoz vezető utat. A kétfajta atapasztalat -- a meditációval, ill. a drogok által kiváltott -- persze némileg eltérő, s valószínűleg van némi különbség a cél megfogalmazásában és magában a célban is -- amennyiben egyáltalán beszélhetünk erről, mint valami megvalósítható állapotról. A két dolog azonban nagyon közel áll egymáshoz, és tény, hogy a nyugati tantrikus mozgalom lényegileg mindmáig ezen alapszik-- függetlenül attól, hogy a tibeti buddhizmus hívei többségükben füveznek-e vagy sem. Ha ezt nem vesszük tekintetbe, akkor a motorjától fosztjuk meg a mozgalmat. Vannak olyan emberek, akiket csak a meditáció érdekel, de ők inkább zenre vagy vipassaná meditációra járnak. Maradnak a tisztán elméleti érdeklődésűek, akik a bonyolultan kifinomult fogalmi rendszerekhez vonzódnak, és végezetül van néhány komoly gyakorló, akik a felépítés és beteljesítés fokozatait gyakorolják, bár ezeknek a száma igen csekély.
-- azt mondta, nem szívesen tesz lényegi különbséget a hindu és a buddhista tantra között. igen ám, de akkor mivel magyarézza azt, hogy miután a Buddha több hindu tanítót kipróbált, egyikőjükkel sem volt megelégedve és teljesen új módszert alkotott? számomra úgy tűnik, kell lennie valamilyen lényeges különbségnek. (interjúer: Hendrey Tibor és Jakab Katalin)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ajtóablak2006. április 25. 16:11
 
 
olyasmi ez a lét-nemlét, selét-senemlét, mint az elektronnál a részecske-hullám, ami se részecske, se hullám, hanem tézis-antitézis helyett meta- ill. szintézis? megfogalmazhatatlan, hogy milyen, de ha a részecskeségét akarjuk kihasználni, és arra építünk gépeket, akkor az, ha a hullámságát, akkor az?
"Az abszolút értelmezési tartomány" meg az, amiről lehetetlen fogalmat alkotni, beszélni, megmondani a tutifrankót? s ha beszélni akarsz róla, kénytelen vagy részkedni, duálkodni (látszólag nemvágni)?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. április 25. 15:30
 
 
Siphers:
'Egy állítás cáfolata pont ugyanolyan természetű igénnyel lép fel és pont ugyanarra vonatkozólag, mint az állítás.'

Nem, egyszerűen csak bebizonyítja, hogy az állítás az adott kontextusban, értelmezési tartományon hibás, de nem kell semmit sem feltételeznie, kijelentenie. Ha azt mondom nem igaz, hogy 3+4=8 attól még nem mondtam, hogy hanem 7 vagy hogy EZ az igazság, egyszerűen a számok és a += jelek ilyen kombinációja értelmetlen.

'Hanem azt értem dogmatikusság alatt, hogy ez "nem vágja", az meg tudja a tuti frankót. Ha ez valóban egy módszerről szólna, aminek az érvényességét az eredménye adja, akkor szóba se kerülne, hogy ki mit "vág", és mit nem.'

Módszer és az eredmény szempontjából teljesen igazad van, de ha valaki megállapításokat tesz róla, és ezek hibásak, akkor ezekre mért ne lehetne reagálni? Az abszolút értelmezési tartományon a létezésnek és a nemlétezének nincs értelme, így ha valaki ilyen kijelentéseket tesz, az nem vágja. Sőt pont a létezés és a nemlétezés duális felfogása az alapja az általunk tapasztalt feltételekhez kötött világnak. Igy ha valaki ugyanezeket NAGYBETŰVEL írja, attól nem lesz mélyebb a jelentése.

'Nem is hiszem el, hogy ez a könyvtárnyi absztrakt filozófia egy módszerről szólna.'

Ne is hidd el, de utánanézhetsz:)

'Ha arról szólna, akkor mindenkinél működne.'

Így van.Mindenkinél működik, aki veszi a fárdtságot, hogy megértse, és gyakorolja.

'Ha ezerből egy gyakorló éri el a célt, az több mint gyanús.'

Attól függ mit értesz azon, hogy eléri. Ha ebben az életben, akkor szerintem még sokkal drámaibb az arány. Inkább többszázezerből. De ha megérted, hogy min alapul a jelenlegi tapasztalásunk, akkor azt is megérted, hogy a halállal cseppet sincs vége a tapasztalásnak. Mivel a megvilágosodás az egyetlen tartós tudatállapot, előbb-utóbb kivétel nélkül minden lény eléri.

'Ha valaki jó ember és megelégedett ember lesz attól, hogy buddhista, hát hurrá. De egy milliomos playboy éppúgy lehet jó ember és megelégedett ember, mint egy buddhista, ami szerintem elég húsbavágóan megkérdőjelezi ezt az évezredes "vonalról" szóló történetet.'

Sákjamuni Buddha is milliomos playboy volt -eleinte:)
Ha valakinek az a célja, hogy jó ember legyen, akkor a buddhizmusnál sokkal egyszerűbb módszerekkel is elérheti. Ezt akkor érdemes gyakorolni, ha valaki megvilágosodni szeretne.

'Ha a buddhizmusnak valóban az a mércéje, hogy kipróbálod, akkor pontosan mi alapján mondod valamire, hogy "nem vágja"? Kipróbáltad olyan odaadással, mint a tuti frankót?'

Igen, személyes tapasztalatból. De mivel ezt jelenleg nem tudom átadni, ezért várnod kell még néhány évet:(

'És ha igen, hogyan vonhatnál le az eredményből többet annál, hogy éppen neked éppen itt és és éppen most ez működik, az pedig nem?'

Mert ez ráépül egy szofisztikált absztrakt filozófiára, ami megérthető.

'Ha a buddhizmusnak az a mércéje, hogy elérem-e azt a bizonyos egy tudatállapotot, akkor mennyi ideig kell a tanoncnak megtapasztalás nélkül elhinnie, hogy ezzel a módszerrel elérheti? Mennyi ideig kell a saját tapasztalata helyett a főbuddhistáknak hinnie? Egy évig? Tíz évig? Vagy ha nincs szerencséje, akkor élete végéig?'

Hinni semmiképpen nem kell, de a bizalom hasznos. Nem szerencse kérdése, hogy valaki eléri-e vagy sem, hanem azé, hogy mennyit foglalkozott vele, és milyen mélyen építette be a mindennapokba.
Azért mert nem mindenki éri el egy életen belül a megvilágosodást, attól még lehet olyan élménye, ami apalján megérti, hogy nem pazarolta el az idejét hiába, és meg fogja valósítani valamikor. Ilyen pl. a szatori.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
anjou.2006. április 25. 13:40
 
 
" egy milliomos playboy éppúgy lehet jó ember és megelégedett ember, mint egy buddhista"

Na ezzel tökéletesen egyetértek!!!!!!!!
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Siphersh2006. április 25. 13:22
 
 
Amit a Helio mond, az valahogy úgy tűnik, hogy a valóságról szól. A ténylegesről. És szó sincs benne tanításról, vonalakról meg iskolákról.

Egy állítás cáfolata pont ugyanolyan természetű igénnyel lép fel és pont ugyanarra vonatkozólag, mint az állítás. Nem attól lesz valami dogma, hogy nem belátni, hanem elhinni kell. Hanem azt értem dogmatikusság alatt, hogy ez "nem vágja", az meg tudja a tuti frankót. Ha ez valóban egy módszerről szólna, aminek az érvényességét az eredménye adja, akkor szóba se kerülne, hogy ki mit "vág", és mit nem. Nem is hiszem el, hogy ez a könyvtárnyi absztrakt filozófia egy módszerről szólna. Ha arról szólna, akkor mindenkinél működne. Ha ezerből egy gyakorló éri el a célt, az több mint gyanús. Kifejezetten azt sejteti, hogy nincs is semmiféle "módszer", csak egy szofisztikált filozófikus mitológia van egy kegyelemből elnyert élmény köré építve.

A keresztény felekezetek is mind azt állítják, hogy ők az egyenes ági örökösei az egyetlen, igazi, eredeti, abszolút faszaságnak. Közben meg ahány, annyi féle, és egymásra mutogatnak, hogy az nem vágja, amaz meg még annyira sem vágja.

Ha valaki jó ember és megelégedett ember lesz attól, hogy buddhista, hát hurrá. De egy milliomos playboy éppúgy lehet jó ember és megelégedett ember, mint egy buddhista, ami szerintem elég húsbavágóan megkérdőjelezi ezt az évezredes "vonalról" szóló történetet.

Ha a buddhizmusnak valóban az a mércéje, hogy kipróbálod, akkor pontosan mi alapján mondod valamire, hogy "nem vágja"? Kipróbáltad olyan odaadással, mint a tuti frankót? És ha igen, hogyan vonhatnál le az eredményből többet annál, hogy éppen neked éppen itt és és éppen most ez működik, az pedig nem? Ha a buddhizmusnak az a mércéje, hogy elérem-e azt a bizonyos egy tudatállapotot, akkor mennyi ideig kell a tanoncnak megtapasztalás nélkül elhinnie, hogy ezzel a módszerrel elérheti? Mennyi ideig kell a saját tapasztalata helyett a főbuddhistáknak hinnie? Egy évig? Tíz évig? Vagy ha nincs szerencséje, akkor élete végéig?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
helio*2006. április 25. 12:54
 
 
A DAATH fórumának és Sákjamuni Buddhának irányelvei is kimondják:

" Ne higgy el semmit! "
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. április 25. 12:38
 
 
Siphers: Ennél nem is lehetett volna jobban félreértened. Pont az a lényeg hogy a módszereket használva ugyanaz a tudatállapot érhető el. 2600 éve töretlen az átadás - azaz olyan arcok adják tovább a tanításokat, akik maguk is pontosan ugyan ezt az állapotot érték el. A négy tibeti iskola mindegyike a vonallámákon keresztül közvetlen kapcsolatban van a Sákjamuni Buddha által elért tudatállapottal. Ha majd ezek a vonaltartók nem tudják átadni valakinek(aki meg is tudja valósítani) ezt a tapasztalatot, akkor véget is ér ez a ciklus. Nem a magukat buddhistának vallók, a "hívők" a tuvábbvivői, hanem a megvalósítók. Mivel megvalósítók pontosan ugyan azt a megvilágosodást tapasztalják.

