DAATH

A tudat fájdalma minden testi fájdalmat felülmúl.

Publilius Syrus

 
KöszöntőGyarapodásAnyagokKönyvtárFórumKeresésKapcsolatok


Felmérés: ELTE kannabiszhasználat önkontrollja
Felmérés: MOKE országos orvosi kannabisz felmérés
Felmérés: Global Drug Survey 2021
Tiltás: (jan. 1.) szigorúbb ÚPA büntetési tételek
Tiltás: (szept. 24.) 207 anyag lett C-listás
Könyv: Ayahuasca – A Lélek Indája


Legfrissebb hozzászólások (753 - 852)
 (Témakör: Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik)

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 9. 17:53
 
 
Van vallás ahol az a cél, hogy csak szép gondolataid legyenek,
van ahol az a cél, hogy ne legyenek egyeltalán gondolataid,
és van ahol mind1 vannak-e gondolataid, az érdekes csak az, hogy egyeltalán van egy tér ahol azok megjelenhetnek és ez a cél.

Hm?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 9. 17:42
 
 
(Sevil: Előfeltevésem nem volt, azaz de, az még jópár évvel ezelőtt, hogy az egész Istentéma,hit egy f*szság, meg így az emberek ősidőktől kezdve kitalálnak maguknak dolgokat, hogy ne féljenek és ne parázzanak a nagy káosz miatt ami van, sőt, rosszabb esetben emberek egy csoportja találta ki ezeket, akiknek ez nagyonis érdekük, stb. Ezt a véleményem akkor alakítottam ki, mikor szétnéztem a világban, kicsit. Tapasztalatom végső soron annyira nem igazolta, de nem is ingatta meg. Aztán megingatta, rájöttem, hogy ez nem így van, és elindult valami, aminek eredménye az, amit most élek. Ez nem előfeltevésen alapult, hanem az időközbeni tapasztalásaim vártak magyarázatra, és olyan gondolatok is, melyek valamiért a fejembe férkőzték magukat, megjelentek, tudtam, hogy így van, de nem értettem, feszültem rendesen, diszharmónia. Most megértettem dolgokat, örülök neki. (Azt is, hogy temérdek olyan dolog van, amit próbálhatok még megérteni, s ez jó) Azt is értem, hogy semmit sem tudhatok igazi biztosan. Semmit sem érthetek igazán, bármiről kiderülhet, hogy valójában ha-ha-ha, nemis. De akkor sem mondanám, hogy b*ssz*m*g*k*rv**st*n*t vagy hasonló, mert ezek nem is a lényegek. Lényegesek, fontosak, érdekesek de mégis fontosabb az, amit el nem vehetnek tőlem - egy láng, ami egyre jobban lángol a szívemben, és elmémben is. Amíg pislákolt nem tudtam, hihetek-e neki, hagyatkozhatok-e rá; aztán valahogy erősebb lett, lehet, mert egyszer aztmondtam használd az "én" erőm, égj hevesebben, titok, hogy is történt ez. De ő éltet engem, én őt éltetem,azzal hogy engedem, smagam átadom. Néha, ha akarom hogy égjen, akkor offol, nem így működik. : ) De tőle tudom, amit tudni vélek; s hogy mindenben ott van - ő a lényeg.)

Ez egy ilyen dolog - természeténél fogva nem is működhet másképp. Az egész a hitről szól. A hit pedig a "valós" természetéről. Tudásról.

Nem hiszem, hogy minden vallásba bele tudok majd látni lényegében majd oly mélyig, hol Buddha, Jézus, Mohamed volt /van - vagy sőt, és azon tovább. A vanságról igazi kőkemény tudást nem lehet szerezni, mit az asztalra tehetsz bárki más orra alá - tessék, ittvan, nesze (már látod, hogy igazam van? :P ). Hogy is lehetne, ha mindenen felül van emelkedve, így az eszközöknél is, mikkel próbálunk kommunikálni róla. Nem érheted el teljesen racionálisan - nem is kell. Más módszerekkel - ki tudja meddig jutsz, talán valameddig, tán az örökkévalóban elérsz a végsőhöz is. De a legjobban mégis úgy érezheted/értheted, hogyha azt, magát a vanságot, a természetét, jellegét igyekszel észrevenni minden tülör mögött - s a vallások elég hasznos tükrök szerintem.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 9. 17:09
 
 
Szóval ha úgy nézzük a vallásokat, mint egyrészt a vanság tükre, márészt útmutatás a földi léthez, meg abból vezető kiút, akkor vagyunk jó úton szerintem. Ha valamelyiket kizárólagosan abszolútnak tekintjük, akkor eléggé lemaradunk ahhoz képest, mint hogyha mindegyikben igyekszünk meglátni a vanságot magát, és ezáltal a hozzá vezető út(ak)at is. Ha jobban belegondulunk, így tudunk a leghatékonyabban, a legszéleskörűbb képet kapni arról, ami van, ami mindent felölel és áthat - ami a végső, vagy inkább végsőbb, mint ez a mostani látszatvilág.

helio*: Én is hasonlóképpen vélekedek, nem (csupán) a természeti törvényeket akarták magyarázni a hitükkel, hanem csak ugyanúgy ahhoz a maghoz akartak közelebb jutni, amiről az egész szól. Pontosan, az ágak megvannak, és mind az ég felé nő. Ideje elindulni, és ha az ember tiszta szívből, elméből mászik felfele, akkor érezni fogja útközben, mikor-merre másszon tovább felfele - hogy eljusson oda, ahova neki kell. Nem mindenkinek kell ugyanoda érkeznie ezen a fán. De a legvégén úgyis mindenki ugyanott lesz, mert a Fa mi vagyunk. Épp belátjuk magunkat.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Sevil2006. január 9. 17:03
 
 
Xerfield:
"De van olyan rendszer, és ez a vanság, ami ezeknél a hitrendszereknél felülemelkedetteb, és erre az ugyanegyre szépen illeszkedve a vallások, nem fedezhetőek fel lényegi ellentmondások közöttük, mindegyik 100%osan igazul leírja azt, amit neki kell, és a hívő pedig ezek által eljuthat oda, ahova neki kell..."

Ezt hitnek hívják. Talán akkor láthatnál meg ilyet, ha minden vallásnak lelátsz a mélyére a lényegéig, de olyat is látsz, amit Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik nem láttak.
Szerintem van egy olyan előfeltevésed, hogy a vallások közt nincs lényegi ellentmondás és ennek védelmére gyártasz elméleteket. Ilyet lehet, de érdekesebb lenne azt megvizsgálni, hogy miért van benned ez az előfeltevés.
Én is szívesen dédelgetek a vallások egyenrangúságáról elképzeléseket, és tudom, hogy ez nekem abból fakad, hogy nem akarom elhinni, hogy az emberek egy része frankón csinálja a dolgokat és másik pár milliárd meg tévedésben él és pokolra jut, szamszárázik, stb. De ez kevés. Attól még, hogy így gondolkodok, nem változnak a vallások egymáshoz való viszonyai.
Te milyen alapokról jutottál oda ahova?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 9. 16:45
 
 
Hát ja, nincsség buddhista szempontból nézve persze. : ) Olybá tűnik nekem, mintha a Dharma gyakorlása valamit amivel probléma van, megszűntetne (-->én, vagy értelmezéstől függően énnek egy része) és így szabadulna fel a Földi lét terhe alól. (Megszűntetni azt, ami miatt ittvan/ragad az ember, különböző technikákkal leválik róla)
Kereszténységben viszont mintha pont, hogy ezt a bajos részt meg akarná változtatni jóvá, akár olyan szélsőséges folyamaton keresztül is, ami a szenvedés vállalása egy egész emberi életen át...
Előbbi egy szép gesztus az embernek, hogy ha már épp besokall, kiszállhat a játékból, visszakerülve ugyanoda ahonnan indult,(mikor még nem is létezett effektíve ő, meg semmi, ~teremtés előtti állapot) ami még télleg ~semmi, szóval a vanság ebből a szempontból télleg semmi.
Keresztény közegben meg Istenhez való hazatérés, az abszolút létezésbe, így lehet vanságnak hívni.
A keresztények hiszik, hogy az egésznek célja van ("Isten terve",stb), és azt igyekszenek elvileg beteljesíteni, a buddhisták pedig nemhisznek ilyesmit, pont az, hogy mi a fenét keresek én itt, vagy inkább mi a fenét keres az én itt?

Mindkettő jót tesz az egésznek, (ami izlés szerint vanság/vagy nincsség) de míg az egyik úgy, hogy viszi tovább, ezzel teszi teljesebbé, halad az úton, a másik úgy, hogy a szarból visszatér az eredethez, a "kezdethez", tehát gyakorlatilag télleg megszűntet rosszat a Földön, meg az egészben.

És nem úgy van az, hogy akkor miért nem mindenki az egyik, mert mindkettő fontos, valamilyen szinten mindegyik előrevisz, (hisz az is előrevisz, hogy az előrevivés lesz többségben,) és az sem feltétlen az egyén döntése, hogy én most melyiket csináljam, sokkal inkább mindenféle adottságok(karma, előző életek) be tudják határolni, hogy melyiket van értelme, hogy csinálja. Bár végső soron valószínű minden lehetséges.

Bence, meg akárki, egy ilyesmihez mit szólás?
(Ha véletlen Dharmás mondatba raktam bele keresztény szóhasználatot és ez összezavarná, akkor megintcsak sorry,nemgondolom komolyan, de azt sem mondanám véletlenül írtam.)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
helio*2006. január 9. 16:22
 
 
A vallások közös gyökerének végén a kis boholy,
hogy vannak egyáltalán.
De miért is jöttek létre?
Számomra nem túl meggyőző hogy pusztán az
akkor érthetetlen természeti törvényekre akartak
volna valami rendszert húzni. Inkább egy közös pont
nyoma még bennünk élt!/él(?)
Ahogy fejlődött az emberi elme egyre összetettebb
dolgokat tudott létrehozni, így a vallásrendszereket is
jól megkombózta. Ez szép színes, viszont az "érzelmi fejlődésünk"
(nagy általánosságban) csúnyán lemaradt.
Így néha az önmagukban jó dolgok nem tűnnek kompatibilisnek egymással. Lehetnek ezek vallások , vagy akár a sok kis személyiségszilánk amiknek meg van a helye az egész üveglapban.
Na de mit is akartam mondani? Ja igen:
(most így kinézek az ablakon és ) Megvan a közös gyökér, az ágak szerteágaznak, de mind az Ég felé nő!

Szerintem még érdekes is a külömböző vallásokat összehasonlítani,
hogy melyik milyen úton jutott el oda ahova.
Nincs olyan valamire való tanár, amelyik haragszik,
ha a 'törzsanyagból' máshol plusz órát veszünk.
'Mesterképzésen' meg mélyüllyünk ahova akarunk...
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 9. 16:16
 
 
Csak mert ilyen napom van ha a Dharma féle üresség megfeleltethető a vallások vanságának akkor oké, de a buddhista vanság csak illuzórikus és ott ezek szerint nincsség van:)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 9. 16:12
 
 
Végre közelednek az álláspontok.

Xerfiel a 231 már sokkal jobban tetszik:)

Akár szívesen le is zárom ezt a szófosásomat, megegyezve benne, hogy a szavak úgysem elég beszédesek.

Csak egy árnyalatni észrevétel: " attól még nem jelenti azt, hogy más, felsőbb síkban ez az én egyáltalán nem lehetne jelen"
Hát bármely síkban tűnhet énnek de térben eltűnik minden
elválasztás.

Amiatt is írtam ennyit, mert régen Lagellivel és Nargilével is volt már olyan vitám/beszélgetésem, hogy már mért kellett nekem a Dharmát választanom, az olyan távoli, meg keleti, amikor itt van nekünk a jókis kereszténység, az éppojan jó. Valamennyire? ezekre is reagáltam.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 9. 16:02
 
 
És most, hogy végre valami tán világosat és tán hasznosat is mondjak, rájöttem mi a "probléma" a beszélgetésünkben. És bár én még ugyanazt érzem/hiszem/tudom lényegében mint eddig -, csak ugye ha az ehhez hasonlatos dolgokat ha át lehetne adni szavakkal, már rég nem lenne senki itt a Földön -, mégis szavak és kommunikáció szintjén úgyérzem léptem egyet előre - köszönöm a segítséget. Rosszul írtam eddig. Sőt, lehet alapvetően nemjó, ha írok erről (az eddigi mód biztos nem) - de legalább annyit igyekszem mostmár, hogy betömjem az esetleges mellékvágányra terelhető járatokat.

Nem feleltehetőek meg a vallások egymásssal, lelhetőek fel bennük olyan párhuzamok, miktől egyenlőek lennének - akár részeikben is.
De van olyan rendszer, és ez a vanság, ami ezeknél a hitrendszereknél felülemelkedetteb, és erre az ugyanegyre szépen illeszkedve a vallások, nem fedezhetőek fel lényegi ellentmondások közöttük, mindegyik 100%osan igazul leírja azt, amit neki kell, és a hívő pedig ezek által eljuthat oda, ahova neki kell.
Viszont nincs tényleges ellentmondás közöttük, csak akkor keletkezhetnek, hogyha egyik rendszerén belül próbáljuk megmagyarázni a másikat - ügyetlenül. Ügyesen pedig nem tudom, hogy meg lehetne-e fogalmazni ezeket a dolgokat, félek szavak szintjén nem.

Értem már mire célzott a Gén, és tényleg, nem cserélgethetők ki egymással az egyik, s a másik dolgok úgy, hogy ugyanazt kapjuk, ugyanazon a rendszeren keresztül szemlélve. Sajnálom, hogyha úgy tűnt, ilyesmit szeretnék; valójában olyan dolgokat szerettem volna éreztetni, szemléltetni, amik segítenek valami megértésében(vagy inkább az ahhoz vezető útra való rálépéshez), ami a vallásokon felül áll - de nem cáfolják meg egyiket sem, sőt, róla szólnak a vallások.

És a cél sem minden vallásban ugyanaz, de ugyanabban a vanságban igyekszik kezdeni valamit mindegyik ugyanazokkal a dolgokkal - attól függően, hogy az ember életében mitmennyire művel magán,(~hogyan készül fel a halálra) attól függően fognak történni földi élete után a dolgok - de ugyanabban az egy vanságban, amiről minden világvallás beszél - és az, hogy ezek egymással ellentétben állnak-e, csak annak a függvénye, hogy egyik rendszerből nézzük-e a másikat, vagy pedig mindegyiket látjuk a maga valójában a vansághoz idomulva, a rendszereket megértve ugyan, de nem egyikben-másikban benne maradva.

