Hanf Magazin 2004
Én+te+ö=gén <enteogen@daath.hu>
A koppenhágai autonóm társadalmi kísérletről az 1985 óta christianiai lakos Hannah nyilatkozott lapunknak.
<Hanf>: A Koppenhágába látogatók számára ez a híres-hírhedt és titokzatos városrész elsőre keveset mutat meg magából: színesre festett házak, bóklászó kutyák, multikulturális tömeg, fűszag. De az ittlakóknak Christiania teljesen mást jelenthet: otthont, környezetet, közösséget. Mi is van itt tulajdonképpen?
<Hannah>: Christiania egy tudatállapot :) Egy önálló közösség saját önkormányzattal, ahol 675 felnőtt és kb. 250 gyerek él a területen. Az ittlakók közül sokan bejárnak Koppenhága más városrészeibe dolgozni. A lakóházakon kívül saját bölcsödéink és egy óvodánk is van, mivel már három generáció lakik itt.
<Hanf>: Az egyszeri turista úgy tudja: a hippik elfoglalták a megüresedett kaszárnyaterületet. Tulajdonképpen mikor és hogyan is alakult meg Christiania?
<Hannah>: A történet a hatvanas évek végén kezdődött, amikor a dán fiatalok új életmódokat és új kommunikációs formákat kerestek, melyek nem versengésen, hanem az egymás iránti tiszteleten alapulnak. Mivel az akkori törvények szerint a város csak a házasoknak utalt ki lakásokat, az 1968 óta üresen álló B?dsmandsstr?de utcai kaszárnyaépületekbe 1971 augusztusától önállósulni vágyó fiatalok kezdtek beköltözni, egyedül és párokban. A hideg tél után 1972 tavaszán sokan idejöttek és elkezdtek önkormányzatot szervezni. A várossal és az állammal is sikerült megegyezni az ittlakás keretfeltételeiről, így 1975-re a közösséget "társadalmi kísérletként" általánosan elfogadták.
<Hanf>: Christiania a könnyű drogok iránti liberális nézeteiről ismert: a Pusher Street standjain sok éven át nyíltan árultak hasist, marihuánát és pszilocibingombákat. Ennek mi a története, és miért szűnt meg mára?
<Hannah>: Christiania alapítása idején a könnyű drogok használata már általános jelenség volt pld. az USÁban, Marokkóban és Dél-Spanyolországban. A Pusher Street nem szándékosan lett kialakítva, hanem egyszerűen ez volt az a környék, ahol az árusokat legkönnyebben meg lehetett találni. A könnyű drogok sohasem jelentettek itt problémát, és ezt a bűncselekmények alacsony száma is mutatja. De sok külső szemlélő nem fogadta el a de facto dekriminalizációt, és főleg a nyílt drogkereskedelmet.
<Hanf>: Igen, a Christianiáról külföldön megjelenő hírek általában a terület felszámolási fenyegetettségéről szólnak, és általában a választásokkal esnek egybe...
<Hannah>: Sajnos ez így van, még 33 békés év után sem biztos a közösség jövője. A Christiania-kérdést populista politikusok időről időre felhasználják választási kampányaikban. A hasispiac 2002-es megszüntetése viszont valószínűleg megerősítette Christiania elfogadottságát sok külső szemlélőben.
<Hanf>: Milyen egyéb problémák merültek fel az évek során, és hogyan sikerült ezeket megoldani?
<Hannah>: 1973-ban egy időre kifogyott a marihuána, és a fellépő „szárazságban” hiánypótlásként beszivárgott a heroin. A helyiek közül többen heroinfüggők lettek, és a szervezett bűnözés is teret nyert. Közösségi összefogással azonban néhány év alatt sikerült a kemény drogokat kiszorítani. A lakosok megkérték függő szomszédaikat, hogy vagy vessék alá magukat kezelésnek, vagy költözzenek el. Brigádokat alakítva a heroinárusok lakása elé „Itt egy díler lakik” -feliratú táblákat helyeztek, ezzel is jelezve, hogy a közösség nem tolerálja a kemény drogokat. A Christianiában sok helyen látható „Say NO to hard drugs!” feliratok ma is jelzik a közösség drogpolitikai állásfoglalását. Fegyvereket és kemény drogokat nem engedünk meg itt.
<Hanf>: Az előbb néhány rendőrjárőrt láttam itt elsétálni. Milyen a közösség kapcsolata a rendőrökkel?
<Hannah>: 1992-93 táján sajnos feszült volt a politikai helyzet, gyakoriak voltak a razziák és zaklatások, de az utána következő majdnem 10 évben lenyugodtak a kedélyek és nem voltak konfliktusok, így a turizmus is fellendült. A rendőrök főleg a nyílt dílerkedést tartják kordában, egyébként nincs sok dolguk; nálunk jó a közbiztonság.
<Hanf>: A szinte barátias kapcsolatot talán jól jellemzi, hogy éppen most lesz focimeccs: a Rendőrség csapata játszik a Christiania Sports Club ellen [mottójuk: „Joint the Club – You’ll never smoke alone”]. :)
Köszönjük a beszélgetést!