Dogma akkor lenne, ha elhinni kéne állításokat. De nincsenek állítások - legfeljebb állítások cáfolatai. Módszerek vannak, amit bárki kipróbálhat, és megvalósíthatja a megvilágosodást. Konkrétan bármit elhinni a biddhizmusban teljesen ellentétes azzal az elvvel amivel megismerjük a dolgokat (azaz saját tapasztalat). Mind Sákjamuni Buddha mind az azóta élt tanítók kifejezetten hangsúlyozzák, hogy senki se higgyen el semmit csak mert ő mondta- vizsgálják meg.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
helio*2006. április 25. 12:23
 
 
Szerintem a megvilágosodást egy-egy pillanatra mindenki elérheti hosszú évek meditációs gyakorlata nélkül is.
Nem a hardtrip-re gondolok.
Egy mosoly, egy pillantás, egy ölelés,
mind a megvilágosodás múló(?) pillanatai.
Az utóbbi időben a jóidővel együtt érkezett egy "feeling" az életembe,
néha mintha tele lennék empatogénekkel, az emberiség (+ált. élőlények) egy nagy család és nem értem a viszályok és szemétségek okát, bohócnak tűnnek a feszítő alakok, a fák őszinték...
hmmm
azt mondják várni kell, de az idő nem telik
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Én+te+ö=gén2006. április 25. 11:44
 
 
[meta:
Az ACK a TCP protokollban az adatátvitel elötti és utáni kliens-szerver kapcsolat létrehozásánál és bontásánál használt 3-, esetleg 4-lépéses kézfogásnál az utolsó lépésként visszajelzö csomag fejlécében található 32 bites mezö illetve ennek szignifikanciáját jelzö 1-bites zászló neve.]
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Siphersh2006. április 25. 11:37
 
 
Nem tök mindegy, mit mondanak a különböző buddhista irányzatok? A történelem során a sok buddhista biztos hitt már minden elképzelhető dolgot. Gondolom, nagyon sok nihilista buddhista is élt már a Földön, mert miért ne. Ez egy vallástörténeti kérdés, és nem tudom, hogy hogyan lehetne megállapítani, de végül úgyis csak dogmatizmus az egész. A buddhizmus dogmatizmus dogmatizmus hátán, nekem legalábbis úgy tűnik. Valaki valahol állítólag ismer valakit, aki megvilágosodott, és eköré hatalmas klikkesedések rendeződnek, hogy melyik mondóka vagy nyelvtörő mentális interiorizálásával lehet elérni a megvilágosodást, helyettesítendő annak megállípatását, hogy a megvilágosodott hogyan érte el, merthogy azt nem lehet megállapítani.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. április 25. 11:13
 
 
mijazaz ACK?
(szőkerobot)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Én+te+ö=gén2006. április 25. 09:42
 
 
50 év múlva az ilyen párbeszédeket a gyengébb mesterséges intelligenciával rendelkezö robotokra lehet majd bízni:
- 1.
- !1.
- !1 = 0.
- !1 = !0.
- 1 = 0 ?
- 1 <> 0.
- X = 1 V 0 ?
- ! (1 V 0) = 1 ^ 0 = N/A.
- X = ?
- X = !0 ^ !1 ^ !(0^1) ^ !(!0^!1).
- X = 0 = 1 = N = oo ?
- ACK
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. április 25. 09:04
 
 
jah.
mármint Jah.
a mégértést megélni lehet.
mindig a nihilistákból lesznek az eternalisták.
50 év múlva olyan bonyolult lesz, hogy inkább rámosolyogsz... hedonistának tűnik minden élőlény...
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. április 25. 08:55
 
 
Ez egy olyan nehéz téma, hogy szerintem egyenlőre esélyem sincs másoknak érthetően elmagyarázni - közvetlenül nem is lehet, legfeljebb azt bebizonyítani, hogy azok a módszerek működnek, és érdemes velük foglalkozni, aminek eredményeként valaki ténylegesen tapasztalatot szerezhet erről.

Az eternelisa az, aki az abszolút valóságot létezésnek tekinti. A végső ÉN, Atman, Isten akármi. A nihilista pedig Semminek. Az utóbbi idézetekben azt akartam megjeleníteni, hogy az illető arc félreértette a buddhista tanítást, és azt hiszi ebben a végső valóság a Semmi. De a buddhista ürességfelfogásban egyik oldalt sem hirdetik, hanem MINDKETTŐT megcáfolják. Ennek a cáfolatnak a legfőbb alapja Nágárjuna - középút alapversei. Ez afféle sem Ez sem Az, hanem Is, úgy hogy közben meghatázothatatlan - jellegű fejtegetés. Tehát a végső valóság nem VANSÁG, nem NINCSSÉG, sem mindkettő sem egyik sem.

Valóban a buddhista iskolák között is vannak eltérések az értelmezésben, erről egy kiválló könyv - A buddhista ürességfelfogás fokozatai (sajnos nem kaptam vissza kölcsönből, megpróbálom újra megszerezni). Egyébként amennyit ebből én eddig tapasztaltam, a magukat buddhistának vallók közül is elég ritka aki megérti, hiszen amíg nem tapasztaltad addig bármiféle "megértés" egyértelműen tévedés. A megértés nem az ürességre vonatkozik, hanem a nem ürességen alapuló nézetek cáfolatán.

Cseppet sem csodálkoznék, ha csak a zavarodottság nővekedne az írásom miatt, de - Ez már a kinek mi a fő célja az életben- nos nekem az, hogy ezt át tudjam majd adni minden lénynek.

Kérdezzetek meg harminc(50?) év múlva, addigra remélem értelmesebbeket tudok mondani:)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. április 25. 04:01
 
 
bence...
és?
:)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. április 24. 21:03
 
 
Kérlek, Bence, magyarázd el, minél jobban, mi is az az eternalizmus, ki az az eternalista? Nagyon érdekel régóta, és már írtál is róla, (meg hogy én is az lehetek,) de úgy érzem még mindig nem jött át teljesen...
Nekem azt mondta az eltés tibetista tanárom, mikor valami olyat mondott amahaparinirvanára hogy ~abszolút létezés (vagy ilyesmi) és én mondtam neki hogy hát de az nem abszolút semmi? Szóval akkor nevetve azt mondta hogy hehe, hát ezaz, de azért ha jól megnézzük azért mégiscsak valami... A lényeg hogy ez is csak az ő véleménye, viszont a dharma követői között sincs egyetértés az abszolút nincsség valóban nincsség, avagy abszolút vanság kérdésében... !
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. április 24. 10:10
 
 
'known as Sunyata, so much so that Absolute Reality is identified with Absolute Nothingness'
'The possibility of this transition bespeaks of the substantial presence of a shadowy self in the metaphysical vacuum of Sunyata.'
'as a scrutinizing look at the Buddhistic Sunyata-theory manages to get a glimpse of the shadowy presence of a full-fledged Atman that explains the possibility of enlightenment.'

Tipikus eternalista. nem vágja:(
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ajtóablak2006. április 21. 16:52
 
 
:)
sőt, az egy és a semmi is ugyanaz,
meg a van és a nincs is az a két antinómia, ami a szintézisben látni képes számára azonossá válik:
http://www.katinkahesselink.net/tibet/atmsun.htm
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
bombadiltoma2006. április 21. 00:47
 
 
Részlet Leo Schaya "Az Egység szúfí tanítása" c. könyvéből:

"
Az iszlám metafizikája nem hozzáfűzött spekulációkból áll, hanem a tanítás lényege; s e lényeg tiszta tartalma azonos minden vallás tartalmával. Valóban, az egyik és a másik vallás közötti különbség a formában és a kifejeződésban van, s nem a forma feletti végtelen Valóságban. Az iszlám metafizikában elmélyedni annyi, mint behatolni minden vallás egy Igazságába, az egyedül Valóba.

A vallás csak akkor az, ami, ha isteni kinyilatkoztatás az alapja; az emberi agy kreálta ideológiákból üdv nem fakad. Az iszlám valódi értékét tárgyilagosan megítélni csak Mohamed üzenetének benső értéke és az üzenet szellemi és történeti gyümölcsei alapján lehet. A Végtelen Igazságát az emberekkel közölni szánta, és feltárulkozásának számlálhatatlan lehetőségét néhány vallásba foglalta a sokarcú emberiség különféle alapmentalitása szerint. Minden vallás formai kizárólagossága a forma mint olyan kizárólagosságát ismétli meg. A formát a forma feletti isteni Valóság minden más Ťképétőlť megkülönböztető sajátos szimbolikus kifejezés határozza meg. És valóban, minden vallás külső alakja Isten megnyilatkozásának formája, és minden más vallási formától egy bizonyos isteni aspektusra ébredésben különbözik. Minden aspektus feltárja a többi kinyilatkoztatást is tökéletessége fényében; mert Isten tiszta, megkülönböztetetlen Lényeg, és aspektusai, tökéletességei száma oszthatatlan és végtelen, s a minőségek keveredése nélkül foglalja magába a többi minőséget. Minden kinyilatkoztatás az összes többit is jelenti a maga módján, rendeltetésük éppúgy az egy és egyetemes Istenség állítása; mert Istentől nem vehetjük el a kinyilatkoztatás és feltárulkozás semmilyen lehetőségét.

Valamely isteni minőség a tükrét képező vallásban ragyog fel teljes fényében, s e vallást követői Isten egyetlen fenséges kinyilatkoztatásának tekintik. Az Istenség sokféle manifesztációjának belső törvénye minden kinyilatkoztatás sajátos formáját védelmezi; Isten minden vallást egyfajta felsőbbrendűséggel ruház fel a többivel szemben, így kristályosodhat ki a közösség alapmentalitása őstípusa köré, amely a fenségeshez vezető útja. A vallások kizárólagossága a dolgok természetéből fakad; a forma illúziójába merült ember előtt az Igazság csak fátyolon át mutatkozik meg, valamely szükségképpen múlékony és határolt, alakkal bíró megjelenésben, de ez szétoszlik, amint az ember -- ha Isten engedi -- közvetlenül a Lényegben és az átmeneti szimbólumokon túl közeledik az Igazsághoz.

Egy vallás Ťmagasabbrendűségeť nem benső, hozzá tartozó, abszolút velejárója, csak formai tényezőkből ered, és valamiképpen semlegesíti más hagyományok Ťfelsőbbrendűségeť, mert Isten forma nélküli valóságában egyedül trónol Ťpáratlan tökéletességeiť fölött, aminek a vallás csak szimbolikus és szellemi megnyilatkozása: Ő minden arculatától, aspektusától, feltárulásától, Nevétől, megszemélyesülésétől, Belőle induló és Hozzá vezető úttól független, feltétlen Lényeg. Az Isten abszolút Valóságát sajátos alakba szűkítő és korlátozó ember nehezen ismeri fel az Istenséget más alakjában, és nehezen haladja meg önnön múló alakja -- a Ťszolgať -- és alakon túli végtelen őstípusa – az ŤÚrť --kettősségét. Be kell látnunk, hogy a vallások lényegi Egységének felismerése nem kikerülhetetlen előfeltétele az Egy megtapasztalásának; ez utóbbi viszont megköveteli azon vallási formák szellemi integrációját, amelyeket sorsunk közvetlen erőterünkbe sodor, végül pedig a forma-illúzió meghaladását, noha nem tartozik hozzá az elemző megismerés. Az isteni Valóság túl van minden dualizmuson -- e belátás minden vallás egyetlen Lényegének megértése; s a Lényeg, az Esszencia megismerése saját emberfeletti, halhatatlan ŤÖnmagunkťmegismerése.
"