Bocsánatot kérek azoktól, akiket esetleg zsákutcákba terelhetett, amiket írtam; tekintse értelmetlenségnek szavaimat. Viszont a szavak mögé pillantva lényegüket látni próbálni egy pillanatra is - nem árthat; akinek hasznára válik magával viszi, kamatoztatja; kinek nem, az nem veszi fel.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 9. 16:01
 
 
""Ha pedig más módszerekkel kevered a Dharmát, nem fogsz eredményeket elérni."
Ezt te mondod? Vagy a Dharma mondja? És miért?"
Ha egymással párhuzamosan alkalmazol különböző módszereket, amelyek A-ból B-be és C-ből D-be juttatnak, csak nem leszel elég effektív, de ha összekevered őket önkényesen, akkor már nem is az a módszer lesz. Hacsak nem vagy elég bölcs hogy megállapítsd pontosan hol vagy és hová kell eljutnod, akkor a kétféle módszer egymást akadályozza, vagy akát teljesen használhatatlannná teszik egymást. Eddig a tanítóim mind hangsúlyozták ezt, hogy a keveréssel elveszik a lényeg. Ebben nekem bizalmam volt. Ezért mondtam. A valódi Dharma az ürességre alapul hogy abszolút szinten nincs ott semmi olyna amire valamit mondhatnánk, és létezőnek tekinthetnénk, és más mémmel még soha nem találkoztam - persze ez lehet az én tájékoztalanságom, amiben egyáltalán szerepelt volna ez. Ha ez elveszik onnantól nem Dharma többé.

Hiába mondja szinte minden vallás, hogy most nem igazán jó, hiába mondja, hogy el lehet érni egy ennél sokkal örömtelibb állapotot, és hiába mondják, hogy közben szeressük egymást, és éljünk békében, attól még ezek nem lesznek ugyanazok. Ha csak a módszerek különböznének, még akkor is igaza lenne Xerfieldnek is meg neked is, hogy izlés dolga, használd a neked tetszőket, sőt ne legyél sznob, és ne helyezd őket egymás fölé. De ha a végcél nem ugyanaz, akkor mi értelme ezeket felcserélni?

"Én saját tapasztalatból ennek ellenkezőjét állítom."
Kérlek írj erről bővebben.

A kegyelmit DIREKT a - valaki/valami (Isten stb.) kegyelmes hozzám - jelentésében cáfoltam, nem egyébben.

Ami az alaptémát illeti, pont arról írok hosszas fejtegetéseket, hogy egyenlőségjelet lehet -e tenni, nyilván haszos az átfogó szemlélet, nem ezt vitattam.

"Szerintem meg veszélyes azt terjeszteni, hogy nem segíthet a lény magán azzal, ha a lehető legtöbb mémforrásban meglátja a közös nevezőket."
Szerintem is, ezért nem is ezt írtam. Én nem azt próbálom cáfolni, hogy vannak közös pontok, hanem hogy ezek ekvivalensek lennének.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 9. 15:32
 
 
Egyenlőségjelet én sem tennék különböző vallások közé, ezt nem gondolom. Azt állítottam, hogy szerintem a különböző világvallások egy közös gyökérből erednek. És bizony utólag rájöttem, elkövettem egy hibát, és olyat is mondtam helyetelenül, hogy céljuk lényegében ugyanaz. Nem nagyon lepődnék meg akkor sem, ha későbbiek során rájönnék, hogy tényleg így van, de most azt mondanám, azért mégsem, rosszul mondtam, másra gondoltam... Ugyanis nem vagyok benne biztos, hogy pl. egy csak önmagában Dharmát gyakorló és hívő ember személyisége halál után megmaradhat, mivel te is azt írod, hogy ez a képzet valójában egy illúzió, nem is létezik; így nemigen foglalkozik sztem a buddhizmus azzal, hogy a személyiséget művelje. Minél gyorsabban ki akar kerülni a létforgatagból, és a Dharma gyakorlásának lehetőségével ennek biztos, hatékony módszerét kínálja. A kereszténységről meg már írtam, hogy jobban rajta van azon, hogy a személyiséget is megtisztítsa, és ezzel halála után az egész fontos része lehessen az is, ugyanazon jellegében,(nem formájában!) mint itt a Földön létezett - mégha az egész létezése csak a nemtudása illuziójából fakadt is.

Azért mert ebben a síkban énnek tűnünk Bence, sztem az attól még nem jelenti azt, hogy más, felsőbb síkban ez az én egyáltalán nem lehetne jelen. Persze nem én formában, hanem abban a formájában, ahogyan ő az egésznek része kell, hogy legyen. És nem is énnek érzékeled(valójában nem is érzékelsz, mivel nem létezel), hanem az egésznek, mert összhangban vagy vele teljes mértékben(tehát nem is érzékelsz semmit, nincs ki érzékeljen, van a vanság). És itt jön az szerintem, hogy de, akár érzékelheted ~énnek is egyszerre, és lehetsz te is valamilyen értelemben,(persze egyáltalán nem olyasmi énről beszélek, mint amit mi ezen a szinten hiszünk énnek), megtarthatod egyszerre individuális jellegedet, amellett, hogy nincs is olyan, hogy individualitás - hiszen minden egy. Ellentmondásnak tűnik, igen, a szavak szintjén.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
helio*2006. január 9. 15:31
 
 
nincs magas - nincs alacsony
-egy szint- (ahol az út a cél)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
helio*2006. január 9. 15:25
 
 
JÓL VAN EZ ÍGY

Hogy miért vagyok többször szomorú,
Mint víg, ó, kedves, kár úgy számbavenni,
Jól van ez így,
Lásd, kell szomorú embernek is lenni.

Kell lenni szívnek, amelyben kihajt
S dússá érik az élet szenvedése,
Vak, ferde mag,
Mely mégis, mégis, istenek vetése.

S lásd, van az úgy, hogy ez a bús vetés
Legsúlyosabb kalászát akkor kapja,
- Furcsa titok -
Ha jó időknek fénylőn süti napja.

Sokszor meg mintha mély, nyugodt öröm
Acélos fénye éppen őbelőle
Csillogna ki,
Ha ráhullt a könnyek meleg esője.

"Bánat" - mondod, - de bánat és derű
Között a határ olyan egyszerű-e?
Hátha a bú
Íze kapat a legbölcsebb derűre?

Hátha a végső Aratás után,
Mikor sarló alá hull lassu szára,
Belőle kél
Szent kenyér az istenek asztalára?

/Tóth Árpád/
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 9. 15:12
 
 
Talán Bence tényleg egy kicsit sarkítva fogalmazott, mert lehet valóban fejlődni úgy is ha az ember mindent összekever, mindenből kimazsolázza azt ami számára hasznos.
Lehet, de csak egy bizonyos szintig.
Valódi mélységet akkor érsz el, ha egy helyen ásol mélyre és nem mindenhol ásol egy kicsit.
Nem véletlen, hogy még a buddhizmuson belül is, nem gyakorol az ember össze-vissza mindenféle meditációt, hanem általában van az előkészítő gyakorlatok után egy meditáció egy életre.
Ha mindent összekeversz akkor sikerülhet összeállítani egy olyan mozit ahol minden film olyan amit Te szeretsz, de nem juthatsz el a mozitulajdonos szintjéig ahol mind1 milyen film megy, az a fontos, hogy működjön a gép és ne legyen lukas a vászon.
Szóval eljuthatsz oda, hogy csak szép és bölcs gondolataid, szavaid és cselekedeteid legyenek, de még mindig nem fogsz mögé látni és tapasztalni azt aki mindezt teszi, akivel teszi és amit tesz, ráadásul mindezt egyszerre nem elválasztottan!
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
bombadiltoma2006. január 9. 14:56
 
 
Bence:
"Ha pedig más módszerekkel kevered a Dharmát, nem fogsz eredményeket elérni."
Ezt te mondod? Vagy a Dharma mondja? És miért?
Én saját tapasztalatból ennek ellenkezőjét állítom.

Ami a "kegyelmi" szót illeti, bizonyos kontextusokban azt jelenti, hogy kvázi "kutya tudja miért" hirtelen meg lehet kicsit vagy nagyon "világosodni", és nem csak azt, hogy azért mert valaki/valami (Isten stb.) kegyelmes hozzám.

Ami meg az alaptémát illeti, számomra nem az a kérdés, hogy ugyanazt mondják-e a vallások stb., hanem hogy nekem mi "hasznos". A gyakorlat számomra azt mutatta, hogy többféle vallás vagy vallási irányzat, világnézet és ezek gyakorlati útjai egymást előrevivő és elősegítő tudati változásokat eredményeztek bennem (már ha abban a paradigmában gondolkodom, ahol lehet beszélni okról és okozatról). Amúgy is általában a "közöset", az egyetemest, vagyok hajlamos meglátni, de a különbségek megfigyelését is nagyon hasznosnak tartom...

"Szerintem veszélyes azt terjeszteni, hogy ezek a mémek felcserélhetőek és keverhetően lennének"
Szerintem meg veszélyes azt terjeszteni, hogy nem segíthet a lény magán azzal, ha a lehető legtöbb mémforrásban meglátja a közös nevezőket.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 9. 11:15
 
 
És egy elég általános hiba, amit természetesen én is elkövettem, de már nem lett volna következetes kijavítani, hogy buddhizmusról beszélünk, holott Dharma gyakorlás van, a buddhizmus szó egy olyan találmány ami kétségkívül a lényegét veszi ki belőle, tehát hogy nem bizonyos módszereket használok, hogy leszokjak a relatív gondolkozáshoz való kötöttségeimről, hanem valamiféle mém ami ezt vagy azt mondja.

Ha olyan szintről nézzük, hogy vannak mémek, amik az abszolútról hintenek el dolgokat, de tudjuk, hogy ez nem szavakba önthető, akkor nyilván párhuzamba állíthatóak a vallások és a buddhizmus.

De olyan hogy buddhizmus nincs is Dharma gyakorlás != buddhizmus (bár ez megint csak következetlenségeket okot az eddigi szövegeimben). Ha pedig más módszerekkel kevered a Dharmát, nem fogsz eredményeket elérni. Bölcselkedni persze lehet, de ez meg felesleges, nem jutunk vele kettőről az egyre. Ezt a sok szöveget is csak azért írtam, mert szerintem veszélyes azt terjeszteni, hogy ezek a mémek felcserélhetőek és keverhetően lennének. Tehát ha valaki elolvassa az irásodat olyan következtetésre juthat, hogy tökmindegy melyiket választja - ez izlés dolga - holott egymásnak ellentmondó dolgokat állítanak.

A Dharma nemértésed egyik biztos jele, hogy nálad egyáltalán felmerül a teremtés ezzel kapcsolatban. Ajánlom figyelmedbe a Brahmajala szútrát (A Nézetek Mindent Felőlelő Hálója Szútra), ebben a Buddha a mémek kialakulásának csoportosítása szerint megcáfolja az összes olyan filozófiai iskolát, melyek NEM egyeztethetőek össsze a Dharmával, és amelyek emiatt nem is vezetnek el a megvilágosodásig.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 9. 10:55
 
 
A filozófiai rendszerek hármas csoportosításához (nemlét, lét és egyik sem) még annyit tennék hozzá, remélem érthető példa lesz, hogy egy nihilista ha ránéz egy almára, azt gondolja, hogy kb mintegy füstből éppen ilyesmi állt össze, de semmit nem tud róla elmondani, ez az egész véletlenszerű kavargás. Egy buddhista mondjuk átlátszónak látná, mint egy hologramm, amit ő vetít ki, míg egy eternalista egy tömör szilárd almát látna, ami tényleg ott van. Nem túl szerencsés, de remélem mégis érthető.

Egyenlőségjelet tenni a közé, hogy valaki szeretné, hogy a legfelsőbb erő megbocsásson neki, hogy végre MEGINT a tiszta tökéletes valóságot tapasztalja, és a közé, hogy megértettem, hogy a világ egy félreértés szerintem nem a mély megértés jele.

Az álmokban tapasztalt dolgokat például ki teremti? A buddhizmusban pl ez nem sokban különbözik a mindennapi élettől. A földet és eget Isten teremtette, míg az álomföldemet én? Vagy az én isteni részem? Egyáltalán az egyik valósabb?

Ha például úgy képzeljük el a tapasztalt relatív világot, mintha egy síkban lenne, és ha e főlé emelkedünk, ráláthatunk az egészre - hogy minden mindennel összefügg, hogy mind a tárgyak mind az én nem LÉTEZŐK, csak viszonyok, csak ebben a síkban értelmezhetők, akkor fenntarthatatlanná válnak azok az elméletek, miszerint engem valaki teremtett. Pusztán azért tűnök, mert ebben a síkban látok, és eddik MINDÍG ebben a síkban láttam. Alapvető ellentmondás, amit még mindíg nem oldottál fel Xerfield, hogy Isten már megteretmett bennünket, és tök jó is volt minden, de elbarmoltuk, és most ítt szívunk. Ez nem egyenlő azzal amit a buddhisták mondanak, hogy ha lett volna már egy megelőző jó állapot, abból nem eshettünk volna ki- kezdetnélküli idők óta énként tapasztaljuk a dolgokat - máshogy nem is lehetne, és az ok-okozattal kerülne ellentmondásba. Ráadásul ha tényleg Isten teremtett volna, akkor a Jósága erősen megkérdőjelezhető lenne, hiszen nem TUDÁST, hanem illúziókat kaptunk, és folyamatosan szenvedést tapasztalunk (ez ha valakit érdekel bővebben kifejthető - nincs elletmondásban azzal hogy most éppen jól érezzük magunkat - a szenvedés fajtáinak definíciója nélkül nem érthető), ráadásul mire ez a kegyelméből elmúlik, semmi tőbben nem fogunk kapni, mint ami mindig is állandó, az abszolútat. Nem érthetjük meg MAJD AZÁLTAL az abszolútat, hogy Isten egy pár körre életre kényszerített minket bűnösöket, hiszen ezen nincs mit megérteni, egyszerűen a relatív gondolkozásról kell leszokni (ami pedig pont azért nehéz, mert eddig CSAK ezt csináltuk - mindig volt egy csináló egy én). Ha pedig eredendően nem voltunk rászokva akkor minek kezdtük el mégis? Ennek így semmi értelme.

