Sárosi Péter: DROGSZIGOR - MI VÁLTOZIK AZ ÚJ BÜNTETŐ TÖRVÉNYKÖNYVBEN?
Az Országgyűlés 2012. júniusában jóváhagyta az új Büntető Törvénykönyvről szóló törvényjavaslatot, ami 2013. július elsején lép hatályba, és jelentősen szigorítja a kábítószerrel kapcsolatos büntetési tételeket. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet 1994 óta következetesen a drogfogyasztás dekriminalizációját szorgalmazza - tehát a fogyasztók büntetését igazságtalannak és értelmetlennek tartjuk. Küldetésünk, hogy jogi segítséget nyújtsunk a fogyasztóknak, hogy formáljuk a társadalom és a politikai döntéshozók hozzáállását ehhez a kérdéshez. Reményeink szerint a Btk. szigorításáról szóló tájékoztatónkat a fogyasztók, a szülők, a területen dolgozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő újságírók egyaránt haszonnal forgathatják. 1. Büntetendővé válik a fogyasztás2003 és 2013 között a kábítószer-fogyasztást önmagában nem büntette a törvény, de a megszerzésen és a tartáson keresztül a fogyasztás eddig is bűncselekmény volt. Júliustól a fogyasztás ismét önálló elkövetési magatartásként kerül vissza a Btk-ba. A csekély mennyiségű kábítószer tartásával egy büntetési kategóriába kerül - tehát a törvény szerint két év szabadságvesztéssel büntetendő. A törvény lehetővé teszi, hogy a fogyasztó 6 hónapos megelőző, gyógyító vagy egyéb foglalkozáson - ún. elterelésen - vegyen részt a büntetőeljárás alternatívájaként. Amennyiben az elterelésről szóló igazolást egy éven belül bemutatja, az eljárást megszüntetik ellene, és nem lesz priusza. Ez a rendszer a továbbiakban is megmarad, bár korlátozottan.
2. Két feltételhez kötik az elterelést
Július előtt a fogyasztó többször is részt vehetett elterelésen. Az új Btk. azonban komoly korlátokat emel. Csak az választhatja a büntetőeljárás alternatívájaként az elterelést, aki
3. Megszűnnek a kábítószer-függőkre vonatkozó enyhébb szabályokA 2013. július előtt hatályos Btk. a kábítószer-függők cselekményére enyhébb szabályokat, lényegesen alacsonyabb büntetési tételt írt elő. A kábítószer-függő elkövető még akkor is elkerülhette a büntetőeljárást és részt vehetett az elterelésen, ha saját fogyasztásra a csekély mennyiségnél több, de a jelentős mennyiségnél kevesebb kábítószert állított elő, tartott magánál vagy szerzett meg. Ha csekély mennyiségű kábítószert adott át (a klasszikus “szociális díler” magatartás), egy évig terjedő szabadságvesztéssel volt büntetendő, míg a nem kábítószer-függő elkövető két évig terjedő szabadságvesztéssel. A bíróság július után már csak enyhítő körülményként értékelheti a büntetés kiszabásánál a szenvedélybetegség meglétét, a kedvezőbb szabályok megszűnnek.
4. Szigorúbban ítélik meg, aki köznevelési intézmény közelében szerez megA régi Btk. szerint az a 18. életévét betöltött fiatal, aki köznevelési vagy közoktatási intézményben csekély mennyiségű kábítószert tart magánál vagy szerez meg, elterelésen vehet részt. Július elseje után azonban bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Aki 18. életévét betöltött diákként egy iskolai buliban átad egy spanglit a 17 éves osztálytársának, július előtt két évig terjedő szabadságvesztéssel, az új Btk. szerint azonban egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
5. Egy új mennyiségi kategóriát vezetnek be: a különösen jelentős mennyiségetEddig három mennyiségi kategória volt: csekély, alapeseti és jelentős. A jelentős mennyiség a csekély mennyiség húszszorosa. Új minősített eset, a különösen jelentős mennyiség (csekély mennyiség kétszázszorosa) megszerzése vagy birtoklása, ami 10-15 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő (jelentős mennyiségnél: 5-10 évig). 6. A fogyasztókat vallomásra ösztönzikA kábítószer-fogyasztók büntetése korlátlanul enyhíthető, ha az elkövető lehetővé teszi a kábítószert átadó személy kilétének megállapítását. Ennek a következményei egyelőre beláthatatlanok. A hazai ítélkezési gyakorlatban most is gyakran előfordul, hogy pusztán vallomás alapján büntetik meg a vélt terjesztőket: ha fogyasztók azt vallják egy személyre, hogy tőle szerezték be a kábítószert, akkor még akkor is elítélhetik, ha nem foglalnak le tőle kábítószert. 7. A dizájner drogok fogyasztóinak büntetéseAz utóbbi években elterjedt az ún. dizájner drogok fogyasztása az országban - ezek olyan tudatmódosító szerek, amelyeknek a hatása hasonló a már illegális drogokéhoz, de molekulaszerkezetük eltér attól (pl. potpurriként, herbál fűként, fürdősóként és növénytápszerként, vagy kutatási anyagként forgalmazott szerek). Az ilyen anyagok nem kerülnek fel automatikusan a kábítószerek listájára, ellenben létrehoztak számukra egy ideiglenes listát (ún. C-lista, bővebben itt olvashatsz róla: drogriporter.hu/clista). Ezen szerek előállítása, forgalmazása, országba való behozatala illetve onnan való kivitele 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A fogyasztókat eddig nem büntették, júliustól azonban a megszerzés és tartás szabálysértésnek minősül az új Szabálysértési Törvény alapján.
A TASZ jogsegélyszolgálata ezután is ingyenes jogi segítséget (stratégiailag fontos ügyekben képviseletet is) nyújt a fogyasztói típusú kábítószerrel visszaélés bűncselekmények elkövetői számára. Amennyiben jogi segítségre van szükséged, kérünk, látogass el a tasz.hu/jogsegely oldalra, vagy küldj egy emailt a tasz(kukac)tasz(pont)hu címre!
Az írást az alábbi címen találod: |