[A második bekezdés 5. mondatát nem tudom összerakni szintaktikailag. Van valakinek ötlete hogyan kéne érteni?]
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
metta2006. április 13. 16:39
 
 
ezek meg a teveruhások néhány igazsága:
http://mek.oszk.hu/00100/00190/00190.htm
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ajtóablak2006. április 13. 14:00
 
 
religious pluralism

Swami Vivekananda, egy hindu barát

http://www.hinduismtoday.com/archives/2005/10-12/56-58_commentary.shtml

 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. április 12. 23:31
 
 
"Egyik reggel a tanítványai körében ülő Buddhát meglátogatta egy ember.
- Mester - kérdezte tőle - van Isten?
- Nincs - válaszolt a Magasztos.
Az ember elment. Ugyancsak aznap jött egy másik ember is.
- Mester - kerdezte ő is - van Isten?
- Van bizony, természetesen létezik - válaszolta Buddha.
Ez az ember is elment. Este egy újabb kereső jött.
- Mester, van Isten?
Ennek Buddha nem válaszolt csak leültette maga mellé, behunyta szemét és
hallgatott. Az ember egy fél óra múlva felállt es megköszönte. Azzal ő is elment.
A tanítványok összedugták a fejüket, majd Szariputta, a mester
legkedvesebb tanitványa megkérdezte:
- Mester! Miért válaszoltad az első kérdezőnek, hogy nincs Isten, a
másodiknak azt, hogy van es az utolsónak nem is feleltél? Akkor most mi az igazság?
Buddha így válaszolt:
- Az első ember egy ateista volt. Arra számított, hogy azt mondom van Isten és akkor majd megnyugodva mehetett volna haza azzal, hogy ezekkel nincs mit tárgyalni.
A második ember egy pap volt. Azért jött, hogy vitatkozhasson velem, hisz mindenki tudja én nem beszélek soha istenről.
Mindkettőjüknek olyan választ kellett adjak, ami hasznukra válik.
A harmadik emberben volt hit és volt alázat. Nem szavakkal, de megadtam a választ a kérdésére, átélhette az istenit..."
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ákimáki2006. április 6. 15:14
 
 
Sztem én nem neveztem a bhatki útját érzelmesnek, csupán azt mondtam, hogy valszeg több haszna származhat egy "érzelmesebb", intellektuálisan nem annyira "penge" embernek a bhakti gyakorlásából, és az azt magyarázó érvrendszer tanulmányozásából, mint mondjuk elvont alapelveken való "elmélkedésből" /meditációból/ és az azt alátámasztó elvont, bonyolult érvrendszer tanulmányozásából.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
mese2006. április 6. 00:52
 
 
Ákimáki szépen idézel a Gítából.
Éppen ezért nem értem, hogy bhakti útját miért nevezed érzelmesnek, amikor nem érzelmes, hanem elfoigadáson a kinyilatkoztatás, sabda elfogadásán alapszik.

mindemelett a filozófiák és vallások, hitrendszerek tökéletesen ugyanarról beszélnek, csak más színű ablakkeretük és néha más-más formájúak vannak a világra.

ezeket a dolgokat valóban kell alkalmazni gyakorlatban, a gyakorlathoz hozzátartozik az átélés nevű folyamat, az élmény, vallásos élmény amit bármilyen forrásból megszerezetünk.

tehát az elmagyarázás nélkülözhetetlen, de nem elegendő.
"a filozófia hit nélkül puszta spekuláció
a hit filozófia nélkül érzelmi hullámzás, idealizmus."
egy bhakti
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ajtóablak2006. április 4. 16:51
 
 
bt,
"Látszólag homlokegyenest ellenkezik ezzel..."
ez egy milyen zseniális beszúrás!
Ákimáki, te önmeghatározásilag ha bármi egyáltalán, jógi vagy, vagy hindu, vagy értelmileg-érzelmileg jógát ismerő? magam részéről mostanában töprengek ilyeneken, "jógát tanulok"-ra jutottam, meg újabban arra (olvastam egy kommunista haverom könyvét), hogy kommunista is vagyok meg jé, ez a hindu rendszer is milyen működőképes, tehát hindunak is kénytelen vagyok magam vallani.? :)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
bombadiltoma2006. április 4. 14:41
 
 
Ákimáki:
Én is akartam idézni az V.4-et, kösz, hogy megtetted :)
Asszem neked bejönne a Feuerstein könyv.
Ami az egyszavas fordításokat illeti, azok csak csomók a zsebkendőn :)


Még a Gítá előszavából:

"
A Bhagavad Gítá "az ÖRÖKKÉVALÓ tudománya, a jógáról szóló írás", Istenről, a világról, az emberről és mindezek alapvető egységéről szól. Arról az egységről, amelynek fölismerése, átélése és megvalósítása a jóga egyetlen célja. A "jóga" szó ugyanazt jelenti, mint a latin "religio": visszakötni, összekötni, egyesíteni, egyesülni - Istennel. Tizennyolc párbeszéde közül tizenhat a jóga egy-egy fajtáját viseli címében. Soha nem hallott jógákról tudósítanak e címek, s ennek oka az, hogy jógának nemcsak magát az Istennel való egyesülést nevezik, hanem az egyesüléshez vezető vezető változatos utakat és módokat is. Az emberi szellem sok megnyilvánulása tekinthető és használható jógának, az istenség felé vezető útnak, eszköznek. Ez utak közül egyik sem jobb, vagy rosszabb, mint a másik, egyszerűen csak más. Az egyik lelki alkatnak emez felel meg jobban, a másiknak amaz. A Bhagavad Gítában hangzik el a hindu Szentháromság második személyének megtestesítője ajakáról a végtelen isteni tolerancia szózata: "Sokféle úton jönnek Énhozzám, Pártha, s Én minden úton eléjük megyek, mert az ösvény amelyen jönnek, Pártha, minden irányból, az enyém" (IV. 11.).
"
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. április 4. 12:55
 
 
Szász Ilma: Elérhető tudatfokozataink
http://drszaszilma.freeweb.hu/tudatfokozat.htm

Szász Ilma: Vallások végső igazsága
http://drszaszilma.freeweb.hu/vallasok.htm

Nagyonis érdemesek.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ákimáki2006. április 4. 11:30
 
 
Végülis ezek a filozófiai rendszerek olyan alapvető dolgokban különböznek, amelyek alapos ismerete már feleslegessé teszi a róla való "filozófálást".
Ellentmondás mentes filozófiát alkotni szerintem lehetetlenség,
ez egyszerüen a tárgy természetéből fakad, és annak a tárgynak a természetéből, amit megpróbálunk "megfogni" vele.

Ezért szerintem a gyakorlati haszna alapján lehet megítélni az egyes filozófiákat.
pl. ha 1 rendszer hatékonyan segíti a tanulót, hogy felmérje fejlettségi szintjét a végső célhoz viszonyítva, annak megvan az az előnye, hogy nem ül a babérjain a tanuló, nem ragad meg 1 szinten, hanem folytatja útját a végső célig.
Másrészt vannak "intellektuálisabb" emberek, akiknek valószínüleg a puszta "hit" nem szolgáltat megfelelő bizonyosságot és belső hajtóerőt a feltétlenül szükséges gyakorlatok elvégzéséhez, helyes elvégzéséhez, egyszerün azért, mert kétkednek, nem értik miért épp "ezt" kellene és "így" csinálniuk. Viszont a szép kerek intellektuális magyarázat rajtuk sokat lendíthet.
Vannak "érzelmesebb" emberek, akik pl. a bhakti útját követik, és nincs szükségük bonyolult eszmefuttatásokra, csupán 1 lényeges alapelv ismeretére és feltétel nélküli elfogadására ahhoz, hogy odaadással, hatékonyan legyenek képesek elvégezni "feladatukat"...
Ezért az a szép szerintem ebben az egészben, hogy mindenki kiválaszthatja a maga vérmérsékletének leginkább megfelelő gyakorlatokat, az azokat alátámasztó magyarázatokkal együtt, amik nem feltétlenül egyeznek, de ha a tanuló "halad előre", egy idő után maga fogja látni eltünni az ellentmondásokat, és végül ugyan azt a célt érik el, ha látszólag más uton is indultak...

[4. A szánkhját és a jógát együgyűek vallják különbözőnek, nem a bölcsek. Aki az egyiket helyesen követi, mindkettőnek a gyümölcsét elnyeri. 4.]
[5. Azt a célt, amelyhez a szánkhja hívei eljutnak, a jóga követői is elérik;
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ákimáki2006. április 4. 10:58
 
 
Arra a különbségre utaltam, ami a fordítások között van.
Amit írtam az csak 1 "üres eszmefuttatás" volt, nem igazán az általad idézettekre rakció.
Inkább csak azt írtam ami annak kapcsán eszembe jutott...
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. április 3. 22:07
 
 
Anyag
Energia
Tudat

Ezen a néven tudom én a három ősminőséget. Utánanézek majd, melyiket származtatják melyikből.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
bombadiltoma2006. április 3. 22:02
 
 
Ezt meg a Bhagavad Gítá bevezetőjében:

"
Amint említettük a Gítá hol a Szánkhja-rendszer, hol a Védánta-bölcselet felfogását tükrözi. A két bölcseleti rendszer közötti különbség röviden a következő:
A Szánkhja-rendszer dualisztikus. Szerinte a világ két tényezőből áll: szellemből, amit purusának hív és anyagból, amit prakritinek nevez. E szellem, amely voltaképpen különálló, egyedi de egynemű tudat-egységek összessége, az anyagot közelsége által eleveníti meg: erőit az anyagba árasztja, aztán mintegy "félreáll és szemléli összjátékukat, önmaga pedig változatlan marad". Az anyag a szellem erőit saját tulajdonságai, a Gítában oly sokat emlegetett gunák révén veszi föl: a gunák a szellem erőitől kapják az életet, a mozgás, a hatás képességét. A Gítá számtalan helyén találkozunk majd azzal a felfogással, hogy az Én nem cselekszik, csak az anyag és tulajdonságai, a gunák visznek véghez mindent, s az az ember "nem lát", aki azt hiszi, hogy ő mozog, érzékel és cselekszik, mert hiszen csak "a gunák mozognak a gunák között" (Bhagavad Gítá III.28). A Szánkhja felfogása szerint tehát az Én, a szellem csak elindítója s aztán szemlélője a világegyetem létének.
Látszólag homlokegyenest ellenkezik ezzel a Védánta-bölcselet nézete. Szerinte az ÉN, a szellem, az Isten egyetlen létező, a mindenben jelenvaló, a minden cselekvő, a mindenütt tudatos. Az atomtól a világegyetem legnagyobb csillagáig mindenben benne van az ÉN, és semmi más nincs, csak az ÉN, az Isten. Az ÉN a teremtés tartamára tudatos, tehát korlátozást, elkülönülést képzel el: így áll elő az anyagi világ, amely ennélfogva csak látszat, "májá", az ÉN-nek mintegy gondolatformája. Az ÉN egy, de ezt a határtalan egységet csak a teremtmények végtelen sokasága és változatossága tudja kifejezni. Minden teremtmény az ÉN egy darabja, lényének tükröződése, hasonlatos a Szánkhja-rendszer purusáihoz, de azzal a nagy különbséggel, hogy ők nem csupán nézők, hanem cselekvő részt vesznek a viláegyetem életében, ami egyszersmind az ő életük is.
"
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
bombadiltoma2006. április 3. 21:34
 
 
Ákimáki:

"Ez azért nem kis különbség, ugye?"
Ezzel mire utalsz? A három gúna az a három, amit írtál. Hol a különbség? A szöveg itt nem megy bele részletesebben a gúnák magyarázatába, a fejezet, ahonnan másoltam, a karma-jóga útjával foglalkozik (címe: Karma-jóga - szabadság a tettekben).