Dharma != teista vallások. Ide egyenlőségjelet tenni gondatlanságból elkövetett mémfunkciópusztítás.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 9. 10:25
 
 
Először is kijavítanám egy előző hozzászólásomat, mert túl hirtelen írtam, szóval nem tartom kegyelminek a mahájána buddhizmust, mert végiggondolva a kegyelem szónak azt a jelentését láttam meg, hogy Isten MÉGIS megengedi hogy csatlakozzunk hozzá a menyben, tehát alapvetően a törvényeit szegtük - megmondta, hogy megbüntet, de mivel jóságos, mégis megkegyelmez. Na ilyen egyáltalán nem szerepel a buddhizmus semelyik ágán. Amivel egyetértettem, hogy lehet külső segítséget használni - sőt ez inkább célravezető, ez a Buddhák és Bodhiszattvák együttérzéséből fakad, nem a kegyelmükből.

A másik amelyikben egy cseppet sem közeledtek az álláspontjaink, hogy mivel az ÉN léte illuzórikus, ezért Isten legfeljebb a NEMTUDÁST, a ZAVARODOTTSÁGOT teremthette, semmiképp nem az ént. Az a magyarázat, pedig, hogy volt egy optimális állapot, majd egy kimozdulás ebből, és ha már megtisztultunk, újta elérhetjük ezt, és a világ így mintegy gyakorlópálya a lényeknek, arra jó, hogy majd megértsék az abszolútat, megint csak nem egyezik a buddhista látásmóddal. A Dharma szerinti látásmód ugyanis semmi hasznára nincs annak, aki nem gyakorol. Ha valaki azt mondja, hogy - igen, a világ illúzió, OK, most már tudom, az legfeljebb még hülyébb lett. A buddhizmus nem próbálja odaadni a lényeknek az abszolútat, hanem módszer, mely alkalmazva leszoktat a relatívban való gondolkodás/cselekvés stb. -ről.

Ami miatt vitatkozunk, csak hogy ezt ne veszítsük szem elől, hogy a Dharma = e más vallásokkal. A Dharma egy olyan mémrendszer, amely gyakorolva eltünteti az összes többi mémrendszert, és saját magát is. Ha valaki ezt összekeveri más mémekkel, akkor ez a funkciója elveszik, kvázi semmit sem ér. Mivel úgy gondolom, hogy ez felmérhetetlenül hasznos, olyan kijelentéseket nem tudok szó nélkül hagyni amelyek ezt a képességét kiölik belőle.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ajtóablak2006. január 9. 02:29
 
 
ARE PSYCHEDELICS USEFUL IN THE PRACTICE OF BUDDHISM?
http://www.hofmann.org/papers/Buddhist-JHP.html

Psychedelic Experience and Spiritual Practice:
A Buddhist Perspective
http://nepenthes.lycaeum.org/Misc/buddhism.html
"there is no traditional point of view about the use of them"
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 8. 07:32
 
 
http://www.worldtrans.org/CyberSangha/rayw95.htm


http://www.wellofstars.com/Painting/Painting%20-%20Solo%20Pages/Laughter_details.h
tml
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
helio*2006. január 6. 22:10
 
 
ja csak nem mindegy mit ettünk előtte, hehe
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
helio*2006. január 6. 22:08
 
 
mindennek 1 íze van :)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 6. 21:51
 
 
Na még csak gyorsan láttam írtál megint Bence:
A teremtés nem feltétlen valaki műve, nagyon nem tetszik ez neked, a Mindenség műve hogyha úgy tetszik, megint az, hogy látszólagos ellentét hogy személyes vagy személytelen jellegről beszélünk.
Isten pedig mivel mindenható, megtehetne mindent télleg, de ő sem fogja megtenni valószínűleg azokat, amiket a Buddhák nem tesznek meg, mert azzal saját maga művét, a teremtést, és azzal saját magát tagadná meg, azt meg minek, hogyha lényegében tökéletesre teremtette meg a világot. Az, meg hogy a buddhizmusban ezeket leírták, hogy na azért tudd, hogy ezeket azért nem lehet, (-->nem fogod ha azon a szinten leszel, szóval ennek tudatában műveld magad,) az megint csak nézőpontbeli különbség véleményem szerint.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 6. 21:44
 
 
Most csak röviden, mert menődni kell mindjárt.

Dakini: Bocs, ha nem fogalamazok világosan, de számomra tök fura is a kérdésed. Az egész létforgatagba azért került az ember, mert bűnbe esett, és a cél az, hogy ezt a hibát felszámolja, vagyis az hogy elérje azt a szintjét a tudásnak, és vele együtt a tudatos létnek olyan szintjét, amikor már _tudja_ és minden izében benne van ez a tudat, hogy nem kell neki a bűn - akkor kerül vissza Istenhez. Namost ezzel a tudással, amit ugye nem vehetnek el tőle, nem fog bűnbe esni még egyszer, az fix. Mondhatnám úgy is, hogyha van egy programhiba, és azt kijavítod ügyesen okosan, de télleg kijavítod, akkor az még egyszer ugyanúgy nem fog megtörténni az fix. A kiinduló és a az az állapot mikor az ember "hazatér" nem teljesen ugyanaz, mert egy többlettel tér vissza, tudatosulva, ami azelőtt nem így volt.
És az, hogy Isten a maga képére teremtette az embert, az azt jelenti, hogy adott nekik szabad akaratot, ami neki is van. Pont emiatt a látszólag "tökéletlenség" miatt tökéletesek.
Az meg hogy mit csinálta Isten a teremtés előtt, meg ilyesmi, az azért értelmetlen, mert a teremtéssel együtt teremtette az időt is.

Bence: Már tényleg csak röviden mert indulok, csak ami nagyon szemet szúrt nekem, mikor olvastalak: Többek közt azzal érvelsz a mahajána buddhizmus nem kegyelmi voltára, hogy a menedékkérés sem személyhez szól igazán, dehát pont ezt próbálom leírni, hogy ez annyira tök mindegy. Az, hogy valaki személynek szereti tekinteni, mert jobban tud hozzá imádkozni, segíti az egész megértésében/érzésében, az nem jelent semmi, menedéket kérni egy mindent átfogó alkotó és fölötte álló erőtől is lehet, az attól még kegyelmi mozzanat szerintem. És még az is bőven belefér, hogy nem valójában kívülálló valakitől kérem a kegyelmet, hanem magamtól, azon részemtől ami Isteni, és amivel természetesen a hétköznapi életben nem tudok mindíg azonosulni érzelmi és cselekvés szinten semmiképp, mégha értelmileg igen is.

Szerintem nagyon felszínesen nézve különböznek, kicsit felszínesen hasonlóak, belemélyedve megintcsak különbözőnek tűnnek, de a végén észreveszi az ember, hogy ugyanaz, másképp, másoknak, és nem véletlenül. Vagy szerintetek lényegében más dolog történik halála után azzal aki ebben hisz, azzal aki abban hisz, attól függően alakul majd a következő felvonás? Vagy egyet kivéve - amiben éppen hisz az ember - észre kéne venni hogy a többi hamis tanítás, és végső soron hiba azokat követni teljes szívvel, lélekkel?

Szerintem is fogunk még vitatkozni, és ennek nagyon örülök. : )
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 6. 21:23
 
 
Nargile: Átjöttni vélem, de ezt majd állapítsd meg te:) Abban igazad van, hogy elég felszinesek az ismereteim a kereszténységről (bár jártam hittanra meg templomba gyerekkoromban - talán a járatak jobb szó, de néha azért tetszett - a hittan tanár jó fej volt), de én nem a kereszténység, hanem bármely teista vallást elutasító vagyok. Az időbeliség csak egy pont. A lényeg inkább, hogy a teremtés egy szándékos tett. Ráadásul egy valakié. Itt most még írnék valamit, de per pillanat nem tudom nekem tetszően megfogalmazni, később...

Egy másik pont, ami még nem került elő, az a mindenhatóság. A buddhizmusban például a Buddhák nem mindenhatóak nem tehetnek meg mindent - majd utánanézek, mi az a három dolog, de az egyik mindenképpen, hogy nem tudják megváltoztatni az ok-okozati törvényeket, egy másik hogy nem tudnak "erőszakkal" buddhistává tenni senkit, aki nem nyitott a Dharmára, azt nem tudják az akarata ellenére "megvilágosítani" - megfogni a nem létező lényt és megmutatni neki, hogy nem létezik. De itt is lényeges az első. Ha Isten mindent meg tud változtatni, akkor az ok-okozati törvénynek nincs is értelme. Akkor viszont semmiféle megállapítást nem tudunk tenni a valóság természetéről, hiszen nem ismerhetjük a szabályokat, sőt nincsenek is. A legfőbb problémám ezekkel az elméletekkel, hogy ez nem más mint a józan ész sutba vágása, a megismerés feladása. És ráadásul utána még magyarázatnak is nevezik.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
helio*2006. január 6. 21:06
 
 
"Kezdetben volt az Ige (Logosz), és az Ige Istennél volt, és Isten volt az Ige."

az Ige cselekvést, létezést, történést fejez ki.
Ezek nélkül nincs változás, ami nélkül az idő sem értelmezhető.
Ezért elég valószínű hogy a teremtés időn kívüli, az idő is annak "kiáramlásából" keletkezett, vagyis vált értelmezhetővé (meg amúgy is: ha nincs aki értelmezze??!..) Illetve ha a teremtés időben történt volna, kellene egy kezdeti időpont...

"Kezdetben alkotta Isten az eget és a földet" (Ter 1,1).
"Kezdetben alkotta Isten a relativitást" (daath 1,1).
=nehogy már megérthető legyen :)

 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Nargile2006. január 6. 19:28
 
 
Bence: nem tudtam még végigolvasni mindent, de egy dologra azért szeretnék reagálni. Azt mondod, hogy a világ időben való teremtése szerinted egyfajta dualista világképen alapul, összeegyezhetetlen a buddhista megismeréselmélettel. Szerintem ez egy tipikus olyan pont, ahol meg lehet fogni a kereszténységgel való szembenállásod lényegét. Illetve azt, amit kereszténységnek gondolsz.

Valóban sok keresztény gondolhatja azt a Genezis felületes olvasata alapján, hogy a világot időben teremtették: Isten egyszer csak gondolt valamit nemtudoménhányezer éve, és megteremtette a világot. Lőn világosság, megpihent meg minden. Azért vannak olyan keresztény bölcsek, akik a Genezist jóval mélyebben értelmezték és továbbgondolták. Órigenész például, a 4. századi egyházatya a Genezishez írott homíliájában. Összekapcsolja ugyanis a Genezis első versének értelmezését János evangéliumának értelmezésével.

"Kezdetben alkotta Isten az eget és a földet" (Ter 1,1).

"Kezdetben volt az Ige (Logosz), és az Ige Istennél volt, és Isten volt az Ige." (Jn 1,1-3)

Órigenész: "Nem beszél itt egyfajta időbeni kezdetről, hanem azt mondja, hogy kezdetben, vagyis az Üdvözítőben lett az ég, a föld és minden, ami lett." (Első Homília)

Órigenész ezenkívül azt is leírja, hogy nem véletlen, hogy a világosság és sötétség elválasztása után a Genezis ezt írja: "Akkor este lett és reggel lett: egy nap", és nem azt, hogy "első nap". Azért nem írja, hogy első nap, mert ezt az egész teremtést az időn kívül kell értelmezni. Az idő nem az Egyel veszi kezdetét, hanem a Kettővel.
Remélem valamennyire átjött, mit akarok ezzel.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 6. 19:06
 
 
Xerfield, Te írtad:
"Sztem azért nem kellene tartani még egy bűnbeeséstől, mert hogyha az ember elkövet valami hibát, ide kerül a létforgatagba, és aztán lassan, nehezen megtisztulva újra visszaemelkedik Istenhez, akkor ezzel pont azt tette, hogy megismerte a bűnét, és feloldozta azt.
Hogy néha személyes, néha személytelen formában írok róla az így van, mert fel lehet fogni így is, úgy is, nem ez a lényeg mint azt a taoizmusnál igyekeztem szemléltetni."

Kicsit úgy érzem úgy kicsúszol a kérdéseimből, nem válaszolsz igazán.
210.-ben kifejtettem miért nem értem hogy ha ugyanaz a kiinduló és a végpont akkor miért ne esnénk ki újra és újra az ideális állapotból.
Illetve, hogy egy tökéletes lény(?) hogyan teremthet nem tökéletes lényt a saját képére?

Amit Bencének írtál:
Nem kell Istennek, és nem kell teremtésnek sem hívni, de a lényeg sztem nem veszik el, az hogy te itt vagy, te vagy valaki, származol valahonnan; az megint csak más kérdés, hogy te magadat mivel azonosítod abból amit érzékelsz a tudatoddal, netán csupán a tudattal, de valami akkor is létezik, és ha nem akarod teremtésnek hívni akkor hívd úgy, hogy a tudat formát öltött, megnyilvánult, kiáramolt a vanság és milyenségbe alakult időlegesen egy meghatározott céllal, tökmindegy szerintem. : )

Lehet, hogy nem ugyanazt értitek tudat alatt.
Nem lehet a buddhista gondolkodásmód szerint csupán a tudattal azonosítani magad úgy, hogy közben azon kivül létezzen valami.
Buddhista felfogás szerint a tudatnak tér természete van, mindent magában foglal, ebben jelennek meg a dolgok, vannak benne, majd tűnnek el.
Ezenkivül nincs Isten illetve amennyiben van, (mert a buddhizmusban egyfajta létállapot az Istennek világa ami nem a végső cél sőt!, egyeltalán nem cél) az ezen a téren, a tudaton belül van. Az istenek világa a buddhizmusban még mindig csak egy illuzió, melyet komolyan véve énilluzióval, egoval rendelkezőek az istenek, így tudatállapotuk nem válhat céllá.
Szóval istennek lenni a buddhizmusban még mindig csak a tér játéka és nem maga a tér. Egy hullám az óceán tetején, de nem maga az óceán.





 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 6. 18:01
 
 
Akkor nem jött át amit írni akartam, remélem jó példa lenne pl a szivárvány. Az egy olyan jelenség, ha valaki a megfelelő szögből látja, számára szivárványnak néz ki. Ha senki sem látja nincs is értelme szivárványról beszélni. Ugyanígy az én is csak kontextusban értelmezhető - én+tapasztalat+tárgy. Nincs róla szó, hogy egyszer Isten megteremtette volna az én énemet, ami azelőtt nem létezett, de utána már igen, és most egy földi életet tapasztal, aztán majd ugyancsak az énem beleolvad Istenbe. Azért tűnök énnek, mert közben úgy is tűnik, hogy cselekszem egy világnak tűnő dologban, de ezek elválaszthatatlanok. Engem és mást sem teremtett valaki, hanem a nemtudásom miatt énnek tűnök.

