DAATH

Az ember kivételével minden állat tudja, hogy a legfontosabb dolgunk az életben: élvezni azt.

Samuel Butler

 
KöszöntőGyarapodásAnyagokKönyvtárFórumKeresésKapcsolatok


Felmérés: ELTE kannabiszhasználat önkontrollja
Felmérés: MOKE országos orvosi kannabisz felmérés
Felmérés: Global Drug Survey 2021
Tiltás: (jan. 1.) szigorúbb ÚPA büntetési tételek
Tiltás: (szept. 24.) 207 anyag lett C-listás
Könyv: Ayahuasca – A Lélek Indája


Legfrissebb hozzászólások (5413 - 5422)
 (Témakör: EVER GREEN)

 
 
>>> EVER GREEN <<<
Bard2003. augusztus 11. 11:29
 
 
Toma, ezt a paradigmaváltást most nem tudom hova tenni, pedig tényleg némileg olvasgattam nyelvészetről mostanában... Kicsit megvilágitanád? Vagy egy link? Vagy valami?
 

 
 
>>> EVER GREEN <<<
Bard2003. augusztus 11. 11:27
 
 
A pszichológiában sokkal kevésbé hiszek mint a nyelvészetben, mert a nyelvészet nem az emberi lelket vizsgálja, ami tényleg nagyon megfoghatatlannak tűnik számomra, hanem csak egy ember által létrehozott valamit. De sajnos nem értek eléggé hozzá, és nem tudom, hogy megérné-e annyira beleásnom magam, amikor már kiderül, hogy átverés-e, vagy nem... ;-)
 

 
 
>>> EVER GREEN <<<
Siphersh2003. augusztus 11. 07:35
 
 
Hát te miért nem alszol ilyen hajnalok hajnalán?
 

 
 
>>> EVER GREEN <<<
bombadiltoma2003. augusztus 11. 05:30
 
 
Izé, nekem lenne egy-két szavam a nyelvészet témához, mert hogy mostanság azt tanulom. Szerintem nem áltudomány, csak éppen átmeneti fázisban van, a régi módszereket újak váltják fel, szemlélet- és paradigmaváltás van. Ráadásul az újonnan kitűzött célokhoz képest a módszerek kissé gyerekcipőben járnak. Szerintem épp az a legfantasztikusabb, hogy a nyelvészet felismerte, hogy a nyelv egy biológiai, pszichológiai, szociális és kultúrális produktum, és eszerint közelíti meg. Legalábbis én így látom, de kíváncsi vagyok ti miért látjátok áltudománynak?
Egyébként van érdekes példa a nyelv változására, hogy egy prof. könyve nyomán hogyan lett helytelen az angolban a kettős tagadás pár száz éve... de inkább utánanéznék rendesen, mielőtt leírom (már ha érdekel titeket).
 

 
 
>>> EVER GREEN <<<
Siphersh2003. augusztus 11. 00:27
 
 
Bard, szerencséd, hogy itt vagyok, mert ezt a dilemmádat fel tudom oldani. A nyelvészet úgy áltudomány, ahogy van. Énnekem az sem szimpatikus, ahogy a pszichológia próbál természettudományos eszközökkel nyúlni olyan dolgokhoz, amik megragadására nem a természettudományos eszközök a legalkalmasabbak, hogy a modern nyugati akadémikus körökben elismertséget nyerjenek, de a nyalvészet, na az ennek az elitista, tartalmatlan megfelelni-vágyásnak a császára. Lehetne tudományos eszközökkel foglalkozni a nyelvvel, de az, amit ma nyelvészetnek hívnak, az még nagyon messziről nézve sem tűnik így cselekedni.
 

 
 
>>> EVER GREEN <<<
Bard2003. augusztus 11. 00:21
 
 
Manapság túl sok a külső tényező, ezért nehéz a dolgot megfogni. De szerintem vizsgálható lenne a folyamat, sőt valszeg vizsgált is "primitív" társadalmakban.

Áltudomány?

A nyelvészet meg maga egy borzalmasan dorva dolog. Még nem döntöttem el, hogy nagy sumák-e az egész, vagy a humán tudományok császára... De semmiképpen sem valahol a kettő között... :-)
 

 
 
>>> EVER GREEN <<<
Siphersh2003. augusztus 11. 00:06
 
 
Igen, Bard, valami ilyesmire gondoltam én is. Érdekes elgondolkozni azon, hogy vajon min múlhat az egyes új változatok elterjedése. Nyilván sokat számít, ha újságok, regények, vagy tévé-csatornák szívesen használják valamilyen okból, de az is mindig faktor marad, hogy milyen meghatározó, milyen karizmatikus személyek vállalják fel az új változatot. De azt hiszem hogy ez egy olyan nagyon összetett és kiszámíthatatlan folyamat, hogy ha egy szociolinvisztikai tanulmányt ír/írt róla valaki, annak én látatlanban is megszavaznám az áltudományosság aranyérmét.
 

 
 
>>> EVER GREEN <<<
Bard2003. augusztus 10. 23:59
 
 
Szerintem a nyelvek változásában pont az a poén, hogy ugyan nem nevezhető a változtatás tudatosnak, lásd nyelvújítás, mennyire nem volt képes komolyan behatni a nyelvre, viszont mégis, öntudatlanságában egy közösség terméke. Tehát nagyon sok embernek kell ugymond hibázni, és azt nagyon sok embernek kell követni, hogy az adott változtatás megmaradjon, és en elszigetelt hiba legyen csak, hanem beépüljön a rendszerbe. Tehát a változtatás ugyan látszólag véletlen, öntudatlan, de ha a közösségi tudatot mint olyat nézzük, akkor viszont, ha nem is tudatos döntés, de valami előre belekódolt változásról van szó, egyfajta előre programozott lépés az aktuális környezeti hatásokra. Nemtudom normálisabban elmondani sajnos...

Igazándiból egy közösség által beszélt "élő" nyelvnél nem nagyon van szerintem olyan jellegű változás, amiről Gén te beszélsz. Azthiszem. De ha igen, fejtsd ki bővebben, mert érdekelne.
 

 
 
>>> EVER GREEN <<<
Én+te+ö=gén2003. augusztus 10. 19:15
 
 
Sajnálom, ha nem látod meg az emberi mögött az embert.
 

 
 
>>> EVER GREEN <<<
Siphersh2003. augusztus 10. 16:22
 
 
Én azt hiszem, hogy a nyelveknek mindig is volt egy nagyon természetes evolúciós dinamikája, amiben a tudatos változtatásnak viszonylag kis szerepe volt. A nyelvek fejlődése mindig is elsősorban "hibák" útján történt, és nem tudatos nyelvújításon keresztül. Én a természetes nyelvi evolúciót tisztelem.
 

Korábbi 10 20 50 100 hozzászólás (összesen: 5666)


Ecstasy tabletta adatbázis

Pszichonauták

DÁT2 Psy Help

RIASZTÁSOK

DAATH - A Magyar Pszichedelikus Közösség Honlapja

Alapítás éve: 2001 | Alapító: Minstrel | Dizájn: Dose | Kód: Minstrel
Rendszer: Cellux | Szerkesztő: Gén

 

A személyi adatok védelmének érdekében a DAATH óvatosságra int a Facebook-csoportoldalon saját névvel megosztott, mások számára is látható információiddal kapcsolatban!