"Ha jól értettem, a "jóga" szerint minden jelenség csupán a gunák valamely különleges kombinációja."

A könyv inkább arról beszél, hogy hogy van a _jógák_ szerint:-) Ezt találtam a szákhja hagyományról szóló fejezetben:

"
A védánta és a Mahábháratában említett korábbi szánkhja iskolákkal éles ellentétben Ísvara Krisna [a Szánkhja-káriká szerzője, kb. i.sz. 350] azt tanította, hogy a valóság nem egyes, hanem többes. Egyik oldalon a természet számtalan változó és tudattalan formája van (prakriti), a másik oldalon a megszámlálhatatlan transzcendens önvaló (purusa), melyek tiszta tudatosságok, mindenütt jelenlévők és örökkévalók. Közelebbről nézve ez a pluralizmus logikátlan. Ha a számtalan önvaló mindegyike mindenütt jelenlévő, akkor végtelenül keresztezik egymást, tehát logikusan azonosnak kell tekinteni őket. Ezt a problémát sok filozófus vitatta újra és újra, és amíg Sankara nondualizmusa intellektuálisan a legelegánsabb, Rámánudzsa módosított nondualizmusa talán a legjobban elégíti ki mind az észt, mind a megérzést.
Ísvara Krisna továbbá azt tanította, hogy a természet három alapvető kötőerő, avagy dinamikus minőség (guna) kölcsönhatása által létrejövő óriási kompozíció vagy több dimenzióban ható struktúra. A guna szó szerint "kötelet" jelent, de széles körű mellékjelentése van. A jóga és a szánkhja metafizika szövegösszefüggésében ez a kifejezés a kozmosz megmagyarázhatatlan végső "valóságait" jelenti.
[...]
A három gunát szattvának (jóság), radzsasznak (szenvedély) és tamasznak (tudatlanság) hívják. Ezek alkotják minden anyag és pszichofiziológiai jelenség alapját.
"

[Ahol szétesnek a ragok meg egyeztetések, sajnos az úgy van a könyvben gyárilag. Elég nagy kár :-(]
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ákimáki2006. április 3. 20:31
 
 
Bombadiltoma, ez tetszik. szép, világos megfogalmazásnak tűnik.

"anyagi természet három kötőerejének hatása"

Ahogy észrevettem a 3 kötőerőt általában úgy fordítják:
szattva - tisztaság, jóság; radszasz - tevékenység, ragaszkodás; tamasz - stabilitás, tompoltság, sötétség...

Ez azért nem kis különbség, ugye?
Már pusztán ebből látszik szerintem, mennyire nehezen felfogható, értelmezhető "dologról" van itt szó.
Általában aki ír róla, az a maga "szája-íze" szerinti jelentést csatolja hozzá, azt, amire a magyarázatához szüksége van.
Sokan ezért azt gondolhatják, itt csak valami alaptalan "barbár, fantáziaszülte dologról" van szó, ahhoz hasonlóan talán, ahogy egyes görög filozófusok úgy gondolták, négy elem építi fel a világot, a föld a tűz a víz és a levegő.

Aki olvasta pl. a jóga-szútrákat, az sejtheti hogy nem erről van szó.
Ez nem egy logikus világmagyarázathoz szükséges fantáziaszülte elmélet.
A gunák működésének alapos ismerete - egyesek szerint - az anyagban létrehozott "különleges" változások, általában más vallásokban "csodáknak" nevezett jelenségek létrehozásához szükséges alapvető tudás.
Ezen tudás birtokában lehet pl. különbőző jelenségeket materializálni, úgy ahogy pl. Jézus tette azt a borral.
Már ebből látszik, hogyha a gunák működésének alapos ismerete ilyen "hatalommal" párosul, akkor itt többről van szó, mint pusztán logikus magyarázathoz szükséges fantáziaszüleményről.

Ahogy a modern tudomány az anyag behatóbb ismeretével különleges változásokat képes létrehozni az anyagban,úgy a jógi is az anyag behatóbb ismerete által képes erre.
Mivel az általa elért tudás számunkra nem elérhető(a jelen pillanatban), csupán a következményét látjuk, így abból következtethetünk valamelyest a tudása "valódiságára", és "mélységére", amilyen változásokat képes létrehozni, ahogy pl. ha tudjuk hogy valaki képes atombombát építeni, vagy adomrobbanást előidézni, arról feltételezhetjük, hogy birtokában van olyan ismereteknek, amilyen ismereteknek az nincs a birtokában, aki erre nem képes.
Azt is beláthatjuk, hogy aki erre képes, annak "valódi" ismeretekkel kell rendelkeznie, nem csupán fantázia szülte gondolathalmazzal.
Aki 1 működőképes autót akar építeni, az nem felejti ki belőle a motort, ahogy ezt esetleg megteheti az, aki csak felszínes ismereteket szerzett az autóról, és esetleg úgy gondolja, hogy az autó elindulásának egyedül a gázpedál az oka, ezért csupán 1 gázpedált tesz bele meghajtás gyanánt, semmi egyebet.
Az ilyen elméletek helytelenségét végülis a gyakorlat bizonyítja be, ahogy mások helyességét is.
(hiába dobunk le egy "fémdobozt" több kilóméter magasságból, az nem fog atomrobbanást előidézni)

Ha jól értettem, a "jóga" szerint minden jelenség csupán a gunák valamely különleges kombinációja.
Eszerint valaminek a léte vagy nemléte csupán megnyilvánulás kérdése.
Azt pedig hogy mi (hogyan) nyilvánul meg, a Természet Törvényei irányítják.
Ugyanakkor minden aminek kezdete van és vége, csupán a gunák 1 különleges kombinációjának a megnyilvánulása majd annak "eltűnése".

A jóga filozófiája szerint az "igazi ént" a "hamis éntől" pontosan az különbözteti meg, hogy az utóbbi csupán a gunák valamely kombinációjára vonatkozik, amíg az előbbiről igazából nem nagyon tudunk semmit.

Észrevehetjük, hogy mindenfajta jelenség anyagi (a gunák valamely kombinációja), aminek kezdete van és vége.
Eszerint a mentális-anyagi megkülönböztetés értelmét veszti, hiszen végsősoron a fizikai anyagot ugyan az az "anyag" építi fel, ami gondolatainkat, érzelmeinket, "karmánkat", stb...
A jóga célja ennek fényében nem más, minthogy a tudatot (purusát) megszabadítsa a gunák valamely kombinációjával (~prakritivel) való azonosulásának "tudatától" (ami végsősoron maga is a gunák 1 kombinációja), legyen az akár a fizikai test, akár bármilyen finomságu mentális test...
blabla...
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. április 3. 14:20
 
 
alábbi idézet annie dillardtól származik.
vannak kitünő könyvecskéi, írásai.
egy közülük...:
http://www.courses.vcu.edu/ENG200-lad/dillard.htm
(amolyan értekezés-féle az emberi természetről...)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. április 3. 14:12
 
 
“Eskimo: "If I did not know about God and sin, would I go to hell?" Priest: "No, not if you did not know." Eskimo: "Then why did you tell me?"”
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
bombadiltoma2006. április 3. 13:53
 
 
(folytatás)
[...]
Úgy tartják, a cselekedetek és azok visszahatásainak kapcsolata vasbilincs erősségű törvény –, más szóval az, amit a morális ok-okozati viszony törvényének neveztek el.
[...]
Ez a tanítás szoros összefüggésbe hozható egy másik széles körben elterjedt felfogással, melyben valamennyi hindu, buddhista és dzsaina iskola megegyezik. Ennek a tézisnek a lényege, hogy az ember többdimenziós lény és a fizikai test halálával életlényege nem ér véget hirtelenül. Különféle hagyományok különbözőképpen magyarázzák ezt a halál utáni folytonosságot, és az interpretációk a naivtól az egészen kifinomultig terjedő skálán mozognak. Néhányuk szerint a túlélő tudatosság a halál utáni, finom-fizikai testében újbóli testet öltésre vár az asztrális, köztes létsíkon. Mások szerint az ego-tudatosság nem éli túl a test halálát, ezért szigorú értelemben nincs állandó lélekvándorló entitás, csak különböző „karmikus” erők folytonossága.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
bombadiltoma2006. április 3. 13:45
 
 
Részletek G. Feuerstein: Yoga tradíció c. könyvéből:

A megtévesztett transzcendentális lélek az anyagi természet három kötőerejének hatása alatt önmagát hiszi a tettek végrehajtójának, pedig valójában a természet végzi azokat. (Bhagavad Gítá 3. 27)