Az is tévedés, hogy a bajom a kegyelemmel lenne. A Vajrayánában a láma kegyelméből lehet elérni egy életen belül a megvilágosodást, egyébként sokkal hosszabb lenne. És az is hogy most gyakorolhatunk egy Buddhán múlott, aki tanított, mielőtt számunkra érzékelhetetlenné vált volna. Nekem azzal van bajom ha valaki egy kívülálló erő önkényes törvényeinek tartja azt, ami "önmaga" kivetítése. Azaz megértve hogy miről van szó le is bomlik teljesen - nem csak a világ, az én is. Ami a menedékvételt illeti, ha jobban ki van fejtve, azaz :
Menedéket veszek a Buddhában, a tudat teljesen kibontakozott állapotában - akkor ez inkább tulajdonság, semmiképp sem személy.

Amit reggel elfelejtettem leírni, hogy vannak eternalista, nihilista és középút tanítások, ezeket hiba lenne összekeverni. Márpedig a Dharma középút az Istenhitek pedig eternalisták. Pont hogy felszínesen tűnnek ugyan olyannak, mélyebben nézve lényegesen eltérnek.

Úgy érzem még fogunk vitatkozni:) és legalább nem offtopic.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 6. 15:27
 
 
Szerintem a hinajána buddhizmus nem volt még kegyelmi vallás, viszont a mahajána már annál inkább, "Buddhába vetem bizalmam, a Tanba vetem a bizalmamat, a Közösségbe vetem bizalmam" én erről is mindenhol úgy olvasok, hogy ez a menedékkérés. Persze lehet tévedek, szerintem a kereszténység óta kegyelmi vallások vannak. Mahajána hívők naponta el szokták imádkozni:
"A hat világtáj felé küldöm együttérzésemet,
Minden lénynek szeretetet, együttérzést, örömet küldök.
Fektemben is irgalomért esedezem,
Ültömben is irgalomért esedezem,
Békességért könyörök, ha állok,
Békességért könyörgök, ha járok.
Om mani padme hum."
Én ezt elég kegyelminek látom, nemmintha bajom lenne vele, sőt.
Az meg, hogy mindenki maga éri el a dolgokat ez természetesen így van, ez csak a köntös, a ruha amiben éppen járunk, most az a helyzet hogy ilyen kegyelmi kontextusban történik mindez. Az egyének szintjén persze nem feltétlen, Bence te például kifejezetten ódzkodsz ha jól látom attól, hogy bárkinek is a kegyelmére szoruljál, vagy hogy bárki is teremtsen téged, de nagy vonulatában nézve szerintem észrevehető ez.

Dakini: Sztem azért nem kellene tartani még egy bűnbeeséstől, mert hogyha az ember elkövet valami hibát, ide kerül a létforgatagba, és aztán lassan, nehezen megtisztulva újra visszaemelkedik Istenhez, akkor ezzel pont azt tette, hogy megismerte a bűnét, és feloldozta azt.
Hogy néha személyes, néha személytelen formában írok róla az így van, mert fel lehet fogni így is, úgy is, nem ez a lényeg mint azt a taoizmusnál igyekeztem szemléltetni.

Bence: Nem kell Istennek, és nem kell teremtésnek sem hívni, de a lényeg sztem nem veszik el, az hogy te itt vagy, te vagy valaki, származol valahonnan; az megint csak más kérdés, hogy te magadat mivel azonosítod abból amit érzékelsz a tudatoddal, netán csupán a tudattal, de valami akkor is létezik, és ha nem akarod teremtésnek hívni akkor hívd úgy, hogy a tudat formát öltött, megnyilvánult, kiáramolt a vanság és milyenségbe alakult időlegesen egy meghatározott céllal, tökmindegy szerintem. : )

Na most aztán viszont lépnem kell, pedig írnék még, de majd.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 6. 14:18
 
 
Na igen ezt ki is felejtettem.
A buddhizmus mint kegyelmi vallás...
A buddhizmus kőkeményen az ok-okazat elvéről szól ahol semmiféle kegyelemnek helye nincs.
Tetszik-nem tetszik csak az történik velünk aminek mi ültettük el a magjait, hozzon az akár szenvedést vagy boldogságot, kibújni alóla vagy bárkitől kegyelmet kapni nem lehet.
A megvalósított tudatállapotokhoz épp így el kell ültetnünk a magokat. Pl. sok-sok meditációval és egyéb módszerekkel.
A buddhizmus így gondolkszik.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 6. 14:12
 
 
Nem győztél nagyon meg, hogy mégegyszer miért ne esnénk bűnbe...
Ha egyszer Isten a maga képére teremtett minket és ugyanoda jutunk vissza, azaz az Ő tudatállapotát megvalósítva érjük el a célt, akkor miért nem? Azt se értem, hogy mi nagyon akartuk azt az almát.
Ha ez a lehetőség bent, volt a tudatunkban mikor olyanok voltunk mint Isten, akkor később is bent lesz. VAgy azt feltételezzük, hogy mégiscsak akkor még tökéletlenek voltunk az Ő tudatállapotához képest, ezek szerint ha visszatérünk Istenbe, akkor viszont már tökéletesek leszünk mint Ő és ezért nem fogunk újra bűnbeesni.
Nekem csak így logikus.
Akkor viszont a saját képére teremtett minket, de valahonnan vett egy a saját tudatállapotán kivül lévő dolgot, egy tökéletlenséget, egy hibát amit beépített a mi rendszerünkbe.
Azt pedig csak akkor szedhette elő ha ismeri, azaz Ő rendelkezik ezzel a tökéletlenséggel.

Nekem még az is fura, hogy néha úgy beszélsz Istenről mint egy különálló teremtő, mindenható személyről, néha meg úgy mint egyfajta személytelen mindentátható dologról, egyfajta térről, amibe visszatér az energia meg ilyesmi és keletkezik belőle mindenféle újabb.

Persze sokan próbálnak vallásokat szintetizálni, de az, hogy lehet találni közös vonásokat a vallásokban az nem jelenti azt, hogy ugyanazt mondanák mélyebb értelemben. És szerintem ez a szintetizálás csak olyan szinten fog valaha is működni, hogy a szintetizáló egyén minden vallásra rávetíti a saját megértési szintjét, a saját különböző vallásokból összerakott igazságát, így létrehozva egy újabb vallást.
A vallások és kővetőik pedig élhetnek békében és szeretetben anélkül, hogy ugyanazt kéne gondolniuk a nagy dolgokról és ugyanoda akarnának menni. Szerintem pont ez a tolerancia lényege, nem azért szeretni a másikat mert hisz látom én, hogy Ő is csak olyan mint én, hanem a különbözőségét tisztelve, még akkor is ha teljesen mást gondol a dologról mint én, teljesen mások a válaszai.

Persze vitázni atól még lehet... ;-)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 6. 13:53
 
 
Már megint nincs idő:) csak egy rövid és fonros észrevétel:
"Egyébként mindkettő, a kereszténység és a buddhizmus is kegyelmi vallás, felsőbb hatalmak kegyelméből lehet feltámadni ill kikerülni a létforgatagból, és társaik."
Ez egyáltalán nem igaz. A buddhizmusban pont ellenkezőleg történik: a te saját egyéni erőfeszítéseid, áldozathozatalaid segítenek a megnemértés feszámolásában. Olyannyira nem igaz ez, hogy egyenesen vannak olyan "lények" bár a felismerés után már nem lények:), a pratyjéka-buddhák az önbuddhák, akik a tanításthozó buddhák idejék kívül is felismerik a valóság természetét, és hogy ebben nincs semmiféle én. Az, hogy ez történik velük egy múltbéli kívánságuk eredménye, egyedül szeretnék felismerni a "valóságot". Tehát ilyen állapotban lehet kerülni, anélkül, hogy a buddhizmus mém jelen lenne éppen a világban, ha valaki a függő keletkezés tizenkettes láncolatán meditál - visszafelé, és így lebontja "önmagát".

Az meg hogy az egómnak mi tetszik - és szívesen hódolnék bármely istennek, ha reálisnak érezném, hogy ő teremtett, de pont ezt próbálom magyarázni: engem (és bárki mást sem) SENKI sem teremtett, "mindenki" azért az, mert azt tapasztalja ami az élete, és azért tapasztalaj azt, mert ennel az okait ültette el, és így tovább a végtelenségig. Azért nem teremtett senki, mert nincs is olyan, hogy én, legfeljebb függésben.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 6. 13:15
 
 
Dakini, azt az idézetet csupán a Daath bölcsességgenerátor küldte nekem pont akkor, gondoltam mókás, és bírom.
A keresztény egyház az, ahogy a papok értelmezik a szentírást (tudnak különbözni azért ők is rendesen, de mondjuk a hivatalos álláspontjukról beszélek-van ilyen), és ami a templomokban folyik. A kereszténység meg az, ami általad és a Szentírás által létrejön. Belevetítem és rázós, nemhinném, neked ezek szerint igen, nekem cseppet sem. Tudom, hogy nem baj, sőt, jó, ha elkezdünk foglalkozni a gondolattal, hogy az elérendő cél ugyan abszolút értelemben egy, de nem tudsz olyan tanítást adni, ami a világon mindenfajta embert vezetni fog. Viszont lehet több látszólag tök eltérő tanítás, melyeket mindenki saját egyénjéhez megtalálva és illesztve eljut oda ahova kell. Az, hogy megkisérlem ezeket kibékíteni egymással, összehangolni őket, sztem egy nagyon hasznos dolog. Különben nem én vagyok az első, és nem is az utolsó, ki ilyen irányú tevékenységet folytat, jópár kulcsot kaptam jómagam is ezekhez. Viszont amellett, hogy akár hatékonyabban is megértetheti az útját keresővel a lényeget, ezzel közelebb kerülhetnek az emberek egymás megértéséhez és elfogadásához, sőt, őszinte szeretetéhez.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 6. 12:57
 
 
Dakini: A bűnbeesésről. Kérdezik többen, ha Isten tökéletes, miért nem olyan világot teremtett, amiben nincs bűn? És pont a lényeg, hogy Isten az embert a saját képére teremtette, szabad akarattal. Megtehette azt, hogy bűnbe esik, ez a lényeg. Bár Isten nagyon kis lehetőséget hagyott meg neki abűnbeesésre, (ugye egyetlen fa gyümölcséből nem szabadott enni,) hogy csak akkor eshessen bűnbe az ember, ha nagyon akar, de megtette. Ez az egész így tökéletes a maga tökéletlenségében. A biztosíték, hogy nem lesz még egy ilyesmi, ha az ember visszajutott oda ahonnan elindult, az maga az ember, erre nem lehet mást mondani. Isten pedig ott van mindenkiben, örökkévaló, változatlan, és meghalhatatlan, ha az ember észreveszi magában, akkor halkan mindig megsúgja az egyénnek, hogy mi a helyes - ha akar rá figyelni persze.

Még Bence: Akartam még írni, nézd meg a kínai univerzizmust. Kezdetben a mindent átfogó, felölelő, irányító Tao személytelen volt, az erő, ami a Minden. Aztán később az embereknek igényük volt arra, hogy egy személyhez szóljanak, hozzá imádkozzanak, és csináltak belőle egy személyt: Ő a Tao, ha úgy tetszik személyesen. Ez a lényegen csöppet sem változtat, sztem max egónknak nem tetszik hogy na nehogy már legyen egy felsőbb valaki személy aki teremtett minket meg uralama alatt vagyunk meg kénye kedve szerint kelll cselekedni hogy visszafogadjon minket?! Pedig ugyanez érvényes a buddhizmusra is, ott is bizonyos életvitel folytatásával kerül közelebb az ember a Nirvanahoz. Egyébként mindkettő, a kereszténység és a buddhizmus is kegyelmi vallás, felsőbb hatalmak kegyelméből lehet feltámadni ill kikerülni a létforgatagból, és társaik.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 6. 12:55
 
 
Na persze, hogy minden ugyanaz másképpen...
Pl. az alma meg a cipőtalp is csak anyag. Atomok, elektronok.
Cipőtalpat azért mégse ennék, talán nem is volna egészséges.
Nem célravezető a relatív szinten lévő dolgokról szóló vitában, abszolút szintről hozott megállapításokkal érvelni.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 6. 12:41
 
 
xerfield!
A kereszténységet én pl. nem nevezném hamis tanításnak, biztos, hogy hinajána és talán még mahajána szinten is nagyon jól műkődik.
De azért én nem vagyok biztos abban, hogy ami buddhista látásmódót Te belelátsza keresztény tanításokba azok valóban ott is vannak.
Pl. ez az egész reinkarnáció belevetítés nekem egy kicsit rázós!
Vagy akkor ugye kérdés, hogy mit nevezünk kerszténységnek, amit a papok mondanak a templomba, és ami írva vagyon a könyvekbe, vagy a Te megértésedet a keresztény tanításokról!!?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 6. 12:40
 
 
(Miután elküldtem a hozzászólást az idézet amit kaptam: "Minden ugyanaz másképp" : )

Gén: "Ez fogalomaszturba; elnevezések koherenciakényszeres hibridált leírásai."

Sajnos nincs itthon idegen szavak értelmező kéziszótára, és hiányos műveltségem, úgyhogy ha gondolod újrafogalmazhatod akár bővebben és közérthetőben is. De így is mondanék annyit hogy és akkor mi van? : ) Különböző vallási rendszereket összeegyeztetni nemtudom lehet-e másképp, és ha lehet is, akkor sincs rá annak szüksegé, aki valójában meg szeretné érteni. (Biztos lehet egyébként, és ahogy múlik az idő remélem én is egyre igényesebben fogom ezt megtenni, de a lényeg nem ez.)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 6. 12:32
 
 
Na, szerintem Bence elég jól leírja a buddhista látásmódot.
Szerintem ezt így végiggondolva azért látszik, hogy elég komoly különbségek vannak vallások, látásmódok között.
Én pont azt gondolom, hogy amíg nem mész egyiknek igazán a mélyére addig tűnnek csak úgy mintha ugyanazt mondanák.
Ez nem jelenti azt, hogy csak az egyiknél volna a bölcsek kőve.
Szerintem a vallások különböző szintekig jutnak el, más célokkal, különböző szintű és stilusú embereknek valók.
Szóval mindegyikkel mész fel a hegyen különböző utakon, de szerintem nem mindegyik visz fel a hegy tetejéig.
Kővezzetek meg, de én így látom.