Krisna az emberi formában megjelenő fenséges Úr itt azt mondja, hogy minden cselekvés spontánul keletkezik a természet (prakriti) elrendezésének részeként. Az „Én teszem ezt, és azt” eszménye érzékcsalódásból ered, végzetesen azt feltételezzük, hogy mi helyezkedünk el a fölött, ami éppen történik. Valójában még a gondolatainkat sem igazán mi teremtjük. A gondolatok a Természet minden folyamatához hasonlóan egyszerűen keletkeznek. Elhatározzuk, hogy számítógépre írunk, zongorázunk, kerékpározunk, vagy egy baráttal beszélgetünk – de ezeket a cselekedeteket Krisna (és általában a hinduizmus spirituális szaktekintélyei) szerint nem az anyagi ego okozza, bár úgy tűnik vele kapcsolatban történne. Valójában az ego-felfogás, a téves anyagi énérzet maga keletkezik a Természet spontán cselekedeteinek egyikeként, magát bizonyos feladatok végrehajtójának feltételezve, aztán pedig azt feltételezi, hogy ő maga a következmények elszenvedője. A valóság az, hogy sem az alkotó sem az elszenvedő nem az anyagi ego, hanem tőle függetlenül, az Istennek alárendelt anyagi természet három kötőereje foglalkoztatja az illúziójukhoz ragaszkodó lelkeket.
Megállapítjuk, hogy a karma-jóga tárgya a „cselekvési szabadság”. Az idevágó szanszkrit kifejezés a naiskarmja, ami azt jelenti, „visszahatások, fájdalmas következmények nélküli cselekvés”. Tehát nem a tétlenséget értjük rajta. A naiskarmja-karman inkább a taoista wu wei fogalomnak felel meg, tétlenség a cselekvésben. Vagyis a karma-jógában a cselekvésben jelen lévő tudatosság az elsőrendű fontosságú, ilyen értelemben szól a visszahatásoktól mentes cselekvés szabadságáról, vagyis az anyagi, önző egoisztikus motivációk transzcendentális átalakításáról. Amikor a cselekvő alanyként feltűnő ego illúziója átnemesedik, akkor felismerjük, hogy a cselekedetek spontán történnek, az anyagi természet befolyása alatt. Az ego zavaró hatása nélkül lelki természetünk spontán nyugodt folyamként jelentkezik.
[...]
Mivel definíció szerint az élet cselekvés, még bármilyen látszólagos tétlenséget is a cselekvés formájaként kell értelmeznünk. A lényeg ugyanis a cselekvő, vagy a nem cselekvő tudati megvalósítása. A karma-jóga elve egyetemes érvényű. Ez azt jelenti, hogy még a világi cselekedetektől formálisan tartózkodó sannyasa hagyomány lemondottai is a cselekvéshez kötöttek, cselekedeteik megkötik őket, hacsak nem a karma-jóga szellemében húzódnak vissza a világtól.
A karma-jóga által az embernek minden tette áldozattá válik, akár a családfő, akár a lemondott szerzetes életét éli. Amit feláldozunk, az utólagos elemzés szerint, maga az ego, a téves anyagi testtel való önazonosítás. Amíg az ego (ahankára) áll a tetteink vagy nem cselekvésünk mögött, addig ezeknek a tetteknek vagy tétlenségeknek visszahatása van. Ezek az egót erősítik, és ennélfogva a megvilágosodás bekövetkeztét akadályozzák. Az ego-tudatú, anyagi énközpontú cselekvésből vagy nem cselekvésből visszahatás, karma származik.
[...]
A karma nemcsak cselekvés, hanem az egyén sorsát formáló láthatatlan következmény is.
[...]
A cselekedeteinkben fejezzük ki, hogy kik vagy mik vagyunk (vagy kinek és minek feltételezzük önmagunkat). Más szavakkal benső lényünket nyilvánítjuk meg külsőleg, a célból, hogy cselekedeteink önmagunk visszatükröződéseivé legyenek. De azok nem csak visszatükröződések. Van egy „visszacsatolási hurok” cselekedeteink és lényünk között. Minden tett hatással van ránk és hozzájárul annak a személynek a teljes testi, jellemi felépítéséhez, akik lenni akarunk.
[...]
A cselekvésnek megvan az azonnali látható eredménye, amit vagy akarunk, vagy nem. De éppolyan fontos láthatatlan utóhatásuk a létezésünk minőségére...
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
mese2006. április 1. 23:06
 
 
erre csak enyni:
ámen.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Nargile2006. április 1. 22:26
 
 
Ez szöveg a Semjén-Mikola féle kereszténynek álcázott farizeus magatartás kapcsán aktuális:

"Krisztus abszolút vallási zsenialitása abban áll, hogy maradéktalanul elutasítja az összes büntető törvénykönyvet, tisztasági előírást, a vallási elkülönítést és a bűnösök keresését. A történeti vallás legelemibb kiindulópontját utasítja el. Elutasítja, hogy a világot tisztára és tisztátalanra osszuk fel, szinte mindenkit bosszantva ezzel - akkor és most is.
Jézust meglepően nem háborítják fel a bűnösök, ami annyira botrányos, hogy a legtöbb keresztény mind a mai napig nem is akarja észrevenni. Csak azok bosszantják, akik azt gondolják, hogy nincs bűnük: ezek a tagadók, félelemkeltők és illúzióterjesztők jelentik az igazi akadályt. Sokkal valószínűbb, hogy ők úgy gyűlölködnek, hogy nem is éreznek bűnbánatot. Korábban a vallás úgy gondolta, az a célja, hogy 'kiűzze a gonoszt és a bűnt a mi kis városunkból'. Jézus után már tudjuk, hogy a bűn magában a kiűzésben áll. Nincs hova kiűzni. Megtaláltuk az ellenséget, és az ellenség mi magunk vagyunk. Vagy saját problémánkként hordozzuk és alakítjuk át az emberi történelem gonoszságát, vagy csak tovább fokozzuk a hatékonyságát és erejét azáltal, hogy gyűlöljük és büntetjük 'ott kívül'. A jézusi modellt pontosan és velősen fogalmazta meg Szent Pál: 'Ő bűnné tette értünk azt, aki bűnt nem ismert, hogy általa igazak legyünk Istenben.' (2Kor 5,21) Elismerem, ez kemény téma. Úgy tűnik, csak a misztikusok és a bűnösök értették meg.'" Richard Rohr ferences szerzetes
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. március 30. 23:39
 
 
Ja az enyém is hasonló, pont az volt a lényeg, hogy megfeszítették, de nem ébredt benne egy szikra gyűlölet sem, alászállt a poklokra, kaput nyitott onnan kivezetőt, és feltámadt a személyisége mert kellően tiszta volt "Isten országához".
Ezért van az, hogy a kereszténység azt tanítja az egyéni személyiség feltámadhat és ő is örökkön élhet; míg a buddhizmus szerint az, hogy egyéni személyiség az látszathülyeség, azzal nem kell csinálni semmit, nemhogy fejleszteni, meg kiteljesíteni, el kell felejteni, bukó neki.

 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Nargile2006. március 30. 23:26
 
 
xerfield: a kereszténységen belül is voltak/vannak hasonló értelmezések, nem csak az Iszlámban. Például az ó-keresztény korban az ún. doketista irányzat szerint Jézust nem feszítették meg ténylegesen a kereszten, csak látszat (dokézis) szerint. Szerintük Jézus emberi testébe a Szentlélek (Hagia Pneuma) galamb formájában akkor szállt alá, amikor Keresztelő Szent János megkeresztelte a Jordán vizében, majd a Pneuma el is hagyta a kereszten. Az ő értelmezésükben erre utalt Jézus mondása: "Uram, Uram miért hagytál el engem?" (Eli, Eli, lama sabachtani)
Az én véleményem szerint ez az értelmezés gyakorlatilag kiheréli a kereszénység egyik legmélyebb értelmű misztériumát, éppen attól a nóvumtól fosztja meg azt, amitől a kereszténység több és más volt, mint egy judeo-hellenista filozófiai iskola. De ez az én véleményem.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Hopax2006. március 30. 20:43
 
 
*off
elnézést
*on
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. március 30. 20:25
 
 
csaksi egyetlen egy jó dolog van az iszlámban:
elismerik a nyugalmat.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Hopax2006. március 30. 20:14
 
 
az ufok betelepittek mdinekt.
f
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. március 30. 17:51
 
 
Érdekességek az iszlám vallásból:

A bűnbeesést ők nem valami hatalmas nagy világotrengető tényleges bűnnek tekintik, inkább egy lépésnek a fejlődésben.

A Sátán náluk nem a nagy-nagy gonosz; az ember teremtése után a Sátán nem volt hajlandó elfogadni annak felsőrendűségét, hiába mondta neki az Isten, ő nem volt hajlandő tisztelni az embert, csak Istent, ezért taszítatott ki; inkább egy sajnálni való szegény kis butus.

Jézusban azért nem hisznek, mert Isten nem engedte volna, hogy saját fiát keresztre feszítsék és annyi szenvedés érje - szerintük az nem az igazi Jézus volt, akit végül megfeszítettek, csak azt hitte/hiszi mindenki.

Misztikus ága a szufizmus, melyre szintén jellemző a nondualitás; míg az iszlám szerint "Egy Isten van", a szufizmus azt mondja "Egy vagyok Istennel".
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. március 10. 15:45
 
 
kóladiólevest :)


(például...
de abba belefőznek ezt-azt-amazt.)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
helio*2006. március 10. 15:39
 
 
_Térülök-fordulok,
Szenufó diaszpórát az alkotmánybizottságba!

(amúgy mit kortyolgatnak?)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. március 10. 15:30
 
 
hát igen a szén alapú élet gladiátorai:
http://daath.hu/showTopic.php?id=354&only=44395
http://daath.hu/showTopic.php?id=354&only=44398
http://daath.hu/showTopic.php?id=47&only=44446
http://daath.hu/showTopic.php?id=170&only=44397
na.mosmá hittérítő vagyok?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
helio*2006. március 10. 15:23
 
 
a CUFOk
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. március 10. 13:46
 
 
most a Szenufók.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
helio*2006. március 10. 13:29
 
 
És mi az a triballife?
(Hirdesd!)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. március 10. 08:27
 
 
Vannak afrikai-származású katolikus-,
amerikai buddhista-,
ausztrál mohamedán-,
ázsiai református-,
európai hindu-hittérítők.

Vannak európai triballife hírdetők is.
Mostantól én is.:)

 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
pusi2006. február 25. 19:45
 
 
Jó kérdés. Én simán betiltanám, és kinevezném magam az első teljhatalmu demokratikus királynak.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Én+te+ö=gén2006. február 25. 18:56
 
 
pusi:
Aha! De...
vajon demokratikus népszavazást kéne tartani a demokrácia betiltásáról,
vagy önkényesen betiltani mint önkényuralmi rendszert?
:)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
pusi2006. február 25. 18:30
 
 
=gén! Nagyon igazad van. Én, mint önkényuralmi rendszert, betiltanám a demokráciát is.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
ynul2006. február 14. 22:04
 
 
nem hiszek a tehenekben.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Hopax2006. február 14. 21:43
 
 
naagenetika.haha.


http://index.hu/politika/bulvar/egyp0214p/

 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Rigor2006. február 14. 18:24
 
 
-off
Egészen pontosan pedig "guillotine".
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. február 14. 10:33
 
 
ébredezés....
tec
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
fmurcsi2006. február 14. 09:03
 
 
guiotin talán.

de legyen HELYESEN hehe: nyaktiló
:]

egy elmés és kitartó ember fabrikált is egyet a közelmúltban magának, hogy aztán így legyen vége.

:/
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
fmurcsi2006. február 14. 08:58
 
 
guiotin talán.

de HELYESEN hehe legyen: nyaktiló

egy roppant ráérős és elszánt emberke a közelmúltban fabrikált is egyet magának, hogy aztán így legyen vége.

:/
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Derken2006. február 13. 16:58
 
 
A holokauszt tagadás tényleg büntetendő cselekmény? Mi lehet a büntetés?
Egy ismerősöm szerint a kis méretű "gijotin"(eztet nem tudom helyesen leírni) megfelelő lenne. Mint a fuszeklik fejedelmében.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Én+te+ö=gén2006. február 12. 21:53
 
 
Tisztelt Alkotmánybíróság!

Kérelmezem, hogy 33. generációs ükdédszépapám

K o p p á n y /foglalkozás: vezér; sz.idö: ismeretlen; apja neve: Tar Zerind; lakóhely: Somogyvár; vallás: szkíta; elhunyt: 997/

felperes mint az akkor érvényben lévö alkotmány (vérszerzödés) értelmében Árpád vérének legidösebb férfisarja, Sarolt fejedelemné leendö férje és a magyar fejedelmi süveg jogos várományosa,

valamint unokaöccse

I s t v á n /foglalkozás: politikus; sz.idö: 975; leánykori név: Vajk; apja neve: Géza; lakóhely: Veszprém; vallás: róm.kat.; elhunyt: 1038/

alperes mint külföldi fegyveres erök segítségét államcsíny és jogtalan hatalomátvétel céljából hazánk területére mozgósító, vallásszabadságot megsértö trónbitorló, háborús bünös és késöbbi dinasztia-alapító

közötti viszály jogszerü orvoslásának jegyében az alperes által jogtalanul bekövetkeztetett 1008 éve tartó teokratikus önkényuralmi idöszakra utaló
k e r e s z t jelet (lásd I.sz.melléklet) a Büntetö Törvénykönyv 269. §-ának jegyzékébe tiltott önkényuralmi jelképként felvenni.