Bence!
Küldtem Neked egy mail-t!
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 6. 12:22
 
 
Bence, akkor úgy gondolod, hogy a kereszténység egy hamis tanítás? : ) Számomra egyáltalán nem jelent ellentomondást az, hogy a keresztény közeg a végsőt Istennek nevezi, a buddhizmus pedig Mahaparinirvananak. Ezt próbáltam kifejteni még vmivel korábban, hogy ezek a különbözőségek a térben és időben máshol megtalálható emberek, népek különböző szociális körülményeiktől és gondolatviláguktól függenek. Mindegyiket ugyanaz az erő alakította ki, a végső, hogy utat mutasson magához, ami ezekben a vallásokban a végcél. Különböző szűrővel rendelkező tudatok különböző módszerekkel, utakon haladva jutnak el ugyanoda. Az, hogy neked a kereszténység nem megfelelő, de a buddhizmus igen, az még nem jelenti azt, hogy ezek a vallások lényegükben tényleg különböznének. Egyénre - rád vetítve megeshet és persze meg is esik, hogy érzed nem ugyanazt a hatást váltja ki nálad a kettő, de ebbe erősen benne vagy te, és a te milyenséged. : ) A buddhizmus sztem pont erre tanít, hogy az ilyeneket az ember észrevegye, a kereszténységből nehezebb kilátni véleményem szerint, ez mondhatjuk egy hibája... Én is a buddhizmust kedveltem jobban, nem volt túl jó véleményem a kereszténységről, de pont a buddhizmus jótékony hatása miatt láttam meg a kereszténységben is azt, ami kell, és ami miatt ma már talán közelebb áll hozzám - és emellett szeretem és hiszem a buddhizmust is, nem látom ezek összeegyeztethetetlenségét; bár bizonyos, hogy a keresztény gondolatvilágban ragadt elmével nem érteném meg a buddhizmust, és ez így igaz fordítva is.

"és semmivel sem bizonyították, hogy az anyag független lenne a tapasztalótól"
Ennek ellenkezőjét viszont már bebizonyította a kvantumfizika, nem a parafizika, az akadémiailag elsimert nagytudományos kvantumfizika.

Amikben egyébként különböznek a tanítások télleg, (persze ez még nem jelenti azt, hog yellentmondásban állnának, csak azt, hogy nem lehet mindenben benne minden) az például az, hogy az üdvözülés felé vezető úton a kereszténységben kimaradt a gnózis, a tudás útja; viszont nagyon fontos plussz benne a kereszténység örömüzenete: Az ember _egyszeri_ személyisége is feltámadhat és válhat Isten részévé, erről szól Jézus feltámadása.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 6. 10:28
 
 
Namost ha van egy leírásunk, amely következetes, és nincs benne olyan entitás, nincs az egyenletben oylan változó, amelyiket elfogadni kéne, minden tapasztalatokon alapul, akkor mégis beletenni egyet azaz ISTENT teljesen értelmetlen.
Félreértés ne esség én NEM MEGCÁFOLNI szeretném Isten létét, mert szerintem ezt nem lehet - és értelmetlen, mindössze arra rámutatni, hogy alkotható kohetens világkép nélküle, és pont emiatt gyökeresen ellentmond a józan észnek, hogy mégis felvegyük a világképbe. Tehát nem eltántorítani szeretnék senkit a hitétől, legfeljebb rámutatni hogy ezen értelmetlen vitatkozni, mert pont az ÉRTELEM hiányzik belőle. És nem fogadom el azt a "magyarázatot" sem hogy én nem érthetem Istent, mert végtelenül hatalmas, és kifürkészhetetlen stb. mert igen is van olyan tapasztalatom, és szerintem nem csak nekem amelyikben pont hogy meg lehetett érteni a világot - az, hogy ez nem megragadható, megint csak más kérdés. Tehát az ateizmus összefoglalásaképp - az a buddhista nézőpont, hogy ha valaki b evezet egy teremtőt az egyenletbe, azzal bebiztosítja, hogy ne sikerüljön megismernie a világot.

És mielőtt még azzal vádolnátok, hogy csölátásom van (a csö tibetiül a Dharma:), szeretném leszögezni, hogy miután megvolt az az élményem, ami alapjaiban változtatott meg, én nyitott voltam a buddhizmusra is és az Istenhitre is, sőt én is azt gondoltam, hogy ugyan az a kettő. (nagyon örültem is amikor megtudtam, hogy buddhistaként is lehetek hívő, és nem kell egyiket vagy másikat választani - eleinte mindekettőnek vallottam magam) Aztán ahogy elkezdtem komolyabban foglalkozni a témával, derült ki számomra, hogy az Istenhitekben mennyi a homályos folt, ellentmondás, és a józan ész hiánya. Ráadásul párhuzamosan elolvastam azokat a buddhista tanításokat, amik pont az ilyen Istenhitek cáfolatáról szólnak, nem lehetett más választásom, mint a Dharma, az Isten mémet pedig kinőttem.

És hogy árnyaltabb legyen a kép a buddhisták azt mondják, hogy aki valamilyen vallást követ (ha nincs benne olyan ostobaság, hogy pl élőáldozatot kell felszolgálni, hogy a menybe kerülj) simán oda is lehet kerülni, tehát működnek. A félreértés csak annyi, hogy egyetlen duális állapot sem lehet tartós. (Mivel minden ami feltételekhet kötött múlandó), tehát nincs örök meny és pokol - bár mind a kettő nagyságrendEKKEL hosszabb ideig tart, mint az emberi élet.
Szóval ez a re Dakini 185: Vagy elhiszed, hogy van örök élet a menyben, vagy a józan észer alapozva elfogadod, hogy lehet sok csodálatos dolgot tapasztalni egymás után és ezt menynek hívni, de mivel most nem ezt tapasztaljuk,és feltételektől függ, hogy ezt kezdjük el tapsztalni, nem lehet tartós - a feltételek megváltoznak, és kiesünk a menyből. A buddhista hozzáállás tehát az (következve a kezdetnélküli időből és az összetett dolgok múlandóságából), hogy már számtalanszot voltunk az összes menyben, pokolban, és már minden lény volt a szülőnk valamelyik előző életben. És mivel a menyekben nincs sok motiváció a gyakorlásra, hogy próbáljunk leszokni a duális gondolkodásról, a Buddha nem is javasolja hogy ott szülessünk ujjá, mert az emberi létezésben lehet a legtöbb erényt felhalmozni, és a legeffektívebben gyakorloni.

Szóval féreértés ne essék, és nem nézem le a hívőket, és azt kivánom nekik hogy érjék el a legmagasabb és maradandó boldogságot, csak egyszerűen ezt nem tartom lehetségesnek, mivel a gyökérok a netudás, annak a nemtudása, hogy nincs külön valaki aki tapasztalna, tapasztalat és tárgy. Amíg ezt nem ismerik fel, addig nem fognak tudni megszabadulni a feltételekhet kötött léttől és körforgásban a szamszárában maradnak.

És egy gyakori félreértés az is, hogy a buddhista alapot amit tudatnak fordítanak, egyenlővé teszik Istennel. A tudat "az" ami most olvassa ezt a szöveget, de nem valami, nem valaki, nem létező és nem nem létező (és nem e kettő keveréke és nem egyik sem). Csak egy szó.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 6. 09:52
 
 
Bocs, hogy este nem írtam, most megpróbálom:
Először is Nargile:
(Szerintem Ashvagosha), de valóban jogos, hogy amíg nem mondom ki mit értek ateizmus alatt, nem érdemes ilyen kijelentéseket tennem:) Ateimus alatt azt értem, hogy nem ismerek el egy külső teremtőt, aki a világot alkotta. A buddhizmusban számos említés van istenekről, de ezeket csak a fordítás miatt hívják így. A szanszkrít nevük dévák, ők azok a lények, akik folyamatos érzéki örömöket tapasztalnak rendkívül hosszú időn át. A nyugati fordításokban ezeket hajlamosak isteneknek fordítani, de már ennél vadabb dolgokat is olvastam, nevezetesen hogy a Buddha aspektusokat a jidamokat hívják istenségnek. Ezek a félrefordításból eredő hibák, sokkal célszerűbb szerintem meghagyni az eredeti nevüket -DÉVA, hiszen ilyen fogalom a magyar nyelvben nincs. Tehát a Dharmában a világ - NEM TEREMTETT, NINCS egy felső hatalom, akinek az instrukciói szerint kéne cselekedni, hogy megjutalmazzon, stb.

A most következő gondolatmenetnek pedig NEM célja, hogy valakit megbántsak, valakinek megingassam a hitét, vagy hogy akár a vallások, akár Xerfield leírását CÁFOLJAM (kivéve ami a buddhizmusra vonatkozik), egyszerűen egy alternatív gondolatmenetet szeretnék kínálni, remélem sikerül értelmesen leírni.

Hogy rögtön egy cáfolattal kezdjem:) a buddhizmusban SOHANEM VOLT olyan, hogy önálló független lélek és szellem - ez a kettéosztás már eleve értelmetlen ebből a szempontból- az meg, hogy bármi halhatatlan lenne egészen konkrétan kizárólag olyankor merül fel buddhista tanításokban, ha a Buddha arról magyaráz, hogy ilyen NINCS. A tapasztalásunk leírásában nem test, lélek, szellem szerepel, hanem az öt halom. Azért hívja a Buddha halomnak, mert a halmaz szó valamiféle rendezettségre utalna. Azt tanította, hogy minden tapasztalatunk besorolható az öt halomba, persze vannak olyanok amik többe is. Az öt halom logikus sorrendben pedig a következő: Formák (szín, szag, alak, stb.) , ezt érzékeljuk (eldöntjük, hogy tetszik, nem tetszik, semleges), megkülönböztetjük más tapasztalatoktól (besoroljuk, fogalomhoz kötjük), kialakul egy késztetés (a rosszat szeretném elkerülni, a jót újra megtapasztalni), és végül a tudatosság (hogy visszaemlékszem rá, tudom, hogy volt ilyen tapasztalatom). Szóval pl almaevés: kerek, szilárd, illatos izé, beleharapok - tetszik, finom, -áhá szóval ez az alma, - szeretnék még ilyeneket enni - és emlékszem rá, hogy már máskor is ettem almát. (Ez a felosztás eleve nem külső és belső - világ és én alapján osztályoz!)) Minden buddhista tanítás alapja, hogy az maradandó független én egyik halomban sincs, attól külön sincs, és máshogy sem létezik. Az én a duális gondolkozás terméke, amelyik különbontja a tapasztalat tárgyát, a folyamatát és a tapasztalót. Ebből következik az az állítás, hogy amíg van valaki aki tapasztal, addig lesz körforgás, idő, stb. Tehát értelmetlen az a felvetés, hogy az időnek van kezdete - azaz egyszer csak megteremtették a világot. A másik ami szükségtelenné teszi Istent a világ leírásához az a felismerés, hogy létezik szabad akarat, meg lehet változtatni a dolgokat. Ha felismerem, hogy éntőlem függ minden tapasztalatom, akkor mégis miféle "világot" teremtettek az értelmezhetetlen időkezdetkor?

Ehhez az idő kezdethez hozzátenném, hogy amit a materialisták ősrobbanásnak hívank, és elintézik hogy előtte nem értelmezhető az idő, azt a buddhizmusban is hasonlóan tanítják, csak itt a fizikai világ manifesztálódását jelenti, és ősrobbanások végtelen soráról van szó. Mivel a materialisták az anyagi világban végzett mérésekre alapoznak - ha nincs anyagi világ, akkor nincs is mit mérni, tehát nincs ellentmondás. A materialimzus hibája, hogy a tudatot az anyagról eredezteti (minden ISMERETÜNK az anyagról az ÁLTALUNK tapasztalt tulajdonságaiból vontuk, le - áthatolhatatlan (szilárd) stb. és semmivel sem bizonyították, hogy az anyag független lenne a tapasztalótól (kinek a számára bizonyítanák ezt?????)), és az anyagot valósnak tartja.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 6. 07:16
 
 
dakini:
"És mi az Isten?
Ő mindig is meg volt világosodva és meg is lesz?
És mi a szerepe ebben az egészben? Van valami befolyása itt a folyamatokra?
Ő tudatosan teremtett minket? Akkor tudatosan elhomályosította önmagának egy részét? Ilyennek akart minket teremteni vagy csak félresikerültünk?"

én úgy képzelem,
hogy az egyetemes, tökélete, teremtő tudat-entitás,
mint isten-fogalom,
egy -nyilván- végtelen, magát állandóan transzformáló,
újrageneráló fraktál.
ebben a folyamatos tökéletesedési processzusban száguldunk mi is a szubjektív és objektív tudatjainkkal.
egy-egy fejlődési szintet átlépve válunk istenekké.
a minket teremtő entitás annyiban tervezett tudatosan, amennyire a folyamatai voltak azok.
részeként új irányokba is fejlődhetünk, de az alap fraktálmotívumot mindenképp megőrizzük.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Én+te+ö=gén2006. január 6. 00:19
 
 
xerfield:
Ez fogalomaszturba; elnevezések koherenciakényszeres hibridált leírásai.

Dakini:
A legjobb válaszokat úgy kapod, ha átírod a kérdöjeleidet felkiáltójelekké.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 5. 23:34
 
 
Akkor egy lélek több testben is meg tud jelenni?

A lélek és a szellem külön úton jár és különböző testekhez különböző lelkek és szellemek kapcsolódnak? Azaz lehet, hogy következő életben ugyanahoz a szellemhez egy másik lélek kapcsolódik?

Ha egyszer volt egy ilyen ideális állapot a bűnbeesés előtt akkor ha most végre elérjük a frankót, akkor mi a biztosíték, hogy nem lesz megint egy bűnbeesésszerű kiesés ebből az állapotból?
Vagy az eredendő bűnbeesés előtti állapot nem azonos azzal amit majd el fogunk érni? Az nem volt még annyira tökéletes?

A szellemünknek az a része ami most nincs velünk az öntudatlan állapotban van? Vagy valahonnan figyel minket? Vagy az maga az Isten és mi vagyunk az Ő elhomályosult tudatállapotai? Ő rajtunk kivül lesz mindig is vagy egyszer mi is a részei leszünk?

És mi az Isten?
Ő mindig is meg volt világosodva és meg is lesz?
És mi a szerepe ebben az egészben? Van valami befolyása itt a folyamatokra?
Ő tudatosan teremtett minket? Akkor tudatosan elhomályosította önmagának egy részét? Ilyennek akart minket teremteni vagy csak félresikerültünk?