I.sz.melléklet:
+
|
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
bong.com2006. február 12. 21:20
 
 
csakhogy az ujabb holocaustol valo felelem jogosabbnak latszik, mint barmilyen akarhanyezer eves kultura istenabrazolasai.

mashogyan megkozelitve a problemat, a nacik veszelyebbnek tunnek a tarsadalom szamara, mint a fuvesek.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Siphersh2006. február 12. 20:20
 
 
És? Az európai alkotmányokkal egy istenkirály abszolút uralma is ellentétes. Az ókori egyiptomi királyság szimbólumait is be kellene tiltani? Arról nem is beszélve, hogy az Alkotmánybíróság határozata szerint a füvezés is ellentétes az Alkotmánnyal.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
bong.com2006. február 12. 20:14
 
 
a horogkereszt tiltása teljesen más, mint a kenderlevél. azért nevezik ezeket tiltott 'önkényuralmi jelképeknek' mert a mai demokratikus berendezkedésű európai államok alkotmányaival teljesen ellenkező mint a kommunizmus, mint a fasizmus.

nekem inkább a holocaust tagadás, mint bűncselekménnyel van bajom. tény, hogy létezett, de mint önálló szuverén gondolkodású ember, jogomban áll az objektív dolgokat szubjektívként kezelni.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Siphersh2006. február 12. 12:20
 
 
Oroszországban állítólag a kenderleveles pólók is be vannak tiltva. Mivel a füvezés bűncselekmény, azzal az erővel, hogy a vörös csillag meg a horogkereszt be vannak tiltva, a kenderlevél is be lehetne tiltva.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Rigor2006. február 12. 00:33
 
 
Egyetértek, mi értelme például tiltani a horogkeresztet?

Aki hordani akarja magán, stb. had hordja, nekünk szvsz jobb is ha rögtön látjuk kiféle-miféle emberrel van dolgunk.

Igen persze mert sok embernek a látványtól feltörnek az emlékek, felháborodnak stb. a jelkép eltörlését úgy élik meg mintha ezzel az adott eszmét is eltörölték, de sajnos ez csak önálltatás. Akinek fontos, az úgy is talál egy hasonló jelet vagy nemzeti jelképet, megkülönböztető stílust - ami viszont megtévesztő is lehet, a dolog nem egyértelmű, innentől fekete ruhában, bakancsban levő kopasz ember (márc15.-én még kokárdával is húú) automatikusan rasszistának tűnhet az átlagember szemében (vagy az egyébként antirasszista skinheadek).

Mint ahogyan ha felveszem az üzbég tübitejkámat (szvsz nagyon csinos kis sapka) gyakran nézik valamiféle vallásos fejfedőnek, többnyire zsidónak (néha még kevésbé vallásos zsidók származásúak is).

 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Nargile2006. február 11. 21:31
 
 
Az is butaság.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Én+te+ö=gén2006. február 11. 19:03
 
 
Nargile:
És a tiltott önkényuralmi jelképek mint ideokratikus állami cenzúra?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Nargile2006. február 11. 09:49
 
 
"A Hamasz politikai vezetője feltételeket szabott a Nyugatnak ahhoz, hogy lenyugtassa azokat a muzulmánokat, akiket felbőszítettek az európai lapokban megjelent Mohamed-karikatúrák. Háled Mesaal tegnap, a francia rádióban nyilatkozva leszögezte: amennyiben a nyugati kormányok bocsánatot kérnek a gúnyrajzok miatt, a Hamasz megkísérli a kedélyek lecsillapítását ... A Hamasz Damaszkuszban élő vezetője utalt arra, hogy több nyugati államban törvényileg tiltják a holokauszt tagadását. - Szükség van olyan törvényre is, amely nemcsak Mohamed, de az összes próféta és az összes vallás elleni támadásoknak is útját állja - idézte az MTI Mesaalt."

Érdekes ez a párhuzam a Holocaust-tagadást tiltó törvényekkel. Én pontosan azért nem tartom jónak, hogy törvényileg tiltják a Holocaust tagadását, mert az egy inkonzekvenciát teremt a jogrendszerben. Ha már egy kivétel van a szólásszabadság alól - mégha rendkívül nemes és fennkölt célból is - akkor már joggal vetheti fel más is, hogy az ő "Szent Tehenének" gyalázását is tiltsák be. Aztán máris jöhet a teokratikus állami cenzúra.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Liet2006. február 10. 15:30
 
 
Most tehenem van meg szamaram, mangalicám, kecském, nyulam, kacsám, kutyám és macskám. Az állatoknak nem az a fontos, hogy korán etessem őket, hanem a rendszeresség a lényeg, de ők az elsők amikor felkelek. Aztán a környékbeli időseknek segítek. Ebédet is legtöbbször tőlük kapok, bár magam is szívesen főzök. Ma melegszendvics lesz, tegnap Dodó néninél ettem. Legtöbbször viszek neki egy vödör tejet, cserében kemencében süt túrós lepényt. Ha segítek az öregeknek, pénzt nem kérek, hanem mézet, krumplit, ilyesmit. Sokkal többet adnak, mint amennyiért a boltban meg tudnám venni a silányabb minőséget. Jó ez az élet. Én nagyon szeretem, pedig nagyon kevés benne a pénz.
Delelni csak nyáron szoktam, amikor hosszú a nap. Télen rajzolok, festegetek. Négykor újra kezdődik az etetés. A tehenet most csak egyszer fejem, a kecskéket szintén apasztom. Februárban ellik mind a hét anya.
Este olvasgatok. Jó egyedül élni, bár majdnem mindig van vendégem. Viktor, a földházas, sokszor meglátogat, de kijár a Móni is. Valamikor nagyon labilis lány volt, öngyilkosság, ilyesmi. Helyrejött. Barátnő? Nem akarok senkivel együtt élni. Nem akarom az apró súrlódásokat, amelyek az együttlétnél kijönnek. Lehetett volna most valaki, akinél a tetőt javítottam. Úgy szoktam dolgozni, hogy egy-két hónap munka, aztán egy-két hónap pihenés. nincs szükségem pénzre. Szóval ez a lány majdnem beszippantott. Amikor látszott, ebből lesz valmi, leültettem. Na, mit szeretnél, kérdeztem. Először költözz ide, mondta. Hát, itt hagytuk abba. Jó, rendben, a nőnek támasz kell, megértem. De nekem meg szabadság kell. Ennyi. Bár még bele is mennék, ha egy évben négy hónapig azt csinálhatom, amihez kedvem van. Amikor az enyém a döntés, nem kell magyaráznom, miért mentem ki az erdőbe, vagy miért megyek el egy barátomhoz. Ha nem kell előre bejelentenem.
Nem vagyok én öntörvényű, elfogadok egy halom törvényt, csak nem mindet. Az emberi törvényeket kell áthágni, nem a természetét. Azt nem lehet. Rengeteg dolgot elrontottam az életben. És ha bizonyos fázis újra jönne, a tapasztalataim alapján másképp csinálnám. De nem akarok én visszamenni. Mindig is azt az igazi buddhizmust akartam megélni, hogy tanul az ember, alkot, gyereket nevel, épít. Aztán ezeket odahagyja, és visszavonul a természetbe. Az irányt megtartottam, csak túl korán sikerült kilépnem. Nem sok mindent szoktam elhatározni, csak a nagy dolgokat. Kicsiben alkalmazkodó vagyok. De amit csinálok, szeretem megélni. Tévém nincs, könyveket olvasok. Imádkozni nem szoktam, vallásos nem vagyok. Szerintem a vallás mindenkinek a magánügye. Nekem a templomom: az éjszakai égbolt holdtöltekor. Vagy az erdő csöndje. Néhány barátom azt mondta, úgy élek mint egy buddhista. De én szívbaj nélkül leszúrom a disznót, mert megeszem. Bizonyos dolgokat persze megköszön az ember magában, de én ezt azzal tudom le, hogy mindent tisztelek. Így állok hozzá a fűhöz, fához, állathoz. Megköszönni igazán csaka nagyobb dolgokat szoktam, azokat, úgy történnek meg, hogy nem én irányítom őket. Az életemet, ahogy eddig sikerült."
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Liet2006. február 10. 15:28
 
 
Minap olvastam erről az emberről. Fábián Tamásnak hívják. Nagyon megtetszett, annyira, hogy beírtam ezt a sokat itt.
Jó olvasgatást.

"Baskíriába vágyom - vág bele a történetbe - A nomádok érdekelnek, akik együtt élnek még a természettel. Először Szegedről mentem ki falura, mikor leszreltem a honvédségtől. Megkerestem az ottani állatorvost, kérdezetm, dolgozhatok-e mellette. Hat hónapra maga mellé vett. Aztán elmentem fél évre favágónak az erdőre. Addig a szekercét megfogni sem tudtam.
Amikor már jól állt a kezemben, vettem egy tanyát harmincnégy hektár legelővel Ágasegyháza mellett, de Anna, a jövendőbelim beszólt, ha nincs áram, nincs gyerek. Eladtam és vettem egy másik tanyát Ópusztaszer mellett. Ott elkezdtem fazekaskodni, meg fuvaroztam a jónépet szamárral. Oda született a három gyerekünk is. Hat éve aztán elegem lett mindenből. Befogtam a szamaramat és eljöttem tőlük ide, ebbe a tanyába. Áram nincs, fürdőszobám nyáron az a nagy tó ott hátul. Télen a lavór.
Így is terveztem én csak kicsit későbbre. A két kicsi el van tiltva tőlem, a legnagyobb látogat. De nem voltam ám mindig ilyen remetefajta. Szentesen születtem. Apám, aki eredetileg építészmérnökként végzett a Lomonszovon, éppen ott szolgált, késobb Fehérvárra, majd a minisztériumba helyezték, katonatiszt volt. Apám külön életet élt, el is váltak a szüleim. Lett két féltestvérem, ők most Pesten élnek. Anyám szegedre került, én vele maradtam. A textilipari szakközépiskola után az újpesti szövőgyárban dolgoztam, hogy megszerezzem a technikusi végzettséget, majd lementem Apám után Fehérvárra. A Videotonban melóztam mint műszerész. Jöttek a tévék futószallagon...Egy hónapig bírtam.
(...)
A haláláig anyámmal laktam. Akkor halt meg mikor elvittek katonának, huszonnégy és fél éves koromban. Huszonhat évesen szereletem le, és mindenből elegem volt. Jöttek a negatív tapasztalatok, piálni kezdtem. Amikor az ember iszik agresszív lesz, majd nagyon okos. A gyökérségnek vannak fázisai. Ahogy megláttam a jeleket magamon, megijedtem. Mezőtúr után történt, ahol a haverom kocsmájába éjszaka nem engedtem be senkit. Nem bántottak, mert tudták, hogy a kocsmáros a barátom. De ekkor már megváltozott az emberekkel a viszonyom. Eltávolodtam, vagyis ők távolodtak el tőlem, mert gyökér lettem. Leálltam. Nem igaz, hogy egy kortyot sem iszom, de tizenvalahány éve nem rúgok be.
Utána jöttem Ópusztaszerre. Néhányan láttak, ahogy mentem szamárháton a pusztában. Kíváncsiak lettek rám. Beszélgettünk. Kiderült, hogy tudok nádtetőt csinálni. Hívtak, csináljak. A nádtetőkészítést még Ágasegyházán tanultam. Akartunk is egy barátommal szakkönyvet írni erről. Régen a parasztok nem díszítettek, csak mostanában álltak elő olyan igényekkel, hogy tetőablakot szeretnének meg kéményszegést. Na, amikor meglett a tető, nem kértem pénzt, csak azt, hogy vegyenek be a csapatba. Bevettek. Azóta építem a házakat az amatőr honfoglalás-kutatókkal. Régészeti leletek alapján rekonstruáljuk az Árpád kor házakat. Egy egész falut akarunk felépíteni negyvennégy hektáron. Jó ötlet ez a földházfalu, csak sok pénz kellene, hogy befejezzük. A kérdés az, hogy Viktor, a tulajdonos, beengedi-e a turistákat vagy nem. Ha beengedi, én otthagyom őket.