Bocs a túl sok kérdésért!!!
És még mindig nem látom azt, hogy miért mondaná mindegyik vallás ugyanezt....
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 5. 19:13
 
 
(Egyébként meg távol álljon tőlem, hogy kekeckedésnek vegyem kérdéseidet; sőt, kifejezetten jók ezek, mert olyan részleteken is gondolkodom ilyenkor, amiken egyébként nem, így csak teljesebb lehet a kép.)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 5. 19:06
 
 
Nem tennék ilyen kijelentéseket, hogy igen, igazából minden úgy van, ahogy én írom, mert akkor halálra röhögném magam/on, mondjuk utána frankón tudnám mi van, az biztos. : )

A lélek, hogyha egyszer teljesen megtisztul, akkor nem reinkarnálódik többé, ez a Földi élet célja mind a lélek, mind a szellem számára. Viszont aki egyszer a Földön van, annak mindenképp van élő teste-lelke, egyik sincs a halálban. Más kérdés, hogy a lélek ki tud szállni a testből, és ezt meg is teszi gyakran, olyankor az ember alszik, vagy bélyeget eszik, vagy asztrális projektál,stb. A szellem meg igazából az isteni szikra az emberben, azért szikra csupán, mert nincs teljes egészében velünk itt a Földön, csak kis szeletét érzékeljük. De a cél az lenne, hogy felé haladjunk, azáltal hogy egyre egészségesebbek leszünk, minden lehetséges téren. (Pár hozzászólással ezelőtt kifejtettem ezügyben a véleményemet arról, hogy az ember valójában szellemi lénynek volt teremtve, s bűnbeesés után jött "rá" a többi.) A szellem is csak addig reinkarnálódik újra meg újra új testbe, amíg el nem éri azt a szintet maga az ember itt a Földön, hogy el tudja érni a szellemet teljes egészében - ilyenkor az ember meghal, és megy haza, vagy marad akár a Földön boddhiszattvaként.
Amíg ez nem következik be, úgy képzeld el, hogy halál után más dolog történik a szellemmel, és más a lélekkel. Azt hiszem a léleknek is több esélye lehet, több testetöltése a Földön, de nem ~emlékszem pontosan, ám mivel azért nekem is szívügyem a téma, rajta leszek/vagyok a dolgon. : )
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 5. 18:23
 
 
Ja asszem kezdem érteni.
A lélek ha megtisztul és visszatér Istenbe akkor megint onnan kiválik és kapcsolódik egy új testhez és szellemhez. Ugye? Ez már reinkarnáció akkor csak közbe van iktatva Isten?
Viszont ha akkor is visszatér Istenbe ha nem tisztul meg a pokolban, akkor a pokol nem örökké tartó kárhozat.
Tehát a lélek is mindenképp reinkarnálódik csak más utakon mint a szellem?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 5. 18:16
 
 
Tényleg nem kekeckedni akarok, de azt nem értem, hogy mondjuk lehet, hogy az előző életemben a lelkem a pokolba (vagy a mennybe remélem) került és most csak a szellemem van itt?
Ezek így elválaszthatóak?

Meg erről az egészről a kereszténységben pl. nem hallottam, hogy a szellem megy életről életre...

Akkor minden úgy van ahogy TE írod és a vallások csak különbőző képpen értik (félre) a dolgot, de ugyanazt mondják amit Te is?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 5. 18:08
 
 
Igen, a lélek a halál után pokolba kerülhet, itt lehetősége van arra, hogy megtisztuljon, vagy ha ez nem történik meg, akkor a személyiség elveszik, és csupán az őt alkotó energiák térnek vissza Istenbe.

Szerintem végső soron az egész világ a tudat megtestesülése, így természetesen az érzelmek és gondolatok is. Megeshet, hogy hülyeséget mondtam azzal, hogy többet foglalkozik a buddhizmus a szellemmel, mint a lélekkel, mert talán pont hogy a szellemhez akarja "igazítani" a lelket, hogy az is elnyerje a halhatatlanságot. Lehet, hogy ezért tűnt nekem úgy, hogy a szellemmel foglalkozik, mert annak megismertetésével alakítja, dolgozik magával a lélekkel.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 5. 17:41
 
 
Bocs, de nem értem tehát a lelkem a halál után a pokolba kerül (vagy a mennybe :-) ), ott is marad örökre, a szellemem pedig reinkarnálódik?
És a következő reinkarnációmhoz az új testemmel egy új lelket is kapok? Vagy az már nem jár több, vigyáztam volna rá jobban?

A buddhizmus az mondja, tudomásom szerint, a gondolkodás és az érzelmek a tudat különböző megnyilvánulási formái, tehát a szellem és a lélek a tudat különböző aspektusai és mindkettővel egyformán dolgozik.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 5. 17:00
 
 
(Na jó, rosszabb esetben, és inkább ugye a testükkel azonosítják magukat az emberek (főleg nyugat), az már egy előrelépés, ha csak a lelket is még tudatosan hozzáveszik magukról alkotott lényegükhöz - ami szintén megmaradhat örökkévalónak, ha elég tiszta.)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 5. 16:42
 
 
Dakini: Örülök, hogy megkérdezted! : )
Az embernek - bár kezdetben nagyon ódzkodtam mindenféle konkrét boncolgatástól és ezzel darabokra szedéstől, de megbékéltem vele, ha eccer ~szerintem így van - három része van, melyik a következők:
-Test (fizikai)
-Lélek
-Szellem (tudat)
Legtöbben csak előbbi kettőről beszélnek, és utóbbi kettőt összevonják léleknek - lehet tán azért is, mert most sincs teljesen különválva a két dolog, össze van mosódva még, és ez régebben méginkább így lehetett. Ez a test-lélek-szellem hármassága, mely szerintem egyben egy kiváló analógiás lehetőséget is nyújt. Gondoljunk csak bele, mit érzékelünk mi a világból, aztán megláthatjuk, hogy:
-A test az, aminek érzetei, vagy érzései vannak; fáj, nyom, simogat, stb.
-A lélek az, amelynek érzelmei vannak; szerelmes, gyűlöl, fél, stb.
-A szellem pedig nem más, mint aki gondol, vele a gondolatokat lehet analógiába hozni.
Nem akarom pofátlanul elvenni mások örömét azzal hogy írok még ide ehhez hasonlókat, elég annyi hozzá, hogy véleményem szerint csomó lehetőség van még ebben, és hasznos dolog ennek tudatában lenni. Próbáljuk csak meg analógiába hozni ezzel a Szentháromságot! : )

Tehát a lélek az, ami a pokolba kerülhet, és a szellem az embernek az a része, ami sohasem vész el, akárhány halál által, ő az, aki mindig reinkarnálódik, ameddig csak szükség van rá.
A buddhizmus úgy vettem észre általában a szellemről ad tanításokat, a kereszténység többet foglalkozik a lélekkel - amivel például a nyugati ember nagyonis azonosítja magát - ezért sem tudnak tán kezdeni a halállal, annak tényével semmi érdemlegeset társadalmi szinten.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Nargile2006. január 5. 16:41
 
 
Bence: azért ez így nem biztos, hogy igaz (vagy legalábbis attól függ, hogy definiálod az ateizmust). Az Avagósha Buddhacsarita konkrétan beszél istenekről, a mahajána buddhizmusban is vannak olyan tendenciák, amik távol állnak az ateizmustól.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 5. 16:18
 
 
Bence: Azért írtam azt, hogy: "a többféle hit, (vessző!:) istenkép illetve értelmezés..."
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 5. 15:58
 
 
Hát akkor az hogy van, hogy vannak vallások ahol a mennyország kontra pokolba lehet jutni örökre és vannak ahol reinkarnáció van?
Most akkor tényleg az egyiknek igaza van a másiknak meg nem?
Vagy mindenkivel az lesz amiben hisz?
Mert ezek azért eléggé más célok.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 5. 15:49
 
 
Pont az jött fent hogy
"A szavak helytelen és szerencsétlen megválasztása remekül akadályozza a megértést.

Sir Francis Bacon"

Most nem tudok eleget írni, de este megpróbálok.
Azért alapvető tévedés az istenhiteket összemosni a buddhizmussal, mivel ez utóbbi ateista.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 5. 15:31
 
 
Re: 172
Szerintem ugyanazt mondja minden világvallás, csak nem ugyanúgy! Ha úgy tetszik mondhatjuk azt is, hogy nem ugyanazt mondják, de a céljuk ugyanaz. Egyazon közös gyökérből erednek; a többféle hit, istenkép-illetve értelmezés a más és más földrajzi, időbeli helyzet miatt, tehát a különböző szociális körülmények miatt, az emberek, népcsoportok milyenségének megfelelően jöttek létre.
NEM KÖZHELY, hogy ezek végső soron mind ugyanarról szólnak, bár szoktak ilyeneket mondani, azok akik nagyon nem vágják mi van.
Vagy szerintetek egyiknek igaza van, másiknak nem? Vagy akkor?
Netán úgy gondolja bárki is, hogy halála után lényegében más vár egy buddhistára, más egy keresztényre és más egy iszlámot követő emberre?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
fmurcsi2006. január 5. 15:21
 
 
PEACE
LOVE
EMPATHY

éééés kész
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Nihil2006. január 5. 14:39
 
 
És ha új vagy hát Légy Üdvözölve! :)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Nihil2006. január 5. 14:34
 
 
De van. csak itt e-mailnek hívják. Kattints rá a nickre és kész.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 5. 13:36
 
 
Hát próbálom felvenni a fonalat, bár ahogy elnézem....
Még új vagyok itt. Nincs itt olyan, hogy privát üziut küldesz a másiknak?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 5. 13:21
 
 
tetra,
utálok lealacsonyodni.
én még a büdösbogarat is felemelem, ha szembekerül velem.
sajnálom az önérzetedet, ha megbántott, hogy idéztelek.
többé nem szólítalak meg.
szép napot továbbra is.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Dakini2006. január 5. 12:52
 
 
Sziasztok!
Az utolsó oldalt olvastam csak vissza, majd igyekszem felvenni a fonalat.
Én is határozottan azt gondolom amit Bence, a világ vallásai nagyon-nagyon mások!
Mondjuk annyiban hasonlítanak, hogy ugyanazokra a kérdésekre keresik a válaszokat, hiszen minden embernek nagyjából hasonlóak a nagy kérdései, problémái akárhol is él, na de a válaszok azért nagyon, de nagyon mások. Így mások a célok és a módszerek is amik oda vezetnek.
Mondjuk a buddhizmusnak nem végső célja a béke megtalálása önmagunkban, hanem ez inkább valamiféle melléktermék az úton ami kialakul. Bár a buddhizmusnak is nagyon sok iskolája van és nem zárom ki, hogy van ahol csak erre gyúrnak.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 5. 12:30
 
 
Azt nem értem, hogy jön ide a divat.
Először is jövök én és pszichedelikus élményeken keresztül megtapasztalok valamit, amit utána szeretnék kontextusba illeszteni, megnézni, hogy ha szavbakkal kéne ezt átadnom valakinek, ez lehetséges - e és hogyan, mivel ez a legörömtelibb tapasztalat amit csak átéltem -jó lenne megosztani és az nem elég effektív, hogy egyél sok LSD-t. Nyilván megnéztem azokat a mémeket, amit az előttem élet emberek a "valóság és társai"-ról alkottak. Aztán találok egy olyan filozófiát (bár azon túlmutató dolog, hiszen a hangsúly a gyakorlatiasságon van) ami pontosan leírja az élményemet (míg a többi NEM teszi ezt - a TAPASZTALATOMMAL kerülnek ellentmondásba), és logikus, ellentmondásmentes. Ezek után nem értem mért furcsa, hogy ezt kezdem követni, és próbálom magam befegyelmezni - e szerint. Ha nem találtam volna a Dharmára akkor nem akarnám magam fegyelmezni? Nem lehetnének olyan tulajdonságaim amiket meg szeretnék változtatni? Ha pedig ezt találtam igaznak, akkor mért egy másik filozófia szerint kéne élnem - egy olyan szerint amit kisgyerek korom óta röhejesnek tartok és megvetek (a megvetést azért szeretném kinőni)? Én nem a befegyelmezéstől várom a békét, hanem a bölcsességtől, amit ki szeretnék fejleszteni. Ezen kívül nem tartok semmit értéknek - legfeljebb közvetetten, mert ebben a fejlesztésben segíthet, és így minden tapasztalat értékké vál6. Az tény, hogy akinek nem MEGGYŐZŐDÉSE pl a Dharma annak nem biztos hogy közvetlenűl haszna lesz belőle, de én nem az állítólagos népszerűségéért (mihez képest? alig néhány ezer gyakorló van ha egyáltalán van annyi) tartom értékesnek hanem mert igaznak tartom. (és ezen is már vitatkoztunk párszor - NEM kompatibilis más irányzatokkal (illetve volt kettő amelyikkel igen, de azok már többnyire kihaltak és nem is tudok róluk sokat (egy Bőn irányzat, és egy Hindu iskola, amelyikenek az alapítója Nagarjuna tanítványa volt)), NEM ugyanazt mondja minden "vallás").

Egyébként szívesen lennék szénégető is, szinte a kedvenc "munkám" a tűzrakás, fagyujtés - gyujtás, tűztáplálás stb.

(most is azért írok ennyit, mert dolgoznom kéne:(
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
mjoelkmlorpf2006. január 5. 12:22
 
 
Hát ako próbálja magát minél távolabb tartani a vallástól, az örök életében ösztönösen fogja keresni a nagy semmit! Csak a saját egoja miatt nem hajlandó elfogadni a tényt, h Istentől van itt minden. Jó, ezt nem lehet egy topikban elmagyarázni úgy, h egyből vallásos legyen bárki is. Csak pici érdeklődést, keresést kell mutatni e téren és máris más lesz a helyzet.
Ha az ember tudatában van annak, hogy ki ios irányít, egből mexűnik a sok depi meg stressz és hasonlók, amik ma oly divatosak. Nem akarok okoskodni, de ha rájön az ember a valós dolgokra, egyből minden kérdőjel világossá válik az életben és nem lesznek legőzhetetlen akadályok.
A keletiek amúgy nagyon jó életfilozófiával élnek. Ők a lélekre koncentrálnak nem az anyagra mint itt nyugaton.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 5. 11:09
 
 
Persze az energiatöblet kifogy,
bár rengeteg dühös öregember van.
Ha nem bírsz magaddal menj el lovak mellé csicskásfiúnak,
vagy
vegyél egy bazi nagy baltát, vigyél haza egy méretes rönköt és osszad.
Szerintem ez a nagy távolkeletifilozófiadivat nem eredményes ebben a kultúrában.
Hülyeség, hogy egy csomóan magukra erőltetik,mert a befegyelmezéstől várják a békét.
Azok ott keleten másképp vannak szocializálva.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 5. 10:37
 
 
Hogy végre ontopic legyek, én semmiképp sem nevezném magam vallásosnak, sőt, ezt szeretném bármiáron elkerülni. Pusztán arról van szó, hogy a helytelen cselekedetekről szóló tanításokat megérteni véltem, és próbálom minnél inább ezt alkalmazni az indulataim helyett, ha egyáltalán néha képes vagyok zavaró érzelmek nélkül látni. Én ezt nem vallási, erkölcsi vagy hitbéli dolognak tartom, hanem kb mint hogy két hidrogén atom és egy oxikén kell a vízmolekulához. Ha szenvedésnek megélt dolgot okozok a valóság olyan részének amit nem-én-nek tartok akkor a valóság nem-én része is olyan tapasztalathoz fogja juttatni az ént amit szenvedésnek tapasztal. Ez tiszta sor, nem vallás.