...
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Liet2006. február 4. 13:27
 
 
re:
http://daath.hu/showTopic.php?id=328
(291-es hozzászólás)

jajj, bocs elbasztam

oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooohhhhhhhhhhhhhh
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
helio*2006. február 3. 14:38
 
 
[294 to 289]
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
helio*2006. február 3. 14:36
 
 
A hitet a bizonyosság inkább erősíti.
Ez a bizonyosság lehet mondjuk egy 'jel; csoda; megnyilatkozás'.
Ha pedig folyamatos 'jelek' nélkül elgyengül a hit, az a bizalom hiánya.
A hit és bizalom szervesen együtt...

Jah és az érzelmi jutalom alatt a jelentéktelenül kis gondjaink fölé tornyosuló helyesnek vélt és empátiában gazdag magasabb Rend-ben való megnyugvást érted (vagy ilyesmit)? -Mert ha full mást, akkor még hozzátenném:
a "nyereségvágyból elkövetett hitet" szerintem külön dossziéban tartják számon :)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. február 2. 23:16
 
 
szerintem az emberek buták.
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. február 2. 17:39
 
 
Végül is azt a szerepet kell eljátszani, hogy milyen egy Buddha. A szintekről:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bodhisattva

és közben találtam egy ilyen linket:
http://essenes.net/manibodhis.html

A legutóbbi vitában pont egy hasonló véleményt próbáltam cáfolni. De egyébként érdekes.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. február 2. 14:38
 
 
Bocs, bonGdotcom:)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. február 2. 13:52
 
 
A bonddotcom felvetését követő vitára pedig csak azt javasolnám, hogy mindenki, aki arról szeretne véleményt kifejteni, hogy szerinte milyen egy vallás, hit egyház stb, előbb DEFINIÁLNI szíveskedjék, különben nem lesz sok remény a kommunikációra.

Saját elképzelés:
Vallás: olyan mémrendszer, amelynek létezik olyan eleme, amely a józan észnek ellentmond, és ezen elletmondás feloldására nem létezik ismert megoldás.
Hit: egy olyan logikai bukfenc, melynek segítségével a logikusan bár ellentmondásos, de nagy érzelmi jutalommal kecsegtető mémet elkezd vallani valaki. (fontos eleme, hogy a bizonyosság elpusztítja)
Bizalom: ha valaki egy hétköznapi észnek ellentmondó mémet, melynek van ismert feloldása akár a feloldás megértése nélkül is elfogad. (a bizonyosság erősíti)
Egyház: olyan emberek csoportja, akik ugyanazt a főmémet tartják magukénak (pl ügyvédi kamara:).

Őszintén szólva ilyen definiciókkal bongdotcom véleménye nem igazán következetes. A hatalom összefonódása egy egyházzal, pláne valláson alapuló egyházzal elég szerencsétlen. De ettől még a kizsákmányoló uralkodók népigázási eszközének látni - elég paranoid szerintem.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. február 2. 13:27
 
 
re vannak e szellemek, és istenek a buddhizmusban:

A Dharma tele van olyan utalásokkal, és tanításokkal, amelyekben nem csak az általunk érzékel két érző lény formája (ember, állat) hanem továbbiak szerepelnek - konkréten még négy fő típus - mindegyik a domináló érzelme szetrinti születésben, és nem mind képes érzékelni a többit. Sőt ráadásul az alsóbb világok lényei vannak óriási túlsúlyban, ahogy megyünk az egyre kellemetlenebb tapasztalatok felé, egyre több olyan lény lesz, aki azt tapasztalja (mármint a világkorszak hanyatló részében). Az istenek pedig, akik úgymond köztudomásuak voltak a történelmi Buddha idejében(nem akartam hindut írni pont egy ilyen okítás után:), végül is akár az egyiptomi, görög, stb. is ide passzol), pedig archetipikus sémák szerint vannak felosztva, teremtő-pusztító, háború-béke, stb. helyi istenek. Ha valaki az érzékelés kapuin (melynek egyike az elme) bejövő fraktálfolyamnak tekeinti az életét, akkor nem csodálkozik, ha meghallja, hogy egyes lények milyen módokon tapasztalják a világot, sőt sokkal logikusabbnak és teljesebbnek érezheti képet. Ha pedig e testként született anyaghalmaz bioelektromos működésének, akkor nyilván azt mondja hogy hiszem, ha látom, addig ez baromság.

Amit ezzel ki szeretnék fejezni, hogy lehet, hogy az érzékszervi tapasztalatoknak homlokegyenest ellentmond a szellemvilág (nevezzük ennek a jelenleg érzékelhetetlen erőket/lényeket), de ha belegondolunk, hogy mennyiféle tapasztalatunk lehet szenvedés és élvezet között, akkor nem kell túl sok ész, hogy olyan sarkításokat találjunk ki, hogy lehet, hogy valaki csak örömöket tapasztal egész életében, míg mások kizárólag kínlódást. Az egyiket elnevezni menynek, a másikat pokolnak még csak definíció. Ha pedig a tettenik befolyásolják azt, hogy mi történik velünk, akkor az ilyen tapasztalatok megszerzésének nincs elvi akadálya. Ha mindenki egy általa kivetített álomvilágban él, akkor semmiféle logikus oka nincs annak, hogy mért ne születhetne valaki Shivának, már ha ennek megfelelőek a tettei. Ráadásul meg lehet tanulni érzékelni ezeket a dimenziókat, és nem valami mesterségesen indukált őrületként fognak előttem megjelenni, hogy végre szellemeket látok - ha már hat éve folyamatosan ilyeneket képzeltem magam köré, hanem konszenzusvalóság lesz, mind a ketten azt fogjuk látni, amennyire most is ugyanazt a fát látjuk.

Ami különbség a vallások és a buddhista istenképek között, hogy a vallások ezek imádatára épülnek, a buddhizmusban pedig ezek kb olyan lények, amilyenek mi vagyunk, és az ő megszabadulásukért is kell munkálkodnunk. Szóval vannak benne istenek meg szellemek rendesen, de ezek nem fontosabbak, mint egy teljesebb kép mellékszereplői. Ami meg a bőnből és máshonnan átvett szellemeket illeti, nem csak emberi lények gyakorolják a Dharmát, a tipikus szellem, akit tetrahíd említ is egy olyan lény, akit Padmaszambhava térített meg, és ezáltal bekerült a buddhista segítők közé. Egyébként ahhoz, hogy buddhista értelemben számítson (egy gakorlónak felhasználható támasza legyen) az illető "lény" minimum nyolcadik szintű boddhiszattva kell legyen, "akinek" más nincs ego-illuziója, szóval csakis nem-lények lehetnek fontos lények a buddizmusban.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Liet2006. február 2. 11:54
 
 
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
hhhhhhhhhmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. február 1. 22:54
 
 
"The following is an accurate list of Indian religions often wrongly confounded under the term `Hinduism'. The colloquial English term is first in bold letters, with the technically correct English term in round brackets, followed by the colloquial Sanskrit terminology in italics in triangular brackets, and the technically correst Sanskrit term in square brackets at the end.

magyarul:
"A következő lista azoknak az indiai-eredetű vallásoknak gyűjteményes felsorolása,amelyeket gyakran "hinduizmusként" értelmeznek.
Az általánosköznyelviszó van az elején,majd kerekkk zárójelekkk közötta tekni... kuss... és (itt) nézzetesben a zeredet szanszkrit ki fejezés.
avagy:
http://mb-soft.com/believe/txo/hinduism.htm
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. február 1. 18:40
 
 
"The following is an accurate list of Indian religions often wrongly confounded under the term `Hinduism'. The colloquial English term is first in bold letters, with the technically correct English term in round brackets, followed by the colloquial Sanskrit terminology in italics in triangular brackets, and the technically correst Sanskrit term in square brackets at the end.
Brahmanism ( Brahmanism, `Hinduism' ) [ astika brahmana dharma , sanatana dharma ]
Vedanta
Sri-Vaishnavism [ Vishisht Advaita Vedanta ]
Tengalai (Southern; Tamil)
Vengalai (Northern; Sanskrit)
Madhva Vaishnavism [ Dvaita Vedanta ]
Bengali Vaishnavism [ Bheda-bheda Vedanta ]
Mahapurushiya Sect Assam
ISKCON (International Society for Krishan Consciousness)
West Indian or Gujarati Vaishnavism [ Shuddh Advaita ]
Smartism ( Smarta Pantheism ) [ Advaita Vedanta ]
Yoga
Mimamsa ( Vedist Ritualism )
Samkhya ( Brahmanic Analytical Atheism )
Nyaya ( Logical Theism )
Vaisheshika ( Atomic Naturalism )
Sudra Religion ( Shaivism ) [ Shaiva Dharma ]
Dravidian Shaivism Proper
Old Dravidian Shaivism ( Adishaivism ) [ adisaivar ]
Tamil Shaivism [ saiva siddhanta dharma ]
Kannada Shaivism [ virasaiva dharma ]
Chandalla Shaivism (Dalits & Adivasis)
Gond Religion
Bhil Religion
Kol Shaivism ( Kolarian Religions )
Munda Religion
Santal Religion
Kaul Shaktism
Others
Sramanism ( Sramanic Heterodoxies )
Buddhism [ bauddhas ]
Jainism [ jainas ]
Carvaks or Materialists [ carvakas ]
Shaktism [ shaktas ]
Right-Handed ( "Daskhinachari")
Left-Handed (" Bamachari" )
Kowls or Extreme Shaktas : cf. Kolarian Religion
Rajput Religion ( Rajput Solar Religion )
Tantrism ( Tibetic Tantric Religions )
Bon or Old Tibetan Religion
Kashmir Shaivism
Lamaism"

(-teccik, hogy a "félreértett hinduizmus" címszó alá bekerült a buddhizmus is... :)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
bong.com2006. február 1. 18:24
 
 
nagy kulonbseg van az elmeleti, es gyakorlati hinduizmus kozott.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Nargile2006. február 1. 17:51
 
 
bong.com: azért a hinduizmusról elég leegyszerűsített ismertetőt adtál. A hindu "kasztrendszer" valójában nem is kasztrendszer. Csak amikor a 16. században a portugálok megérkeztek Indiába, és nem értették az indiai társadalmat, akkor a saját társadalmukból már ismert elnevezést (kaszt) alkalmazták a leírására.