Hogy ilyen szélsőségesek a nézeteim a férfi létről azért van, mert én az indulatok és agresszió kezelésének tapasztalom az életemet. Gyakorlatilag mióta az eszemet tudom, egy kéthetes szakasztól eltekintve (2003.12.13-2004.01.01) MINDEN NAP tapasztalok dührohamokat, bár legalább a napi 6-8 óráról már átlagban lecsökkent fél órára. A tömegközlekedés különösen sok gondot okoz, de ha minden múlandó akkor az infantilizmusom is:)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 5. 10:28
 
 
"A ló meghal, a madarak kirepülnek" -Kassák Lajos

Bence,
ez egy nyitott fórum,bárki regisztrálhat,bárki szólhat...
hozzzá... megengedi a szájt protokollja... asszem.

kábé a harmadik hagymahéj lehúzásánál kezd könnyezni a szemem.
Ez az egovédelem.

((A Tetra is ezt vetíti ki, amikor
(http://www.daath.hu/showTopic.php?id=35)
rábírja a nejét, hogy "sikoly maszkban fizessen!!!"
a tescoban!!! és nézzen vele ostobaságokat videjóról...
meg, hogy vadászni akar nagykorában...
Jó, persze Tetra alap kisegítő-ovi példány
és emiatt jáccik a gonoszkodással.
csak nehogy a saját nyelvét főzze meg.))

ez egy általános védekezési butaság.

Nincs semmi alapja annak, hogy lefikázd magad, még akkor sem, ha az valakinek tetszik
-legrosszab esetben magadnak-
és még akkorse,
ha így akarod mutatni,
hogy mennyire nem érdekes amit én iderittyentek.

(A Komjádyban ma csúnya emberek voltak egész kilencig
és
az égből flattyogó szatymag
nem javított rajtuk,
-de azért jót úsztam ám-

úgyhogy inkább ide közétek,
szottyok közé jöttem,
mert itthon legalább szép fehér hóesés van:)

és habár mind nyomeszpofesz fa jankók vagytok
-nemre való tekintet nélkül -
rólatok
-minden próbálkozásotok, foltotok,jogvédelmi nameg főleg drogártalomprevenciós kattanásotok,filozófiafixációitok, szeretetflessábrángyaitok, különféle idióta szerepbeidegződésetek stb...ellenére legalább azt képzelem, hogy gondolkodtok,és fejlődni akartok, mint én is...-s szambázik picit arrébb az ecsettyével.)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 5. 08:50
 
 
Igazából felesleges reflektálni arra amiket leírtam, mert magam is belátom, hogy ostobaság, de arra mindenképp hasznos, hogy letagadhatatlanul megmutatssa az egóm jelenlegi állapotát, szóval hogy primitív barbár volnék. Csak mostanában átálltam a több meditációra, és ez így jön ki belőlem, mármint a feszültség a között, hogy ésszel a Dharmát követném, szivem szerint pedig mindent baltával oldanék meg. De végül is most a gyakorlás nem más, mint az ész átültetése a szívbe. Az is érdekes tény, hogy a vadászat tényleg egy régi álmom volt, amikor még romantikusabban fogtam fel a dolgokat - tehát az ölést szükséges rossznak, a természetben vándorlás pedig csodálatos kalandnak. Mára azt is szeretném elkerülni, hogy véletlenül öljek, de azért a barbár énem még nagyon erős.

Hogy legalább kapcsolódjon a férfi-női vitához, azt fenntartom, hogy torz képet fest ha úgy tekintünk a jelen állapotokra, mintha ez annak az eredménye lenne, hogy a gonosz férfiak jól összebeszéltek, hogy elnyomják a nőket, és most ez lett a világrend, és a férfiak élvezkednek, a nők pedig senyvednek. Kettőn áll a vásár.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 5. 06:00
 
 
végre 6 óra, nyit az uszoda, ébrednek a madarak.
ha mán belinköltem az üsömet,
itt egy balladája,
olyan mindennapi, falusi jézusról szól.
vidítson mindenkit a mai nap is.
http://www.szepi.hu/irodalom/vers/tvers/tv_128.html
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 5. 05:35
 
 
(nekem például biztos balkezes és nyugisan gondolkodó üssmagor ősöm volt.ha nagyon megfeszítem látszik az alsókarokon, de "csakúgy" csak a bal felsőn... http://www.nlvk.hu/vik/sinka.htm)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 5. 05:27
 
 
Az így néz ki:

))) I (((

jelmagyarázat:
)))-íjfeszítőránc potenciális elhelyezkedése a felsőkaron
I-belső könyé/ökhajlat
(((-íjfeszítőránc potenciális elhelyezkedése az alsókaron

érdemes nézegetni az embereken.
a zenmbereken meg főleg.
állítólag az az igazi üssmagor,ami a könyé/ökhajlat alatt van kicsivel és hajlítás nélkül is erősen látható.
(tényleg ritka)

 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 5. 05:21
 
 
najó.
de van íjfeszítőráncod?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ajtóablak2006. január 5. 05:17
 
 
a gyereknövesztés férfi(as) dolog?
http://news.nationalgeographic.com/news/2003/02/0214_030214_genghis.html
nekem is ükazixediken nagyapám lehetett, mert van egy ezen a vonalon öröklődő mongolfoltom. amikor erre rájöttem, mármint hogy úgy születtem, hogy a harcos nagyfater megerőszakolta a hadjárat során nagymutert, hááát, beleborzongtam. úgyhogy átélem, amiket Nomád mond :)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 5. 01:26
 
 
vagyis
-bocs az "ömleny" miatt, de közben "így" alakul a kép-
Hogyan,milyen úton tökéletesedsz tovább, ha egy
befogadott tan sikeresen megnyitotta az utat a békéhez,
de ugyanakkor felnyitottál, megismertél magadban olyan
ősi hozományokat, amelyeket nem muszáj elnyomni/kiírtani,
(inkább átalakítani)?
,
ha ragaszkodsz egy békés tanhoz, amelynek útjai
kitöltenék, felcserélnék
a benned fellelt ősiséget
-először kiűrtve, majd újra töltve a lélektégelyt-
akkor egy másik világ hagyatékának adaptere lettél.
Ez nemcsak a Dharma, hanem a Biblia útjairól -Ábrahámostúl, Jézusostúl-, és még többek között a brahmanista hagyományokról is szól.
Mind globalizáló vírus.
Mik a közös legfontosabb tanításaik,
és hogyan lehet implikálni "abba" ...
pl. egy nomád
Földanya-, elemtisztelő sámánbékét?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 5. 00:01
 
 
Bence:
"...de mivel próbálom a Dharmát követni, ez nyilván megengedhetetlen (de ha nem ezt követném már most is vadász lennék legszívesebben). Egy nekem tetsző és szerintem férfias életpálya pl. a mongol hordák tagjaként egész Európáig elöldökölni, majd visszafelé ugyanez..."

Egy végtelenül kedves ismerősöm nyilatkoztatta ki az ezzel kapcsolatos igazságot a minap:

(((
-kicsit pironkodom, az arcomba húzom a sálat, meg felakasztom a fokhagymát és mosolyogva szemlélem a boldog jelenből asszociálódó jövendőt mielőtt leírom:
)))

Buddha, Jézus, Mohamed és barátai popzenészek.

A maguk módján hirdetik a rászoruló, rossz sorsba döntött népnek,
a rekreáció legelérhetőbb methodusát:
a belső nyugalomban fellelhető istenérzés felé fordulást.

Gyerekként tetszik a popzene, meg a Belga is pl,
de kérdés, hogy
tudatosítva a nyugalom mindenkiben fellelhető csíráját,
és megismerve a saját elementáris,
genetikus-spirituális lényegedet
- a te esetedben az üssmagor vándort-
képes vagy-e komolyabb irányzatok felé fordulni?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Hakapeszi2006. január 4. 23:36
 
 
Elnézést, engem úgy invitáltak ide valahonnan, és most ide is jöttem, de őszintén szólva fogalmam sincs mi ez, mert ahogy olvasgattam itt egy kicsit, semmit se értek, és semmi hozzáfűznivalóm sincs, mert azt se tudom, mihez fűznék mit, szóval én egy buta ember vagyok, és ez nagyon nehéz nekem, de azért megpróbálok vele együtt élni. A viszontlátásra, és még egyszer elnézést az alkalmatlankodásért!
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 4. 20:34
 
 
(((elnézést, kissé téves néhol a ragozás, de mindig egy mondat/gondolat közepén jön egy harmóniafelelősségi felkérés...azért remélem érthető a kérdés)))
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 4. 20:30
 
 
Nargile.
1996ban lehetőségem volt szemlélődőként részt vennem a Nők Világtalálkozóján, amelyet egy keleten fekvő nagyvárosban rendeztek.
(Két csupamosoly 60as hölggyel - a hawaii-i küldöttséggel- barátkoztam össze, akikkel néha együtt látogattuk a rengeteg előadóteremben és a nagy konvertcsarnokban folyó előadásokat.)
Érdekes volt a közép-afrikai küldöttség beszámolójáról átmenni a belgákéra... pl.
A harmadik napon az iszlám fundamentalisták és a leszbikusok összeverekedtek...
Én leginkább azon gondolkodtam el, hogy -ha már nőbántalmazásóról szólsz- mennyiben más és esetleg fájdalmasabb egy gyermeknevelési-hagyományérdekkörből életfogytig összekényszerült diszharmónikus, egymást felemésztő emberpár gyermekeként megsérülni, (és esetleg a közvetlen környezetben naponta szembesülni a hasonló anyagi helyzetű, lokálus- de harmonikus család-gyökér-hátterű társakat, ezáltal pszichoszociális hátránnyal indulni), mint egy olyan helyzetből indulni, ahol a közvetlen -és néha annál makróbb- környezetben minden nőnemű gyermek megaláztatik -kivéve a törzsfőnök lányát és az odalátogató fotóst...?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 4. 16:20
 
 
Ok, az igaz, hogy az általam felsorolt dolgok inkább pszichopatásak mint férfiasak, de általánosságban szerintem a közösség értékének az egyén fölött állósága egyértelműen nőies és a család mémjéből fakad, míg az individualizmus és hogy az agresszió maga a társadalmi érintkezés pedig férfias. Amiből NEKEM túl sok van - embersűrűség, törvény, szabály, a kényelem túlértékelése. Amiből meg kevés - veszély amivel dacolhatunk (a saját hülyeségen kívül), vándorló életmód, a vadászatot is mondhatnám, de mivel próbálom a Dharmát követni, ez nyilván megengedhetetlen (de ha nem ezt követném már most is vadász lennék legszívesebben). Egy nekem tetsző és szerintem férfias életpálya pl. a mongol hordák tagjaként egész Európáig elöldökölni, majd visszafelé ugyanez.

Ha erre az a válaszod, hogy akkor menjek ki a pusztába hupákolni, igazad lesz, csak arra akartam utalni, hogy lehet, hogy a férfiak a fejesek, de az egész rendszer a nőért-nek-től-hoz van. Legfeljebb nem tudják megfelelően lefoglalni a férfiak képességeit, és a frusztráció így vezetődik le.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 4. 15:54
 
 
Sajnálom ha megbántottalak, nem állt szándékomban.
De ha neked lejött az, hogy én mit írtam, akkor szerintem az is lejött, hogy nekem lejött az, amit te írtál.
De ha neked nem jött le amit írtam, csak az a része amire azt írtad, amit most én írok neked, akkor sajnálom. ; )

Mert a háború témájához nagyjából ugyanazt véleményeztük, mióta itt a Földön ember van, azóta háború és harc is.

Szerintem szerintünk...
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
xerfield2006. január 4. 15:19
 
 

Még jó, hogy háborúk vannak, és háborúk voltak.
Bűn.
A bűnbe esett emberi szellem van a Földön fizikai testébe zárva, nem is igazán büntetésből, lehetőségből.
A Földi élet célja az hogy a beteg emberi szellemet ki-ki mindenki magának meggyógyítsa, hogy aztán Istenhez közelebb kerülve újra folytassa e tevékenységét egy másik, nem fizikai testben, míg végül el bírja viselni azt az erőt, ami maga Isten. Ekkor hazatér, innentől kezdve ott tart, mint mikor Isten az embert hajdanán SZELLEMI LÉNYNEK MEGTEREMTETTE. És eztán volt a bűnbeesés, a bűntől szennyezett emberi szellem(tudat) azon a szinten ahova teremtve lett nem bírt létezni, ezért lett pl. a Föld megteremtve, itt ezen az alja helyen tud élni az ember, és lehetősége van a tisztulásra.

Az, hogy háborúk vannak és voltak mindig is, csöppet sem meglepő, azért vagyunk itt, hogy ezzel a problémával kezdjünk valamit. Minden jól van úgy ahogy van, és minden maga útján a cél felé halad, persze ez csöppet sem azt jelenti, hogy jól van úgy, hogy háborúk vannak. Jól van úgy, hogy háborúk vannak, és ez nem tetszik az embereknek.

tetrahíd: Leszólod McKennát, leszólod Learyt, pedig ezek az emberek akkor épp tudtak valamit. (Sőt.) Azt várod, hogy leszóljanak téged is? : ) Te mit tudsz?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Nargile2006. január 4. 14:42
 
 
Adalék a nők elleni erőszak témához:

http://www.nol.hu/cikk/389541/
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 4. 14:41
 
 
persze az is lehet, hogy mint Az időgép jövőképében pl. kettéválik a fejlődés, és lesz egy brutális -örök elégedetlen- és egy békés -harmóniában létező- faj.
(Persze ez is csak egy fokozatlépcső az istenné válás útján...)
Ebben a beszélgetésben mindkét potenciális típusra látunk gyökérpéldát...
:)
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 4. 14:30
 
 
a tökéletes béke
a tökéletes harmónia eredménye
a változásara való igyekezet nélküli állapot.
talán azért szól erről a "megvilágosodás"
és alapjaiban minden vallás
ezt az isteni létállapotot hirdeti.
mert valószínűleg az a következő fejlődési állomás.
vagy egy végállomás, az örök pulzárban.-?-
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Liet2006. január 4. 14:00
 
 
"a vadászó-gyűjtögető társadalmakban, amiben a H. sapiens története 99 százalékában élt, ritka volt a háború."

A társadalom változása sem volt olyan dinamikus mint mostanában. Nagy változások, feszítő különbözőség. Az ember (mint egyed) kevéssé agresszív. Az okok sokáig csak gyűlnek, aztán jól lemészároljuk egymást.
Addig se esünk egymás torkának a villamoson.

Ha majd elmúlik a rohanó "fejlődés" kora, lehet újra békésebb, egyenletesebben eloszló faj leszünk. De addig, csak zuhanunk az erőszak spiráljában a megtisztulásig.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Siphersh2006. január 4. 13:29
 
 
De a főemlősök szinte kivétel nélkül nagyon agresszív, hímdominanciára épülő kapcsolatban élnek egymással. Terence McKenna szerint a pszilocibin gomba oldotta ki az ősinket ebből a tudatvilágból, és ezért éltek békében. De az éghajlatbeli változások elszakítottak minket a gombától, blelekerhettek minket a történelembe, amikor feladtuk a nomád életmódot, letelepedtünk és városokat építettünk, és visszajöttek a tipikus főemlős reflexek. És ezért van szó a mítoszainkban egy elveszett édenkertről. Mert valóban volt egy elveszett paradicsomi életmód.

Bence, nem értem, amit mondasz. Azt mondod, hogy a falugyújtogatás, a harc és a kegyetlenség férfias dolgok. És azt mondod, hogy a mi világunk túl nőies. Úgy gondolod, hogy túl kevés a falugyújtogatás, a harc és a kegyetlenség? Azt mondod, hogy a keltetőgép nem nőies. Akkor mik azok a nőies dolgok, amiknek túl nagy a súlya a világunban, és mik azok a férfias dolgok, amiknek túl kicsi?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
4th dimension2006. január 4. 12:25
 
 
Igaz, amennyiben a ramapithecust és az australopitechust homo sapiens sapiensnek tekintjük.

A mai ember 35 ezer éve lakult ki. Mióta letelepedtünk öljük egymást, de előtte sem számított embernek a másik törzs tagja.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ajtóablak2006. január 4. 02:54
 
 
húú, most néztem jobban utána az általam tegnap belinkelt Alfie-nak, és megdöbbentem. eddig olyasmit gondoltam, hogy az emberiség agresszív, háborúzik folyton, de én optimista vagyok, majd kinövi, a dinoszauruszoknak is volt 150 millió évük. most találkoztam először azzal a véleménnyel, hogy a háborúzást azért gondoljuk annyira általánosnak, mert a legutóbbi ötezer évben valóban sok volt belőle. amióta kialakult a földművelés, majd az állam, az erős hierarchia a hálózatok helyett. e szerint a vélemény szerint az emberi természet nem agresszív, és a vadászó-gyűjtögető társadalmakban, amiben a H. sapiens története 99 százalékában élt, ritka volt a háború.

(Palaeoanthropological evidence and interpretations indicate that the human line evolved at least by 4 million years ago, agriculture about 10,000 years ago, and the state around 5,000 years ago (Gowlett 1984). During the hunter-gatherer stage of cultural evolution, which dominated 99 percent of human existence on this planet (Lee and DeVore 1968: 3), lack of archaeological evidence for warfare suggests that it was rare or absent for most of human prehistory.)

ez öröm, ez boldogság
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
meta2006. január 3. 15:44
 
 
Előző megnyilvánulásomban nem méltattam a feminizmus érdemeit, vagy helytállóságát, pusztán, mint
társadalom-evolúciós folyamat-tényezőt szemléltem.

A világ "civilizáltabb"-értsd:gyorsabban transzformálódó- részén végbemenő iparosodással és a xx. században begyorsult technikai fejlődéssel -és... kemény háborúkkal - járó szocio-revolúcionista, egyben világrend-módosító folyamatok egyik velejárójaként kialakult a nemi szerepek transzfúzió-processzusa is.

(On topic:ennek egyik későbbi vektorkövetkezményeképp új vallásokra és prófétákra van-lesz szükség, kiváló út a pszichedélia...)

A
Bence
által említett keltetőgép nem kell, hogy fantasztikus, jelenbeli rémálomként találjon helyet:
a férfi szerepe a géntechnológia fejlődésével kizárólag élvezeti helyet kap majd, egészen addig, amíg -az akár klónozott- egyedek behúzódott és a másik oldalon kitolódott nemi szervekkel lesznek ellátva.(Mely nemi szervek összehangolása az emberi kultúrában nem csak-szaporodási, hanem evolúciós szempontból is felettébb értékelhető színvilágot jelentenek.)

Aztán jön a teljes egyenjogúság, a nemtelen boldogság.
A kettő között pedig lesz egy korszak,
ami a
Nargile
által említett elnyomott emberegyedek szenvedéseit kompenzálva a nőt helyezi az élvezeti piramis csúcsára.

De jelenleg a gyereknevelés még mindig nem kódolódott ki a női biogépből, így
Ajtóablak
kérdésére válaszolva:
igen, ha a nevelés szó növelés jelentés-etimológiáját nézzük, úgy igen, a gyermeknevelés -klasszikus értelemben- női feladat, biológiai és pszichológiai alapszempontokból .Az apáé -klasszikus értelemben- megint, a példamutatás, a szocializáció.
A jó pedagógia.
(Persze ezek a szerepek a többi bipoláris emberi szerep közeledés-hasonulásával együtt változnak)
Ezzel kapcsolatban még egy:
Ma kihallgattam a buszon egy beszélgetést két parasztnéni között, akik unokáik neveltetését vitatták, az egyik apjának az akkoriban jellemző mémrendszer szerint az volt a jelmondata, hogy ami állat a csizma szára fölé ér, az az ő hatásköre, a többi az asszonyé.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ákimáki2006. január 3. 15:43
 
 
Talán kapcsolódik ez a téma a topikhoz.
Aki bántja a nőket az rossz karmát von magára, amit a későbbiekben ki kell dolgoznia.
Ezért Buddha, vagy Jézus valószínüleg nem ártott soha semmilyen lénynek, legyen az nő, vagy néger vagy akármi, ezzel megelőzve egy csomó szenvedést.
Ha az emberek tudatában lennének tetteik következményének, a férfiak nem bántanák a nőket, úgy bánnának velük, mint ahogy ők szeretnék, hogy velük bánjanak, amikor nők lesznek....
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Nargile2006. január 3. 10:20
 
 
Azért itt teljesen más dolgokról beszélünk, amikor a fejlett világról van szó vagy amikor a harmadik világról. Ázsia és Afrika egyes részein még konkrétan árucikknek számítanak a nők akiket adnak-vesznek, esetleg 12 évesen hozzáadnak egy öregemberhez negyedik feleségnek az adósságok fejében. Évente 79 millióval kevesebb lány nő föl azért, mert főleg Ázsiában a lánymagzatokat előszeretettel abortálják vagy hagyják magukra a lánycsecsemőket, évente kb. 4 millió nőt adnak el akaratán kívül, 130 millió nőnek csonkítják meg a nemi szervét, hogy ne élvezhesse a szexet. Nyugaton meg már arról van szó, hogy hány százaléka tanulhat az egyetemen vagy kerülhet be vezető munkakörbe.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Nihil2006. január 3. 09:51
 
 
Én nem értelek titeket igazán. Számomra léteznek EMBEREK és aztán vki férfi,vki+nő, van aki fekete bőrű, van aki fehér, van aki felszínes és ostoba, van aki elmélyült és intelligens, van aki szeretne gyereket nevelni, van aki nem, van amelyik gyerek szeretné, hogy neveljék, van amelyik nem, van olyan aki csak szeretni akar és van aki gyűlöl csak és persze van aki úgy látja, hogy nem jó ez így és van aki nem tud jobbat...

Szerintetek melyik a legfontosabb?
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Bence2006. január 3. 09:32
 
 
Na -re Siphers 130- pont ezt szerettem volna kifejezni, hogy nem túlságosan férfias, inkább túlságosan nőies (nekem), legfeljebb a nők nem elég arrogánsak és törtetők (egyenlőre) ahhoz, hogy ők legyenek a kulcspozíciókban. De nekem akkor is az egész egy keltetőgéphez hasonlít (ez nem a nőiességet jelenti, hanem hogy a puszta fennmaradásért, termelni kell a teméket, a vásárlóerőt és a keresletet). Ha túlságosan férfias lenne, akkor minden reggel kilovagolnánk az ivócimboráimmal, és más falut gyujtanánk fel. Termelés nem lenne semmi csak a készeltek felélése-elrablása, és minden civilizávciós "javat" (étel, ital, drog, nő) meg lehetne szerezni a harcban (mármnint a rabló hadjáratokban) tanusított bátorság/kegyetlenség segítségével (máshogy nem). Na ez lenne szerintem a férfias világ és erre nem is hasonlít a mostani.

Azzal egyetértek, hogy a jelen állapot semelyik "félnek" sem optimális.
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Ajtóablak2006. január 3. 04:33
 
 
úgy is elképzelhető feministoid módon a világ, hogy nem a nőket nyomják el (a férfiak), és nem a férfiak igényei szerint mennek a dolgok, hanem mindkét fél rosszul jár, ha a társadalom nem eléggé nőies. foghatjuk a kapitalizmus szellemére is, hogy túlhangsúlyozza a versengés fontosságát, a racionális, logikus megértés fontosságát a kooperáció, az analogikus gondolkodás rovására; akármi is az oka, nem csak a nők vannak elnyomva, ha el vannak nyomva, hanem a férfiak animája, nőies oldala is, amitől mindkét nem szenved(het). egyedül még bebukni se lehet.

ismeritek a drog(os) gyűlölő drogost, a buzigyűlölő buzit, a nőgyűlölő nőt, stb.? az áldozat még fogékonyabb az előítéletekre, mint a tettes, így lehetséges az a látszólagos pszichológiai abszurdum, hogy a koncentrációs táborok lakói elkezdik gyűlölni önmagukat, és isteníteni kínzójukat -- így magyarázzák meg maguk számára, hogy miért vannak az adott helyzetben. a magasabb státuszú meg azt is jelenti, hogy az illető hitelesebb. vagyis a közös nemelégségen közösen kell változtatni. aki nem teszi, első körben bebukta. végül mindenki a menyországba kerül, hogy ontopik legyek.

http://www.alfiekohn.org/books/nc.htm
http://mentalhelp.net/psyhelp/chap9/chap9o.htm
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
pillreporter2006. január 2. 21:46
 
 
Ajtóablak:
Tetszik a nicked, meg az hogy "nyitott" vagy komoly dolgokra is.
Na jó, nem viccelődni akarok, csak egyet szeretnék érteni Siphers-el, aki a 130-ban írt le egy-két dolgot.

Még elkell olvasnom azegész topic-ot, hogy tudjam, miről is van szó , aztán majd írok értelmesebbet is.

Most csak azéírtam, mert ez amolyan "ajtóablak" helyzet volt.

Na, tsáó!

Tablettajelentő
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
zweistein2006. január 2. 20:45
 
 
hell

en egyaltalan ne azt moondtam hogy ez noi cssak epp elenkezoleg mind a ketton all a vasar az apu nevelese ugyan ojan fotos mitaz anyukae ...
nekem csak az nem tetszet vagyis nem ertem hogy jutottak el ehez a temahoz az istenektol es filozofusoktol .. es hogy a keresztenyseg menyire ferfiparti es no elnyomo
amugy ha tudod annak az e-mail cimet aki az anyagok rovatot szerkeszti es lehet hozza egy ket kerdesem akkor megkosszonem ..:)
elore is kosz
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
zweistein2006. január 2. 20:30
 
 
hat az teljesen megosztott komplex dolod nem noies es nem ferfias ..kozos de mi a koze ennek buthahoz vagy a keresztenyseghez ,mert el a keresztenyseg nyomta nyomja es fogja elnyomni a noket ... miert nincs katolikus papano miert fogadtak meg a colibatust a papok ...azert mert ok a ferfiak bujalkodtak es ok fojtattak bunos eletet ..az amas sztori is csak a ferfiak a keresztenyek irtak le .. amugy miert csak a noket vadoltak boszorkanysaggal amikor ok csak a "pogany valasokat kovettek"esetleg meg is egettek egyparat hogy a pogany papnok ne tudjak terjeszteni a vallasukat ...
Isten o is szuz a biblia szerint de miert ? nem valos ez .. nem vagyok feminista se himsovinista csak ez a ki be valasos kereszteny felfogas idegesit ne csak fosoltam bocs a sok sorert..
 

 
 
>>> Buddha, Jézus, Mohamed és barátaik <<<
Siphersh2006. január 2. 20:25
 
 
Nem tudom, mi az a "nevelés", de a csecsemő gondozása női dolog. Sokak szerint már az sem egy természetes dolog, hogy a pár hónapos csecsemő nincsen folyamatosan az anyja testén.

Ami a feminista világnézetet illeti, persze, hogy a világ _túlságosan_ férfidominált, ez egy relatív dolog. Azt nem tudjuk biztosan megállapítani, hogy milyen volt húszezer éve, de arról mindenkinek meglehet az elképzelése, hogy mi lenne az ideális. Az, hogy _vannak_ a világunkban feminin vonások, önmagában nem mond el semmit arról, hogy nem túlságosan férfidominált-e.
 

Korábbi 10 20 50 100 hozzászólás (összesen: 953)


Ecstasy tabletta adatbázis

Pszichonauták

DÁT2 Psy Help

RIASZTÁSOK

DAATH - A Magyar Pszichedelikus Közösség Honlapja

Alapítás éve: 2001 | Alapító: Minstrel | Dizájn: Dose | Kód: Minstrel
Rendszer: Cellux | Szerkesztő: Gén

 

A személyi adatok védelmének érdekében a DAATH óvatosságra int a Facebook-csoportoldalon saját névvel megosztott, mások számára is látható információiddal kapcsolatban!