A hindu kasztrendszer (varnásramadharma) nem azt jelenti, hogy a felsőbb kasztba tartozók dirigálnak az alsóbb kasztokba tartozóknak és megy a tülekedés, hogy az agresszív karma-marketingeddel a következő életedben majd jobb pozíciót szerezz magadnak a reinkarnációs munkaerőpiacon. Sokkal inkább azt, hogy van egy olyan örök kozmikus törvény (Szanáthana Dharma), amely a dolgokat meghatározza. Ez az Örök Törvény dirigál, nem az emberek, ők csak azt hiszik max., hogy dirigálnak az egójuk mókuskerekében. Eredetileg az, hogy ki milyen varnába tartozik, azt jelentette, hogy milyen princípium szerint kell az életét berendeznie, milyen törekvésnek kell áthatnia az életét. A vaisnák, a kerskedők és iparosok például az artha, az anyagi gyarapodás princípiuma szerint élnek, a ksatriják pedig a dharma, az erény, a közösségi szellem szerint. A cél itt is az, hogy az ember "meghaladja önmagát", eljusson önmaga megvalósításának egy olyan magasabb szintjére, ahol már gyakorlatilag nem önmaga többé.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
ygan772006. január 31. 22:58
 
 
Szerintem te a hitről beszélsz és egyes filozófiai hitvallásokról én pedig a szervezetről. Az egész egyház-vallás dologból bőven elég 1 tanító/mester és a tanítványok. Nem kell hozzá se épület se szervezet se dogmák, se szokások, mert ezek már csak eltávolítják az egyes embert a lényegtől. A hinduizmus pedig természetesen nem a kasztrendszerről szól, hanem erősíti azt. A mohamedán vallás se arról szól, hogy az USA a főellenség, de erősíti azt, magyarúl hatalmi csoportok érdekeit szolgálja.
A vallás pedig szerintem kötődik valamilyen formában az Isten/istenek konkrét fogalmához a buddhizmus pedig egyálltalán nem erről szól.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 31. 18:21
 
 
Azért a hinduizmus sem a kasztrendszerről szól ám. Sőt, a hinduizmus nem a kasztrendszerről szól. Annak is ugyanúgy az a lényege, hogy az ember eggyéváljon az örökkévalóval, és szerintem nagyon szép.
A buddhizmus pedig vallás. Vagy mi más lenne? Vannak szent könyvei, van egyháza, követői, papjai, ennél vallásabb vallás nem is lehetne.

Ezeket a vallásokat onnan megközelíteni, hogy mi bennük az összeesküvéselmélet, miért volt jó ez a hatalomnak, kinek az érdeke volt a létrejötte - nagyon téves út szerintem, sokkal spontánabbul mélyebbek, megalapozottabbak, minthogy valaki halandó agyából pattanhattak volna ki.

Az persze lehetetlen felvetés ugye hogy például a nyelv sem majomból emberré válás közben egyre direktebb és kifinomultabban célzott makogás által jött létre hanem tényleg egy felsőbb erő adta az embernek és a többi hasonló ?!
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
ygan772006. január 31. 14:29
 
 
Pedig a vallás magyarázata nagyon is egyszerü. Először is el kell választani a hittől. Mivel a hitnek van értelme (Isten-ember kapcsolat). A vallás pedig csak a hatalomgyakorlás egyik megnyilvánulása. Semmi másra nem jó. Ez persze lehet mondjuk pozitív is, mint ami az Ószövetségben van leírva, miszerint a zsidókat a vallásuk tartotta össze és tulajdonképpen létszükségletük volt a túlélésben. Viszont álltalában a vallás-hatalom negatív, az erőszak eszköze és az uralkodók eszköze a társadalom kényszerü összetartásának eszköze (mint mondjuk a kereszténység (még ma is), hinduizmus, és a mohamedán) A buddhizmus meg szerintem nem vallás (nagyságrendekkel kevesebb vér is szárad a lelkén).
És ügye mindannyian tudjuk, hogy Jézus nem volt keresztény, Buddha se volt buddhista. Hozzám közel áll a buddhizmus, de a fölösleges ragadványokat nem fogadom el tőle sem.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
bong.com2006. január 30. 15:11
 
 
a vallás kérdés, mióta ember, az ember, nagy problémát, valamint örömforrást jelent nekünk. megpróbálok egy kis eszmefuttatást véghezvinni szerintem: hogys mint.

a vallások kialakulásának okairól mind a mai napig vitatkoznak a történészek, vallás-specifisták. véleményem szerint az ókor hajnalán kialakuló tömegvallások (itt nem a sámánizmusra, fetisizmusra, stb gondolok hanem pl: a zsidó, hindu, politeista hitvilág: egyiptom, görög, római, dác, stb) az ember által felgyülemlett tudás megmagyarázásra próbált indokokat keresni. sors, csodák, élethelyzetek, mind-mind örök kérdés az emberiség számára. több mint valószinű, hogy a magasabb hatalmi pozícióban lévő személyek, látván ezen emberek tudatlanságát, kihasználták ezt az esélyt hatalmuk szilárdabbá tételéhez, az emberek kauzalitás-szomját kiloltva, talán istenként voltak tisztelve életük végéig.

erre nincs is jobb bizonyíték, mint a hindu vallás. a kasztok alapján születésüktől fogva az embereknek azt kell csinálni, amit a felsőbb kasztok emberei mondanak. természetesen ez így nem tetszett volna az alsóbb kasztokban lévő embereknek, amit jelentős népességszázalékot jelentett, ennek okán lett kitalálva a lélekvándorlás, mint kézenfekvő alternativa: ha az életed úgy éled, ahogy azt a nagyok elvárják, következőben talán nem kutya, vagy vakond lesz belőled, hanem esetleg kasztot is léphetsz. kell ennél ékesebb bizonyíték a hatalom és a vallás kapcsolatára?

nos, nem minden vallás volt ilyen. a kereszténység szerény véleményem szerint, egy elég renitens vallásnak bizonyul a többihez képest, hiszen kialakulásában nem játszott szerepet a hatalom megszilárdítása vagy létrehozása, később lett csak olyan amilyen. a keresztény vallás alapvetően elveti a besorolás, valamint a megtorlás és az előítéletek bármilyen formáját. a keresztény vallás már gyakorlatiasabbnak minősült volna, hacsak utopisztikus elképzeléseit az egyház nem fordította volna saját hasznára (sötét középkor)

az iszlám egy érdekes világ, amely európai ember számára nehezen érthető, különösen a globális amerikai lejáratókampány miatt. az is figyelemreméltó, hogy az iszlám marad meg gyakorlatilag echte ős-iszlámnak, még így 1500 év távlatából is. a nyugat ellenessége visszavezethető a spanyol őrgrófságokig, és a karoling uralkodókig, ámbátor nemhiszem, hogy bármely az iszlámot magáénak mondó személy megtudná indokolni miért kell nagyon utálni a nyugatot, hacsak nem a berögződött, untalan-ismételt gyaur(hitetlen) kifejezésre gondolunk. hiszen ők azok, akiknek mindenáron pusztulniuk kell.

a buddhizmussal kapcsolatban is néhány feltevés van, amikről a történészek úgy gondoljá, lehet némi valóságalapjuk, bár ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban csak találgatni lehet, főleg azért, mert cirka 3000 évről beszélünk. nos világos, hogy a buddhizmus a hinduizmussal szemben azt hirdeti, hogy a lélekvándorlásnak vége, ha megfelelően vágyaktól kiürített tudattal rendelkezünk (egovesztett tudat). nyilvánvalóan összeegyezhetetlen ez a kettő, tehát logikusan következik, hogy hatalmi harcok alapját képezhette volna, hacsak. buddha ugyanis volt olyan okos, hogy saját és vallása biztonságát nem veszélyeztetve belefektette vallása alapjaiba, hogy csak a 7edik újjászületés után lehet a nihilben létezni. summa summárum, a hinduizmus igy már eltűrte maga mellett a vallást, amely lassan már túlnövi magát a kiindulóját.

néhány gondolat még; a magyar nyelv nagyszerűen tükrözi a vallás szó értelmezését; amit magadénak vallasz, ami a tiéd. a vallások létezésünk okát keresték; és a sok kultúra, felfogás miatt alakult ilyen színesen. egy biztos a vallás szó minősége (ereje) napról napra változik.

bongdotcom
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 28. 17:03
 
 
elnézést...
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 28. 16:54
 
 
jézus buzipedofil volt: a katolikus egyház jól követi a hagyományokat...
legutóbb a davincikóddal próbálták rehabilitálni...
“Chaos in the world brings uneasiness,
but it also allows the opportunity for creativity and growth.”
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
bombadiltoma2006. január 13. 19:27
 
 
Nargile, most vettem csak észre, hogy nem azt írod "ne érvelj", hanem azt, "érvelj". Vagy 10-szer biztos elolvastam már a hozzászólásodat. Végre feltűnt ezen "apróság" :-)... hát valahogy így teremti a lény önnön univerzumát... "Ez öröm, ez bódogság"* az ilyen önfless :-)

(* M. nagypapa)

 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 13. 09:40
 
 
"Alaklmazom. amire tudom, Alkalamzom.
-De még nem töltött bele semmit.
-Hát még nem.
...
-Hát nézze, minden ami a világon létezik egy hasznosítható - az egész világ egy hasznosítható hulladéktelep.
NEM?
És szerintem lehet gyüjteni........"

Fogarasi Árpád

(retroflesstrippemvan)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Nargile2006. január 13. 00:25
 
 
BT: csak úgy értettem, hogy szerintem tudsz biztos ennél részletesebb érveket is felhozni amellett, hogy nálad ez működik. De mindegy, visszaolvasva tényleg csak akadékoskodásnak tűnik a hozzászólásom, felejtsd el :)
 

Korábbi 10 20 50 100 hozzászólás (összesen: 953)


Ecstasy tabletta adatbázis

Pszichonauták

DÁT2 Psy Help

RIASZTÁSOK

DAATH - A Magyar Pszichedelikus Közösség Honlapja

Alapítás éve: 2001 | Alapító: Minstrel | Dizájn: Dose | Kód: Minstrel
Rendszer: Cellux | Szerkesztő: Gén

 

A személyi adatok védelmének érdekében a DAATH óvatosságra int a Facebook-csoportoldalon saját névvel megosztott, mások számára is látható információiddal kapcsolatban!